jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۵۵۷۸   ۱۰ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۰:۰۶

توصیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین به مردم:

با کوچک‌ترین علائم کرونا به بیمارستان مراجعه کنید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: از مردم می‌خواهیم که با مشاهده کوچک‌ترین علائم مشکوک به کرونا به مراکز درمانی مراجعه کنند، با مراجعه زودهنگام و تشخیص به‌موقع می‌توان از گسترش بیماری جلوگیری کرد، در حال حاضر مردم به دلیل ترس از حضور در مراکز درمانی خودداری می‌کنند.

به گزارش جام جم آنلاین، پیمان نامدار در ستاد مقابله با کرونای استان قزوین که امروز ۹ اسفند در سالن مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد، تصریح کرد: هفته گذشته را با تعداد کم فوتی کرونایی پشت سر گذاشتیم علی‌رغم اینکه در بحث شروع انتشار ویروس کرونا جهش‌ یافته شرایط خوبی در استان حاکم نبود اما مردم همکاری خوبی کردند و باعث شد پیک بستری و فوتی کاهش پیدا کند.

وی افزود: در حوزه درمان طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و با توجه به ظرفیت آی سی یوها و تشکیل تیم‌های تنفسی از هفته گذشته سه مرکز تنفسی با حضور متخصص ریه و عفونی در بیمارستان‌های ولایت، بوعلی و تأمین اجتماعی تأسیس‌شده است. علاوه بر مراکز ۱۶ ساعته غربالگری این سه کلینیک تخصصی نیز فعال هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: از مردم می‌خواهیم که با مشاهده کوچک‌ترین علائمی مشکوک به کرونا به مراکز درمانی مراجعه کنند، با مراجعه زودهنگام و تشخیص به‌موقع می‌توان از گسترش بیماری جلوگیری کرد، در حال حاضر مردم به دلیل ترس از حضور در مراکز درمانی خودداری می‌کنند و اغلب زمانی به بیمارستان می‌آیند که وضعیتشان وخیم و اکسیژن خون پایین و فرصت طلایی ازدست‌رفته است.

وی یادآور شد: طی هفته گذشته بیماران جدید پذیرش‌شده ۱۰ درصد افزایش داشته است اما موارد تست مثبت و بیماران بدحال تحت نظر آی سی یو و متصل به دستگاه نسبت به هفته‌های گذشته در وضعیت ثابت قرار دارند.

نامدار تأکید کرد: تأکید مجدد حوزه بهداشت این است که ما هنوز در نیمه‌راه قرار داریم، علی‌رغم اینکه دستورالعمل‌های وزارت کشور در رنگ‌بندی‌ها کاملاً مشخص است هنوز اجتماعات زیادی در سطح استان داریم که باید سیدگی شود.

وی یادآور شد: امروز سفر وزیر صمت به استان با عدم رعایت پروتکل‌ها همراه بود، همه ما معتقدیم که هرکدام از این سفرها می‌تواند باعث نعماتی برای استان شود و مردم از این بازدیدها استقبال می‌کنند اما اگر قرار باشد در این بازدیدها و جلسات حداقل پروتکل‌هایی که لازم است رعایت نشود درواقع ما به تکلیف خود عمل نکردیم و مردم دلسرد می‌شوند و فکر می‌کنند که همه سختگیری‌ها مربوط به مردم است و ما رعایت نمی‌کنیم.

۱۰۰۰ دز واکسن به قزوین اختصاص پیدا می‌کند

جلال رحمانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز در ادامه این جلسه، تصریح کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۶ کرونا مثبت در سطح استان شناسایی‌شده است، همچنین ۴۰ مورد بستری جدید داشتیم که تعداد کل آن به ۲۰۲ نفر رسیده است، طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۲ نفر ترخیص شدند و سه نفر فوت کردند.

وی افزود: در حال حاضر وضعیت شهرستان‌های تاکستان، قزوین، آبیک، بویین‌زهرا و البرز زرد و وضعیت شهرستان آوج آبی است، روز گذشته جواب آزمایش نهایی کرونای اهالی روستای حسین‌آباد منفی شد و صرفاً تست مادر متوفی مثبت و تست بقیه اعضای خانواده منفی شد، با توجه به شرایط موجود می‌توان قرنطینه روستا را آزاد کنیم و مادر را در محلی ایزوله و قرنطینه نگهداری کنیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: با همکاری دستگاه‌های متولی و با تلاش آگاهانه و مدبرانه پروتکل‌های بهداشتی رعایت و کرونای انگلیسی کنترل شد به‌طوری‌که هم‌اکنون هیچ کرونای مثبت انگلیسی جدید در روستا شناسایی نشده است، علی‌رغم انتقال سریع کرونا و وجود ۱۶ تست کرونای مثبت انگلیسی توانستیم شعله کرونای انگلیسی را در این روستا خاموش‌کنیم.

وی با اشاره به تزریق واکسن کرونا، یادآور شد: در فاز اول ۱۰۵ دز واکسن به استان قزوین اختصاص پیدا کرد که آن را به کادر درمان بخش آی سی یو بیمارستان‌های ولایت و بوعلی تزریق کردیم، با توجه به اینکه در فاز اول تزریق اعتماد کمتر بود ۵ مورد از مسئولین بیمارستان‌ها و کادر مدیریت برای اعتمادسازی نیز واکسن را دریافت کردند.

رحمانی تأکید کرد: چهارشنبه بعدازظهر ۶ اسفند هزار دز جدید از وزارتخانه دریافت کردیم و تزریق آن طبق پروتکل ارسالی وزارت خانه انجام می‌شود، فاز اول کارکنان بخش آی‌سی‌یو بیمارستان‌های کرونایی است که بیمارستان‌های تأمین اجتماعی قزوین، شفای تاکستان، تأمین اجتماعی تاکستان، امیرالمؤمنین بویین‌زهرا همچنین ۸۰ مورد جهت تزریق به جانبازان شیمیایی بالای ۵۵ درصد که بنیاد شهید معرفی می‌کند در نظر گرفته‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین ۱۵۰ سهمیه ویژه سالمندانی که در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند با اولویت افراد پرخطر در نظر گرفته‌شده است، ۱۵۰ دز نیز برای مراکز کووید ۱۹ که پزشکان بیماران کووید ۱۹ را معاینه می‌کنند تزریق می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها