غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه امروز سه شنبه (24 فروردین ماه) در چهل و یکمین نشست خبری و اولین نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه در سال جدید به سوالات خبرنگاران در حال پاسخگویی است.
کد خبر: ۱۳۱۰۶۳۹

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از میزان، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه امروز سه شنبه (24 فروردین ماه) در چهل و یکمین نشست خبری و اولین نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه در سال جدید به سوالات خبرنگاران در حال پاسخگویی است.

در ادامه اظهارات سخنگوی دستگاه قضا در این نشست خبری و پاسخ‌های وی به خبرنگاران به صورت اجمالی از نظر می‌گذرد.

دولت برای تخصیص اعتبار برای پرسنل زندان‌ها پای حرف خود بایستد

اسماعیلی در پاسخ به علت تاخیر 9 ساله در خصوص پرداخت‌های پرسنل زندان‌ها گفت: علت تاخیر عدم همکاری دولت در سال‌های مختلف برای اجرای قانون بود. علیرغم تصویب مجلس، قبول نکردند این اعتبار را تخصیص دهند. امسال شعار دادند و تبلیغ آن را کرده‌اند که این موضوع محقق می‌شود؛ تقاضای ما این است که پای حرف خود بایستند و در مقام تخصیص اعتبار، این اعتبار را تخصیص دهند. ما هم از دولت تقاضا می کنیم در عالم واقعیت این وعده را با تنظیم تفاهم نامه از فروردین 1400 اجرایی کند.

پرونده «آزاده نامداری» جنایی نیست

سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده «آزاده نامداری» گفت: خبری در ارتباط با پزشکی قانونی منتشر شد در حالی که نظریه پزشکی قانونی واصل نشده بود. بررسی‌های قضایی و پزشکی قانونی جنایی بودن این موضوع را منتفی می‌داند. با توجه به جنایی نبودن پرونده پزشکی قانونی نظر خودش را اعلام میکند.

تغییر در مجازات‌ها با تدوین بسته سیاست جنایی اسلامی

سخنگوی دستگاه قضا گفت: تدوین بسته سیاست جنایی بستری برای بازنگری در قانون مجازات اسلامی خواهد بود/ با تدوین سیاست جنایی اسلام تغییراتی را در مجازات ها خصوصا در تعزیرات خواهیم داشت. مجازات های تعزیری باید بازدارندگی های لازم را داشته باشد و عوارض آن برای خانواده ها به حداقل برسد.

پاسخ اسماعیلی به احتمال فیلترینگ شبکه اجتماعی «کلاب هاوس»

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مورد احتمال فیلترینگ شبکه اجتماعی «کلاب هاوس» گفت: این موضوع را بخشی از حوزه فضای مجازی کشور می‌دانیم. از رهاشدگی فضای مجازی گله داریم. همانطور که مرزهای آبی ، دریایی و ... ساماندهی و مدیریت می‌شوند فضای مجازی نیز نیازمند ساماندهی و مدیریت است. این مسولیت به عهده دولت، وزارت ارتباطات و نهادهای متولی است، آنها باید این فضا را مدیریت و ساماندهی و از رها شدگی آن جلوگیری کنند. چنانچه در انجام ماموریت‌های خود قصور کنند باید در ارتباط با قصور خود پاسخگو باشند.

آخرین وضعیت پرونده شکایت سرباز راهور از نماینده مجلس

سخنگوی دستگاه قضا پیرامون آخرین وضعیت پرونده شکایت سرباز راهور از نماینده مجلس گفت: این پرونده منتهی به صدور کیفرخواست شده است. به زودی جلسات دادگاه آن برگزار خواهد شد.

انتصابات جدید در قوه قضاییه/ «مصدق» به دیوان عدالت اداری رفت

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود خبر از دو انتصاب در این قوه داد. وی گفت: «علی غلامی» به عنوان معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه منصوب شد. حجت الاسلام والمسلمین دکتر «مصدق» به عنوان رئیس دیوان عدالت اداری منصوب شد.

عملکرد رو به رشد سازمان زندان‌ها در سالی که گذشت

اسماعیلی پیرامون عملکرد زندان‌ها گفت: عملکرد زندان‌ها از بسیاری از واحدها بسیار بهتر بود. عدد مرخصی زندانیان از 100 هزار نفر تجاوز کرد. 15 هزار و 300 نفر مشمول عفو مقام معظم رهبری شدند که 86 درصد در مقایسه با 98 رشد داشت و در مقایسه با سال 97 (قبل از دوره تحول) 418 درصد رشد داشت. در سال 99 عدد زندانیان تازه وارد به زندان 11 درصد کاهش داشت. با تجهیز 900 اتاق دادرسی الکترونیک بیش از 111 هزار دادرسی الکترونیکی انجام دادیم/3200 زندانی تحت مراقبت پابند الکترونیک قرار گرفتند. در طرح پایش زندانها بیش از 50 هزار بازدید قضات از زندانیان را داشتیم. در سال 99 همکاران قضایی حدود 160 هزار حکم جایگزین حبس صادر کردند. 878 مورد از محکومان قصاص با کمک مصلحین، خیرین و شوراهای حل اختلاف از قصاص نجات پیدا کردند.

گزارشی از عملکرد دستگاه قضا در سال 99
 
سخنگوی دستگاه قضا گفت: در واحدهای قضایی سراسر کشور در سال 99 شاهد افزایش 5 درصدی ورود پرونده‌های یکتا به واحدهای قضایی و شوراهای حل اختلاف بودیم. حدود 8 درصد ورودی پرونده ها نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرد اما افزایش 12 درصدی عملکرد در رسیدگی به پرونده ها را داشتیم. 20 درصد افزایش عملکرد همکاران در دستگاه قضا را شاهد بودیم. 15 روز نرخ رسیدگی به پرونده ها کاهش پیدا کرد. ابلاغ الکترونیکی به مرز 90 درصد رسید. صدور احکام جایگزین حبس 29 درصد نسبت به سال 98 افزایش داشت.پرونده های تصادفات رانندگی در سال 99 در مقایسه با سال 98 قریب 20 درصد کاهش داشته است.

در انجام وظیفه از کسی تشکر نخواسته‌ایم اما فرافکنی را شایسته نمی‌دانیم
 
سخنگوی دستگاه قضا گفت: قوه قضاییه برای تحقق شعار سال به صورت جهادی اقدام کرده است؛ احیای بیش از 2 هزار واحد تولیدی دلیل روشنی بر صدق این ادعاست. برخی توییت بازان و افراد صاحب مناصب به اجرای گزارش عملکرد نهاد مربوط خودشان عملکرد قوه قضاییه را زیر سوال بردند.  در انجام وظیفه از کسی تشکر نخواسته ایم و نمی خواهیم اما فرافکنی را شایسته نمی‌دانیم. به سایر بخش‌های حاکمیتی توصیه می کنیم شما هم بیایید و در این مسیر قدم بردارید. حدود 70 درصد واحدهای تولیدی لرستان نیمه فعال و غیرفعال بودند که با ورود قوه قضاییه در حال فعال شدن است؛ دیگران هم ورود کنند تا مشکل باقی واحدهای تولیدی رفع شود.

تلاش برای اجرای بیش از 50 درصد از سند تحول در سال 1400
 
سخنگوی قوه قضاییه در نخستین نشست خبری خود با خبرنگاران در سال جدید گفت: از این هفته تا هفته قوه قضاییه در نشست های سخنگویی بر عملکرد قوه قضاییه در سال 99 مروری خواهیم داشت/تلاش ما ین است که در سال 1400 بیش از 50 درصد سند تحول را اجرایی کنیم.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها