jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۳۰۵۳۴۶   ۰۷ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۹:۲۹

نماینده کشورمان در سازمان ملل در نشست غیررسمی شورای امنیت:

دنیا مقابل سوءاستفاده از حق دفاع مشروع بایستد

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: برخی کشور‌ها از حق دفاع مشروع برای توجیه اقدامات غیرقانونی خود سوء استفاده می‌کنند.

به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری صداوسیما، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اعلام کرد برخی کشور‌ها از حق دفاع مشروع برای توجیه اقدامات غیرقانونی خود سوء استفاده می‌کنند و دنیا باید در مقابل اینگونه اقدامات قاطعانه بایستد.

مجید تخت روانچی در سخنرانی چهارشنبه خود در نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل که به منظور بررسی استفاده از زور در حقوق بین‌الملل و دفاع مشروع برگزار شده بود، گفت: ممنوعیت تهدید یا استفاده از زور، جز در دو مورد که در منشور مجاز شمرده شده‌اند، یکی از بزرگترین دستاورد‌های سازمان ملل بوده و حفظ و رعایت کامل این اصل بنیادین حقوق بین الملل یک مسئولیت جمعی است.

وی افزود: دولت‌ها برای حفاظت از شهروندان و سرزمین خود دارای وظیفه‌ای ذاتی بوده و بر این اساس از حق ذاتی دفاع مشروع نیز برخوردارند که البته به تصریح منشور ملل متحد، این حق باید فقط زمانی مورد استفاده قرار گیرد که حمله مسلحانه‌ای رخ داده باشد.

تخت روانچی گفت: با این حال، در دنیای امروز، برخی دولت‌ها تمایل فزاینده‌ای به توسل به تهدید یا استفاده از زور از طریق سوء استفاده از حق ذاتی دفاع مشروع دارند، مثلاً هنگامی که نیرو‌های آمریکايی به دستور مستقیم رئیس‌جمهور آن کشور و در نقض فاحش هنجار‌ها و اصول اساسی حقوق بین الملل، شهید سلیمانی را در عراق به طرز وحشیانه‌ای ترور کردند، دولت آمریکا طی نامه‌ای به رئیس شورای امنیت، نومیدانه تلاش کرد تا این اقدام تروریستی آشکار را با دروغ و تفسیری کاملاً دلخواه از ماده ۵۱ منشور سازمان ملل توجیه کند، ولی بسیاری از محققان و صاحبنظران حقوق بین الملل چنین تفسیری از حق دفاع مشروع را قاطعانه رد کردند.

نماینده دائم کشورمان ادامه داد: این روند هشدار دهنده و بسیارخطرناک است و همه کشور‌ها باید شدیداً برای مقابله با آن تلاش کنند، در غیر این صورت، حق دفاع مشروع نه تنها بیش از این مورد سوء استفاده چنین دولت‌هایی قرار خواهد گرفت، بلکه آن‌ها استثنا‌های بیشتری بر اصل ممنوعیت تهدید یا استفاده از زور قائل خواهند شد.

تخت روانچی در پایان گفت: برای جلوگیری از فرسایش تدریجی اصل منع تهدید یا استفاده از زور، باید در برابر هرگونه بازتفسیر یا تفسیر دلبخواه از بند چهارم ماده ۲ و همچنین ماده ۵۱ منشور ایستاد و این برای مصلحت جمعی بشر ضروری است.

برای بازگشت آمریکا به اجرای تعهداتش به مذاکره نیازی نیست

شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: نماینده ایران در سازمان ملل متحد به الجزیره گفت به مذاکره درباره بازگشت واشنگتن به اجرای تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای (برجام) نیازی نیست. اقداماتی که ایران پس از خروج واشنگتن از برجام انجام داده است، تشدید تنش به شمار نمی‌آید.

وی افزود واشنگتن پیش از بازگشت به گروه پنج بعلاوه یک باید تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند. ما لغو تحریم‌ها را در سه ماه آینده خواستاریم و اگر این اقدام انجام شود ایران بر اساس تعهداتش رفتار خواهد کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها