jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۳۱۱۵۰۵   ۳۰ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۲:۳۸

هدف از فشار حداكثری آمریكا از ابتدا این بود كه جمهوری اسلامی را ضعیف كرده و شرایط موردنظر خود را بر كشورمان تحمیل كند.

این رفتار از زمان ریاست‌ جمهوری اوباما آغاز شد و آمریكایی‌ها امیدوار بودند با این‌گونه فشارها علیه جمهوری اسلامی، نظام را وادار به صرف‌نظر از حقوق ملت كنند تا درنهایت به اهداف خود دست یابند اما پس از مشاهده عدم دستیابی به اهداف‌شان، اوباما در همان مقطع به جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد غنی‌سازی را از سوی كشورمان می‌پذیرد.

پذیرش غنی‌ سازی باعث شد تا رهبری به وزیر خارجه وقت اجازه انجام مذاكرات عمان را بدهند و به این ترتیب جمهوری اسلامی توانست با این ابزار قدرت، دست برتر را در مذاكرات داشته باشد و طبعا مذاكره‌كنندگان با توانمندی و دست پر در مذاكرات حضور یافته و موضع قوی‌تری اتخاذ كردند.

در حال حاضر نیز جمهوری اسلامی، كشوری قوی و قدرتمند است و در منطقه نیز قوی‌تر شده است، این در حالی است كه آمریكا با مشكلات داخلی ایجادشده، در شرایط دشوارتری قرار گرفته است و همین موضوع، موجب شده این كشور درصدد بهبود شرایط باشد.

این در حالی است اگر آنها در شرایط قدرت بودند و جمهوری اسلامی در وضعیت ضعیفی قرار داشت، طبیعتا به همان فشارهای حداكثری قبلی ادامه می‌دادند.

در حال حاضر نیز باید جمهوری اسلامی همچون گذشته، خود را قدرتمندتر كند و از مواضع خود كوتاه نیاید و مواضع قوی اتخاذ كند. همانند آنچه در ماجرای نطنز شاهد بودیم.

جمهوری اسلامی ایران پس از اقدام خرابكارانه در نطنز اعلام كرد غنی‌سازی ۶۰ درصدی خواهد داشت و سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر در آنجا شروع به‌كار كردند. همین اقدام متقابل جمهوری اسلامی در واكنش به اقدامات خرابكارانه در نطنز، دست كشورمان را در مذاكرات پرتر كرده است و با ادامه چنین روندی، موضع جمهوری اسلامی نه فقط در مذاكرات وین و هسته‌ای، بلكه در زمینه‌های دیگر نیز قوی‌تر خواهد بود و می‌تواند به اهداف مدنظرش دست یابد.

بنابراین تجربیات مذاكرات نشان‌دهنده این است هر زمانی كه جمهوری اسلامی از موضع قدرت با طرف مقابل به مذاكره پرداخته، موجب ناکامی آنها شده است اما برعكس هر زمانی كه با دست خالی وارد مذاكرات شده‌ایم، نتوانسته‌ایم به اهداف مدنظر دست یابیم.

به عبارت دیگر در هر مذاكره‌ای و در برخورد با طرف مقابل وجود ابزار قدرت اهمیت بسیاری داشته و می‌تواند طرف مقابل را به عقب‌نشینی وا دارد.

محمد مرندی - استاد دانشگاه / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر