title
معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان گفت : با اجرای طرح ورزش و بازی های بومی در برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه در روستاها افراد دارای معلولیت ضمن پرورش قوای جسمانی، روانی و افزایش مهارت‌های ارتباطی خویش می‌توانند  قابلیت‌های خود را در سایر زمینه ها و مشارکت اجتماعی ارتقا بخشند .
کد خبر: ۱۳۱۰۶۰۳
به گزارش جام جم آنلاین زنجان، فرهاد میرزایی با بیان اینکه طرح ورزش و بازی های بومی در سال گذشته برای اولین بار در استان زنجان به همراه هشت استان دیگر برگزار شد افزود : با اجرای این طرح به بیش از 100   نفر از این افراد آموزش های لازم توسط تسهیلگران در رشته های پرتاب دارت ، آمادگی جسمانی ، طناب کشی ، شطرنج ، فوتبال دستی و تنیس روی میز ارائه شد .

وی ادامه داد: این طرح در سه مرحله اجرا می شود که در مرحله اول  افراد دارای معلولیت، کارشناسان و تسهیلگران مورد شناسایی و ارزیابی قرار می‌گیرند. در مرحله دوم  افراد برگزیده آموزش های لازم را فرا می گیرند و در مرحله سوم  تجهیزات ورزشی تهیه و توزیع می شوند و با  شروع فعالیت های ورزشی به مدت چهار ماه، رقابت های ورزشی در سطح شهرستان ها و  استان برگزار می شود.

میرزایی با بیان اینکه در برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه ، خدمات متعدد در جهت آموزش فرد معلول و خانواده ، مناسب سازی فضای داخلی منازل ، کمک به اشتغال محلی ، کمک به هزینه های درمان و تامین وسایل کمک توانبخشی و در ارجاع معلولان به مراکز تخصصی خدمات شایسته ای انجام داده است ، اظهار کرد : در سال گذشته 9 هزار نفر با اعتباری بالغ بر 1 میلیارد و 300 میلیون تومان از مزایای این برنامه برخوردار شدند .

وی با اشاره به اینکه تمامی افراد دارای معلولیت(طبق مفاد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان)شناسایی شده است و وظیفه شناسایی افراد داری معلولیت جدید را تسهیل گران CBR  برعهده دارند خاطر نشان کرد : با راه‌اندازی مراکز مثبت زندگی ، خدمت‌رسانی در روستاها و مناطق کم‌برخوردار و حاشیه شهرها نیز تسهیل می‌شود .

معاون توانبخشی بهزیستی عنوان کرد : باتوجه به سختی های تردد برای ساکنان روستاها ، استقرار و جانمایی مراکز مثبت زندگی به گونه ای بوده که این مراکز  در نزدیکترین و قابل دسترس ترین منطقه استقرار یابند.  

وی در ادامه به مراقبین خانگی اشاره کرد و افزود : 2 مرکز مراقبین خانگی در استان زنجان فعال می باشند ، یک مرکز در شهرستان زنجان با ظرفیت 110 نفر از افراد دارای معلولیت بسترگرا و 20 نفر مراقب آموزش دیده  و مرکز دیگر در شهرستان خرمدره با ظرفیت 66 نفر ، با 12 نفر مراقب آموزش دیده که در این مراکز مراقبین در منازل افراد دارای معلولیت حضور پیدا کرده و خدمات لازم را که در دستورالعمل آمده به افراد دارای معلولیت ارائه می دهند.


ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها