سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر:

خسارت خشکسالی به مزارع گندم

مدیر کل هواشناسی البرز می‌گوید با توجه به کاهش بارندگی‌ها در سال زراعی جاری، زنگ خطر کم آبی و خشکسالی در این استان به صدا در آمده است.
کد خبر: ۱۳۱۰۴۸۷
به گزارش جام جم آنلاین البرز؛ آرش بهارونداحمدی گفت: افزایش دمای هوا نسبت به سال گذشته و میانگین بلند مدت و کاهش بارش‌ها در استان طی سال آبی‌جاری از نشانه‌های خشکسالی است.

مدیر کل هواشناسی البرز افزود :  ۲۴۰ میلی متر بارش طی سال آبی‌جاری (مهرماه سال ۹۹ تا کنون) در استان البرز به ثبت رسیده است که نسبت به مدت سال گذشته ۱۲۸ میلی متر کاهش بارش‌ها را نشان می‌دهد.

وی تاکید کرد که همچنین این بارش‌ها نسبت به میانگین بلند مدت حدود ۴۰ میلی متر کاهش یافته است.
بهاروند احمدی گفت :  متاسفانه برای بارش‌های بهاری چشم انداز خوبی نداریم و پیش‌بینی‌ها کاهش بارش‌ها را نشان می‌دهد.

وی  با بیان اینکه به لحاظ دما بین ۲ تا سه درجه افزایش داریم، گفت: میزان دمای هوای استان نسبت به بلند مدت نیز افزایش دارد.

مدیرکل هواشناسی البرز افزود :  گزارش‌های هواشناسی در خصوص وضعیت بارشی به دستگاه‌های اجرایی متولی امور آب، کشاورزی و بحران استان ارائه شده و زنگ هشدار خشکسالی را برای حوزه کشاورزی و منابع آب به صدا در آورده‌ایم.

بهاروند احمدی با اشاره به اینکه می‌بایست پراکنش مکانی و زمانی بارش‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: در فصل کاشت و داشت محصولات زراعی به دست آمدن محصول مناسب نیازمند بارش مستمر و نرمال در هر منطقه است که در سال زراعی جاری البرز شاهد چنین وضعیتی نبوده است.

وی گفت : حتی اگر مقدار نرمال بارش استان ظرف ماه‌های باقیمانده از فصل زراعی رخ دهد و کم بارشی‌ها ترمیم و جبران شود علی‌رغم نرمال شدن اعداد بارشی در جداول، در ماه‌های باقیمانده جبران خسارت ۶۳.۱- میلی متری در شهرستان کرج و ۸۳.۲- میلی متری در شهرستان طالقان به هیچ وجه رخ نخواهد داد.

بهاروند احمدی افزود: مطابق با مدل سازی و پیش بینی مدل‌های اقلیمی با توجه به چشم انداز بارش چهار هفته آینده به خوبی می‌توان اثر کم بارشی را در استان مشاهده نمود که به نظر می‌رسد زنگ خطر کاهش بارش‌ها و خشکسالی برای کشاورزی استان به صدا درآمده است.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها