jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۱۲۲۴   ۲۹ فروردين ۱۴۰۰  |  ۰۱:۰۶

بعضی از افراد روزه‌دار در طول ماه رمضان دچار خطاهای تغذیه‌ای رایجی می‌شوند که هر کدام می‌توانند باعث به‌ خطر افتادن سلامت آنها شوند. بیشتر این خطاهای تغذیه‌ای ناشی از باورهای نادرست شکل‌ گرفته در جامعه هستند که در وعده های غذایی سحری و افطار آنها را می توان از روزه داران ببینیم.

title

به گزارش جام جم آنلاین، از این‌رو، در ادامه این مطلب به بررسی شایع‌ترین باورهای نادرست تغذیه‌ای در وعده سحری می‌پردازیم. این باورها عبارتند از:

1. نوشیدن آب زیاد باعث پیشگیری از تشنگی در طول روز می‌شود

این مساله یکی از رایج‌ترین باورهای نادرست تغذیه‌ای در طول روزهای روزه‌ داری به‌شمار می‌رود. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که اگر حجم بالایی از آب را همراه با وعده سحری بنوشند، دیگر در طول روز تشنه نخواهند شد. این درحالی است که نوشیدن آب زیاد در وعده سحری به رفع تشنگی در طول روز کمکی نمی‌کند و این آب مازاد در همان ساعات ابتدایی روز دفع خواهد شد بنابراین، بهتر است به‌جای نوشیدن چندین لیوان آب در وعده سحری سعی کنید که از افطار تا سحر حدود 6 لیوان آب ساده مصرف کنید و همراه با وعده سحری هم از خوردن سبزی‌ها و صیفی‌هایی مانند کاهو، خیار یا سبزی خوردن که آب فراوانی را در بافت خودشان جای داده‌اند، غافل نشوید.

2. مصرف غذاهای چرب و شیرین باعث پیشگیری از گرسنگی در طول روز می‌شود

از آنجایی که چربی‌ها و قندها جزو منابع غذایی بسیار مهم برای تامین سوخت بدن به‌حساب می‌آیند، بنابراین بسیاری از روزه‌داران گمان می‌کنند که مصرف حجم بالای خوراکی‌های چرب یا شیرین در وعده سحری، جلوی گرسنه شدن آنان را در طول روز می‌گیرد.

این درحالی است که مکانیسم سوخت‌وساز چربی‌ها و قندها در بدن نیازمند دفع آب فراوان است. بنابراین هرچقدر که میزان غذاهای چرب، خصوصا گوشت‌های پُرچرب، غذاهای شیرین و غذاهای سرشار از ادویه در وعده سحری بیشتر باشد، شانس مبتلا شدن شما به تشنگی در طول روز یا حتی کم‌آبی بدن تان هم بیشتر خواهد شد بنابراین، بهتر است برای وعده سحری به‌جای غذاهای پُرچرب، شیرین یا پُرادویه از پروتئین‌های کم‌چرب، غلات سبوس‌دار و حجم بالایی از سبزی‌ها یا صیفی‌ها استفاده کنید تا هم بتوانید برای ساعت‌های بیشتری احساس سیری داشته باشید و هم جلوی کم‌ آبی بدن تان را بگیرید.

3. نوشیدن چای و قهوه از تشنگی پیشگیری می‌کند

متاسفانه بعضی افراد هم عادت دارند که در وعده سحری، حجم بالایی از چای یا قهوه را مصرف کنند تا جلوی تشنگی شان را در طول روز بگیرند. چای و قهوه به‌دلیل داشتن کافئین فراوان نه‌تنها باعث پیشگیری از تشنگی در طول روز نمی‌شوند بلکه خودشان به‌دلیل دفع آبی که از بدن ایجاد می‌کنند، می‌توانند عامل کم‌آبی بدن در طول روزهای روزه‌داری باشند.

علاوه بر این، نوشیدن آب، چای یا قهوه فراوان همراه با وعده سحری می‌تواند باعث رقیق شدن اسید معده شود و اختلالی در هضم و جذب مواد غذایی ایجاد کند. این اختلال با عوارضی مانند ریفلاکس، احساس پُری سردل یا حتی نفخ نمایان می‌شود.

با این‌حساب، توصیه می‌شود که حتما در مصرف انواع نوشیدنی‌ها در وعده سحری، حد اعتدال را رعایت کنید و در میان نوشیدنی‌های کافئین‌دار هم به مصرف یک فنجان چای کم‌رنگ بسنده کنید.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر