jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۰۵۵۳۵   ۰۹ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۲:۰۹

ژانویه سال گذشته، ایران بزرگترین حمله موشک بالستیک را علیه نظامیان آمریکایی انجام داد و ۱۱ فروند موشک که هر یک حامل کلاهکی با وزن بیش از ۱۰۰۰ پوند بود، پایگاه عین الاسد در عراق را هدف قرار داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، دیوید مارتین خبرنگار شبکه سی‌بی‌اس نیوز در برنامه خود، حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی آمریکا موسوم به عین الاسد در استان الانبار عراق را تشریح کرده است. حمله موشکی ایران در پاسخ به اقدام تروریستی و جنایتکارانه آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی و همراهانش بوده است.

پایگاه عین الاسد محل استقرار بیش از 2 هزار نظامی آمریکایی و تعداد زیادی هواپیما و سایر تجهیزات نظامی بوده است. در این حمله، 11 فروند موشک بالستیک ایران به این پایگاه اصابت کرده است.
 
ژنرال فرانک مک کنزی فرمانده نیروهای تروریستی سنتکام در خاورمیانه ضمن یادآوری این حمله موشکی، به خبرنگار سی‌بی‌اس، گفت: اتفاقاتی داشت رخ می‌داد که اگر ما در پایگاه عین الاسد، تدابیر و اقدامات درستی را انجام نمی‌دادیم، ممکن بود ما را به سوی جنگ پیش ببرد.
 
شبکه سی‌بی‌اس به تصاویر پهپادی منتشر نشده‌ای از موشک‌هایی که به سوی پایگاه عین الاسد شلیک شده، دست یافته است که یکی از فرماندهان ارتش آمریکا درباره آنها گفته است: کلاهک‌ها شبیه یک قطار باری بود که از نزدیکی شما عبور می‌کند.
 
مک کنزی در تشریح حمله موشکی ایران، تاکید کرد: ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا دستور حمله به ژنرال سلیمانی را صادر کرد چون او قصد حمله به آمریکایی‌ها در عراق را داشت. ما گزارش‌های اطلاعاتی را دیدیم، مبنی بر اینکه ممکن است ظرف چند ساعت یا چند روز و احتمالا چند هفته طول نخواهد کشید که موجی از حملات مختلف علیه نیروهای ما در عراق، سفارتخانه ما و سایر پایگاه‌های ما در عراق صورت خواهد گرفت.
 
تعداد بازدید : 200
 
بر اساس گزارش سی‌بی‌اس، زمانی که نهادهای اطلاعاتی آمریکا، آمادگی ایران برای حمله موشکی را شناسایی کردند، مک کنزی فرصت کافی برای تخلیه این پایگاه را از 1000 نظامی و 50 فروند هواپیما داشته است.
 
وی افزود: اگر پایگاه تخلیه نمی‌شد، تصور می‌کنم حداقل 20 یا 30 فروند هواپیما را از دست می‌دادیم و احتمالا 100 تا 150 پرسنل آمریکایی را نیز از دست می‌دادیم. ما قصد انتقام گیری داشتیم اگر آمریکایی‌ها کشته می‌شدند.
 
مک کنزی اظهار داشت: این حمله‌ای بود که قطعا شبیه آن را هرگز مشاهده یا تجربه کرده بودیم... موشک‌ها دقیق بودند. آنها کاملا به همان جاهایی که می‌خواستند، اصابت کردند.
هیچ دفاعی در برابر موشک‌ها برای نظامیانی که در پایگاه باقی مانده بودند، وجود نداشت غیر از اینکه پناه بگیرند.
 
آلن جانسون یکی از فرماندهان ارتش آمریکا در این باره گفت: شروع به پایین رفتن به سوی پناهگاه‌های زیرزمینی کردیم، شاید حدود 135 بود، در حالی که یک سوم راه را طی کرده بودیم، صدای بلند و مهیبی آمد و صدایی شنیدیم که می‌گفت "در حال آمدن است، در حال آمدن است، همگی پناه بگیرید، پناه بگیرید، پناه بگیرید." من باید به اندازه یک زمین فوتبال دیگر می‌دویدم.
 
واقعا نمی‌دانستم موشک بعدی چه زمانی قرار است اصابت کند. صدای موشک شبیه عبور یک قطار باری از نزدیک شما بود. حدود 40 نفر در یک پناهگاه که فقط برای حفاظت از 10 نفر در مقابل حملات بسیار کوچک طراحی شده، پناه گرفته بودند.
 
بیش از 100 نظامی آمریکایی که در زمان حمله موشکی در پایگاه عین الاسد حضور داشتند به آسیب مغزی ناشی از این انفجارها دچار شدند.
 
جانسون گفت: من هنوز سردرد دارم، در گوش‌هایم صدای زنگ می‌شنوم و کابوس می‌بینم.
او واقعا نمی‌داند چطور نجات یافته و زنده مانده است. وی گفت: تنها چیزی که می‌توانم واقعا به آن فکر کنم این است که دست خدا ما را محافظت کرده است. زیرا واقعا هیچ کسی نباید چنین چیزی را تجربه کرده باشد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر