jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۰۶۴۸۸   ۱۸ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۳:۰۴

محققان دانشگاه تگزاس خبر دادند؛

نقش محافظتی کلاژن در سرطان پانکراس

محققان دانشگاه تگزاس واقع در آمریکا دریافتند کلاژن نوع «I» که توسط فیبروبلاست‌های سرطانی تولید می‌شود، نقش محافظتی در بدن داشته و مانع پیشرفت سرطان پانکراس می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین، بر اساس این تحقیقات کلاژن در محیط تومور مانع شکل‌گیری سیگنال‌های ایمنی موسوم به کموکین می‌شود.

این سیگنال‌ها موجب مهار واکنش ایمنی ضدتومور می‌شوند و مکانیسمی هستند که توسط تومور برای غیرفعال کردن سیستم ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کموکین‌ها، پروتئین‌هایی هستند که توسط سلول‌ها تولید شده و موجب جذب سلول‌های واکنش دهنده می‌شوند.

به گفته محققان کموکین‌ها موجب جذب گروهی از سلول‌ های ایمنی موسوم به myeloid-derived suppressor cells (MDSCs) می‌شوند که عامل کاهش پاسخ ایمنی ضد تومور هستند.

در این تحقیقات که با استفاده از موش‌ها انجام گرفت، مشخص شد با حذف کلاژن از محیط تومور، میزان کموکین‌ها افزایش یافته و در نتیجه واکنش ضد تومور سرکوب می‌شود و سرطان با سرعت بیشتری پیشرفت می‌کند.

محققان امیدوارند با استفاده از این روش بتوانند راهکار درمانی موثری برای درمان سرطان پانکراس بیابند.

پانکراس غده پهن و درازی است که در بخش فوقانی شکم قرار دارد. غده پانکراس هم برون ریز و هم درون ریز است؛ یعنی ترشحات آن هم مستقیما وارد جریان خون می‌شوند و هم برای هضم پروتئین، چربی و کربوهیدرات، وارد روده می‌شوند.

غذا به محض ورود به روده کوچک، توسط آنزیم‌های ترشح شده از پانکراس و اسید معده، هضم می‌شوند. آنزیم‌های پانکراس با وجود هضم چربی و کربوهیدرات، هیچ آسیبی به پرز و دیواره روده وارد نمی‌کنند. بخش اعظم هضم چربی، پروتئین و نشاسته، به عهده آنزیم های ترشح شده از پانکراس است.

یکی دیگر از مهمترین وظایف پانکراس، تولید انسولین است که سبب کاهش قند خون و تولید انرژی از آن می‌شود. سرطان پانکراس یکی از کشنده ترین انواع سرطان است. تومورهای پانکراس در مقابل انواع دارو بسیار مقاوم هستند و درمان آن بسیار دشوار است.

سرطان پانکراس یازدهمین سرطان شایع در مردان و نهمین سرطان تشخیص داده شده در زنان است. ۷۱ درصد از مبتلایان به سرطان پانکراس در اولین سال تشخیص جان خود را از دست می‌دهند. این سرطان در مردان شیوع بیشتری دارد. سیگار، اضافه وزن، دیابت، و سن از مهمترین عوامل خطر بروز این بیماری هستند.

مطالعات محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد که سیر، انگور قرمز، اسفناج، گیلاس، زغال اخته، سیب زمینی و کلم بروکلی غذاهایی هستند که سبب سلامت بافت پانکراس (لوزالمعده) می‌شوند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو