jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۱۳۰۵۳۳۵   ۰۷ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۸:۳۸

موفقیت یک زن جراح آفریقایی که سواد خواندن و نوشتن ندارد به سوژه رسانه‌ها تبدیل شده است.

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، زن بی سواد پابرهنه‌ای که زمانی در منطقه‌ای کوهستانی در اتیوپی زندگی می‌کرد با وجود آنکه نمی‌تواند بخواند و بنویسد حالا تبدیل به «امید آینده پزشکی آفریقا » شده است. «مامیتو گاش» ۱۶ ساله بود که در سال ۱۹۶۳ اولین فرزندش را در کلبه‌ای گِلی واقع در روستای مرتفع کوهستانی در اتیوپی به دنیا آورد.
 
جراح موفقی که سواد خواندن و نوشتن ندارد!
در حالی که او چهار روز درد شدیدی را تحمل می‌کرد سرانجام فرزندش را مرده به دنیا آورد که باعث ایجاد فیستول زایمان در این زن شد. این یک آسیب ویرانگر بود که هنگام زایمان آسیب زا به وجود آمد. سرنوشت او را برای درمان به آدیس بابا کشاند، جایی که او توسط یک جراح و پزشک ماهر استرالیایی با نام «کاترین هملین» تحت درمان قرار گرفت.
 
جراح موفقی که سواد خواندن و نوشتن ندارد!
گاش ۷۳ ساله که همیشه خود را وامدار شانس دوم زندگی‌اش ( آشنایی با دکتر هملین ) می‌داند با قرار گرفتن در کنار این جراح بزرگ استرالیایی توانست عمل جراحی فیستول را فرا گیرد. دکتر هملین قبل از مرگش در ۱۸ مارس ۲۰۲۰ در سن ۹۶ سالگی تمام فنون عمل جراحی فیستول را به گاش آموخت. زنی که در تمام این سال‌ها مربی، مادر و دوست دائمی گاش شد و به او برای نجات زنانی که زمانی به عنوان «جذامیان قرن ۲۰» یاد می‌شدند جراحی فیستول آموخت.
 
جراح موفقی که سواد خواندن و نوشتن ندارد!
در سال ۱۹۵۷ هملین، بیمارستان آدیس بابا فیستولا که تنها مرکز درمانی جهان برای انجام ترمیم زایمان برای زنان فقیر بودرا افتتاح کرد. تاکنون بیش از ۳۰ هزار زن از سراسر جهان با گرایش‌های مذهبی مختلف به صورت رایگان در این بیمارستان پذیرفته شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند. به علت این منش و روح بزرگ خانم هملین بود که پس از ۷ ماه از سوگ مادرش (هملین)، رئیس بیمارستان آدیس بابا فیستولا او را ترغیب کرد تا به کارش بازگردد.
 
جراح موفقی که سواد خواندن و نوشتن ندارد!
گاش در سال ۱۹۸۹ ، مدال طلای جراحی را از کالج سلطنتی جراحان لندن دریافت کرد. در سال ۲۰۱۸ در فهرست «صد زن»، منتخب BBC World که شامل رهبران جهان، پیشگامان صنعت و قهرمانان بود او در رده ۳۲ جای گرفت.
گفتنی است؛ گاش که اکنون ۷۳ سال دارد با وجود آنکه هنوز قادر به خواندن و نوشتن نیست به عنوان امید آینده پزشکی آفریقا بشمار می‌رود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

زلزله‌ ها هر ساله رخ می‌دهند و متاسفانه غیر از آثار منفی‌شان دستاوردی ندارند. از زلزله بم ۱۳۸۲ تا زلزله سی‌ سخت ۱۳۹۹ بسیار درس‌ها و آموخته‌هایی بودند که شوربختانه مورد توجه مدیران قرار نگرفته است.

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر