jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۲۱۴۳   ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۸:۲۲

محققان کمیته ساماندهی تحقیقات کووید ۱۹ پاسخ دادند

چگونه می‌توان مرگ‌ومیر کرونا را در کشورهای مختلف مقایسه کرد؟

گزاره برگ کمیته ساماندهی تحقیقات کووید ۱۹، در خصوص چگونگی مقایسه منطقی روند مرگ‌های کرونایی در کشورهای مختلف، منتشر شد.

به گزارش جام جم آنلاین، الگوی پاندمی کووید ۱۹ در کشورهای مختلف یکسان نیست و میزان ابتلا و کشندگی گزارش‌ شده در کشورهای مختلف متفاوت است.

علت این امر می‌تواند ناشی از سیاست‌گذاری‌های مختلف کشورها، دسترسی به مراقبت‌های با کیفیت متفاوت، تعداد تست‌های روزانه، کشف زودرس بیماری، نظام مراقبت و ساختار سنی متفاوت کشورها و همچنین میزان درک خطر توسط مردم و رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک، باشد.

یکی از جنبه‌های مهم در مقایسه مرگ‌ومیر در کشورها، توجه به هرم سنی کشورها و تاثیر سن در مرگ‌ومیر است. چرا که وجود سالمندان بیشتر، باعث افزایش تعداد موارد مرگ‌ومیر می‌شود.

به همین دلیل در گزاره برگ کمیته ساماندهی تحقیقات کووید ۱۹، چگونگی مقایسه منطقی روند مرگ‌های کرونایی در کشورهای مختلف، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

در این گزاره‌ برگ آمده است: نسبت مرگ‌ های تجمعی به علت کرونا به کل مرگ‌های گزارش‌شده در سال ۲۰۱۹(RCD) می‌تواند یک عامل موثر برای نشان دادن روند اپیدمی در کشورهای مختلف باشد. چرا که وقتی جامعه‌ای پیر می‌شود، هم تعداد کل مرگ‌ها و هم مرگ به دلیل کروناویروس افزایش می‌یابد.

بر اساس بررسی‌های انجام شده در این گزاره‌ برگ از تاریخ ۲۲ مهر تا ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ در ۱۳۶ کشور مشخص شد که این مقیاس در کشورهایی نظیر ایران، ایتالیا، اسپانیا، انگلستان، آمریکا، مکزیک، شیلی و برزیل بالا است.

این مطالعه توسط کمیته ساماندهی تحقیقات کووید ۱۹، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشگاه علوم پزشکی همدان، مرکز تحقیقات مدل‌سازی در سلامت، مرکز تحقیقات مراقبت اچ‌آی‌وی و عفونت‌های آموزشی انجام شده است.

بر اساس نتایج به دست‌آمده از این بررسی؛ به نظر می‌رسد سرعت مرگ‌های ناشی از کووید ۱۹ می‌تواند پس از این‌ که نسبت مرگ‌های تجمعی به علت کووید ۱۹ به کل مرگ‌های گزارش‌شده در سال ۲۰۱۹ به حدود ۱۵.۷ درصد برصد، ثابت شده و کم‌کم کاهش پیدا کند که این خود می‌تواند ناشی از ابتلای بالایی از جمعیت یک کشور و کاهش جمعیت حساس آن کشور باشد. البته باید توجه داشت که تغییر رفتار مردم، وجود واریانت‌های جدید، ابتلای مجدد افرادی که مبتلا شده‌اند در طول زمان و افزایش مجدد جمعیت مستعد ابتلا، معادلات و ورودی‌های این مدل‌سازی را می‌تواند تغییر دهد.

این گزاره‌برگ از طریق لینک زیر قابل دسترسی است:

گزاره‌برگ تاثیر نسبت مرگ‌های تجمعی به علت کووید-۱۹ به کل مرگ‌ها بر روی روند مرگ روزانه در کشورهای مختلف

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تهران سینوسی

تهران سینوسی

آمار مبتلایان روز گذشته در تهران نشان می‌دهد با این‌که تعداد بستری‌ها همچنان بالاست اما تهران روزهای تقریبا آرام‌تری را نسبت به چند روز گذشته می‌گذراند؛ البته آرام نه به معنای این‌که سیر نزولی داشته باشیم بلکه این روند کاملا سینوسی است؛ یعنی مدام در حال بالا و پایین‌شدن است و به هیچ‌کدام از موج‌های نزولی‌اش نمی‌شود اطمینان کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش