سخنگوی جنبش انصارالله:

طرح عربستان چیزی جز ناسزا و تهدید نبود / ایران دخالتی در یمن ندارد

سخنگوی جنبش انصارالله یمن گفت: دولت عربستان سعودی در جایگاهی نیست که سخن از صلح بزند، در حالیکه به محاصره و بمباران یمن ادامه می‌دهد.
کد خبر: ۱۳۰۸۶۵۲

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله و رئیس هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعاء) در مصاحبه‌ای گفت که دولت سعودی طوری رفتار می‌کند که گویی یک میانجی بی طرف است.

او به شبکه المیادین گفت که ابتکار و طرح پیشنهادی دولت سعودی در شکل و مضمون غیر منطقی است، به طوریکه در این طرح دعوت به گفت‌وگو شده است، گویی که دولت سعودی یک میانجی‌گر بی طرف است. علاوه بر این در طرح اقدام به بدگویی از نیروهای انقلابی یمن شده است.

عبدالسلام افزود: «ابتکار سعودی شامل ناسزا و تهدیدات مختلف بود و همین کفایت می‌کند تا هیچ توجهی به آن نکنیم. این طرح در سایه ادامه حملات و محاصره یمن با اشراف آمریکا و انگلیس ارائه شد. این دو کشور کاملا در جریان روند محاصره و ساز و کار آن قرار دارند. به طوریکه یک افسر انگلیسی مسئول اتاقی است که به کشتی‌ها اجازه ورود یا خروج از دریای سرخ را می‌دهد. این اتاق را سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها اداره می‌کنند و تیم منصور هادی هیچ اطلاعی از روند ورود و خروج کشتی‌ها ندارند و در جریان آن نیستند».

سخنگوی انصارالله یمن همچنین طرح ریاض را بسیار سطحی توصیف کرد و گفت: «دولت سعودی در جایگاه میانجی نیست که از این پیشنهادات بدهد و دولت سعودی باید ابتدا از موضع جنگی خارج شود و سپس طرح بدهد. هزاران نفر در یمن به دلیل محاصره و نبود غذا و دارو می‌میرند. ما نمی‌توانیم از سمت خود با محاصره یمن موافقت کنیم».

به گفته این مقام یمنی ائتلاف سعودی مانع ورود مشتقات نفتی به یمن می‌شود و مردم این کشور به سختی به نفت دسترسی دارند. غذا و دارو نیز به سختی به دست می آید به طوریکه نیروهای یمنی گاهی برای دستیابی به دارو مجبور به آزاد کردن اسرای وابسته به ائتلاف سعودی می‌شوند.

او تأکید کرد که برای بازگشایی فرودگاهها و بنادر نیازی به گفت‌وگو و مذاکره نیست و اینگونه نباشد که هر ماه برای ورود یک کشتی با محموله نفتی به یمن، نیاز به مذاکره باشد و ورود کشتی‌ها و محموله‌های غذایی و دارویی و سوختی باید به دور از مسائل سیاسی و نظامی انجام پذیرد.

عبدالسلام افزود: «محاصره تاکنون دستاوردی برای ائتلاف متجاوز نداشته است، اما نیروهای مسلح یمن توانسته‌اند دستاوردهای مهمی را کسب کنند. هیچ کشوری در ۳۰ سال گذشته همچون یمن تحت محاصره قرار نگرفته است»

ایران دخالتی ندارد

محمد عبدالسلام سپس گفت که یمن آماده است با عربستان سعودی روابط خوبی را پایه‌ریزی کند. روابطی که بر مبنای احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر باشد.

وی با بیان اینکه ایران هیچ دخالتی در امور یمن ندارد و افزود: «آن‌ها هستند که حل و فصل بحران در یمن را به ایران مرتبط کرده‌اند و آن‌ها هستند که به غرب اجازه دخالت در تصمیم‌گیری‌هایشان را داده‌اند.»

سخنگوی جنبش انصارالله سپس گفت که یمن در حال پرداخت بهای موضع خود در قبال رژیم صهیونیستی است و هنگامی که موشک‌های یمنی به استان «ینبع» در غرب عربستان اصابت کرد، صهیونیست‌ها نیز وارد جنگ یمن شدند و در بمباران‌ها مشارکت کردند و در اتاق عملیات نیز حضور دارند.

عبدالسلام تأکید کرد: «تا زمانی که محاصره ادامه یابد، تمامی گزینه‌های نظامی مشروع ما نیز بر روی میز است.»

امارات در امان نیست

او در ادامه به نقش و حضور امارات در یمن پرداخت و گفت که این کشور علی‌رغم که چندین بار از عقب‌نشینی از یمن خبر داده، اما در سایه به اقدامات خود ادامه می‌دهد.

عبدالسلام افزود: «اهداف ما کسانی را در بر می‌گیرد که به طور مستقیم در تجاوز نقش دارند، اما هیچ وقت نگفته‌ایم که امارات در امان است. امارات همچنان جزئی از ائتلاف است و فرماندهان اماراتی اهداف و اولویت‌ها را تعیین می‌کنند.»

وی تأکید کرد، تا زمانی که تجاوز و جنگ ادامه دارد، امارات نیز در معرض بمباران و حمله یمنی‌ها قرار دارد و این حمله هر لحظه می‌تواند انجام پذیرد.

سخنگوی انصارالله سپس هرگونه مدنظر قرار دادن مسائل منطقه‌ای در حملات پهپادی و موشکی را رد کرد و گفت که اگر ایران و حزب‌الله کمک کرده‌اند، مردم یمن نیز قدردان آن‌ها هستند. طبق گزارش آمریکایی‌ها، سوخت موشک‌ها در یمن ساخته می‌شود.

عبدالسلام همچنین گفت که تصمیم‌گیرنده در یمن شخص «عبدالملک الحوثی» است که در مشورت با شورای عالی سیاسی تصمیمات را اتخاذ می‌کند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها