jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۰۷۸۱۳   ۲۶ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۹:۴۳

وزیر خارجه روسیه در جریان دیدار با اعضای هیئت «الوفاء للمقاومه» که نمایندگانی از حزب الله را هم شامل می‌شد، درباره آخرین تحولات سوریه و لبنان و به طور کل خاورمیانه گفتگو کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، وزارت خارجه روسیه امروز از هیئت نمایندگان پارلمان لبنان که به ریاست «محمد رعد» به مسکو رفته بود، استقبال کرد.
 
براساس بیانیه وزارت خارجه روسیه، «سرگی لاوروف» وزیر خارجه این کشور در جریان دیدار با اعضای هیئت «الوفاء للمقاومه» که نمایندگانی از حزب الله را هم شامل می‌شد، درباره آخرین تحولات سوریه و لبنان و به طور کل خاورمیانه گفتگو و تبادل نظر کرده است.
 
لاوروف در جریان این دیدار با تاکید بر لزوم حفظ وحدت و یکپارچگی لبنان از خطر دخالت دولت‌های خارجی در مشکلات داخلی این کشور و حمایت کامل مسکو از حق حاکمیت لبنان خواستار حل و فصل چالش‌های سیاسی لبنان با مشارکت حداکثری طیف‌های سیاسی در مذاکرات و گفتگوهای ملی شد.
 
همچنین در خلال گفتگوهای انجام شده میان دو طرف، بر اهمیت تشکیل هرچه سریع‌تر دولت جدید به ریاست «سعد حریری» به منظور خارج نمودن لبنان از بحران‌های چندگانه تاکید شد.
 
گفتنی است که سال گذشته انفجار مهیبی در بندر بیروت رخ داد. بر اثر این انفجار ده‌ها تن جان خود را از دست داده و هزاران نفر هم خسارت‌های مالی سنگینی را متحمل شدند. تاکنون دولت لبنان بخاطر درگیری در روند تشکیل دولت جدید که از زمان وقوع این انفجار به طور پیاپی در تشکیل آن شکست خورده، نتوانسته کمک‌های مالی در حد انتظاری را به خسارت دیدگان پرداخت کند و از درد و آلام مردم به طور جدی بکاهد.
 
در کنار چنین مشکلاتی تنش‌هایی که از سوی ارتش رژیم صهیونیستی در مناطق جنوبی و مرزی لبنان ایجاد می‌شود و همچنین فشار روبه افزایش اقتصادی بر مردم این کشور از جمله کاهش ارزش پول ملی باعث شده تا لبنان در مقایسه با سال‌های گذشته دچار ضعف محسوسی شود.
 
طرف روس در جریان دیدار امروز، رعایت حق ملت سوریه در تعیین سرنوشت خود بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین بازگشت آوارگان سوری پناه داده شده در لبنان به کشورشان را ضروری دانست و این را گامی مثبت در راستای برگرداندن ثبات به منطقه تلقی نمود.
 
در این گفتگو علاوه بر لزوم تقویت همکاری‌های سیاسی بر ضرورت توسعه تعاملات در عرصه مبارزه با ویروس کووید -۱۹ نیز تاکید شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر