jamejamonline
خوزستان عمومی کد خبر: ۱۳۰۴۶۲۷   ۳۰ بهمن ۱۳۹۹  |  ۱۱:۱۰

استاندار خوزستان گفت: بر اساس گزارش‌ها و بررسی‌های صورت‌گرفته، ورود گونه جهش‌یافته کرونا به خوزستان از عراق بوده است؛ هرچند ممکن است ریشه آن از کشور دیگری باشد از این رو از روز شنبه به مدت یک هفته مرزهای شلمچه و چذابه برای ورود مسافر بسته می‌شود تا امکانات تست سریع و قرنطینه موقت چند ساعته برای گرفتن نتیجه تست در محل این دو مرز با رعایت استانداردها و به شیوه مطلوب گسیل و مستقر شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، قاسم سلیمانی‌دشتکی در نشست فوق‌العاده ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا که چهارشنبه شب (۲۹ بهمن‌ماه) در محل استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: امیدوارم بتوانیم پیک جدید کرونا را کنترل و مهار کنیم همانطور که پیک‌های قبلی در استان با موفقیت کنترل و مهار شد.
 
وی افزود: در ابتدای تشکیل ستاد ملی کرونا که هنوز قرارگاه اجرایی این ستاد راه‌اندازی نشده بود، پیگیری اجرای مصوبات نامشخص بود که با تشکیل این قرارگاه این مساله مرتفع شد.
سلیمانی‌دشتکی ادامه داد: از مسئولیت‌های این قرارگاه، بررسی این است که به عنوان مثال در ادارات، مراکز خدماتی، بازارها و اصناف تا چه میزان پروتکل‌ها رعایت می‌شود.
 
استاندار خوزستان بیان کرد: در صورتی که در خوزستان مسئول قرارگاه منصوب نشده باشد در اولین فرصت مسئول قرارگاه اجرایی ستاد استانی مدیریت کرونا را منصوب می‌کنم تا پیگیری اجرای مصوبات به صورت موثر و منسجم انجام شود. 
 
سلیمانی‌دشتکی عنوان کرد: بیشترین راه ابتلا، از طریق مبتلایان بدون علامت است زیرا افرادی که دارای علائم هستند، همه از آن‌ها دوری می‌کنند اما افراد بی‌علامت ناقل اصلی کرونا هستند. مراودات خانوادگی و فامیلی نیز تاثیر زیادی در شیوع دارد.
 
استاندار خوزستان ادامه داد: در پیک فعلی، ابتلای جوانان زیاد بوده و افراد دارای بیماری زمینه‌ای، مادران باردار و شیرده و افراد مسن بیشترین درصد از مرگ و میر را تشکیل می‌دهند و خواهش می‌کنم همه مردم عزیز و شریف استان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی توجه کنند.
 
وی افزود: فرهنگ عزاداری‌ها و جشن‌ها در برخی شهرها و مناطق زیاد است که این مراسم عامل بسیاری از موارد ابتلا و تلفات هستند و لازم است ما فرهنگ خود را با توجه به شرایط روز تطبیق دهیم.
 
استاندار خوزستان گفت: تا وقتی کرونا شایع است، مراسم عزا و عروسی و آیین‌های مختلف که با تجمع برگزار می‌شود، متوقف شوند و باید نسبت به این موارد افراد قبل از برگزاری مراسم توجیه شوند.
سلیمانی‌دشتکی تصریح کرد: برای توجیه خانواده‌ها، نیروی انتظامی و دادستانی آن‌ها را دعوت کنند یا نزد خانواده عزادار بروند و درخواست کنند که مراسم با تعداد محدود برگزار شود.
 
استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: قرارگاه شهید سلیمانی یکی از مهم‌ترین عوامل کنترل این بیماری بوده است. قرارگاه اجرایی ستاد کرونا نیز سه کار و وظیفه اصلی دارد. وظیفه اول این قرارگاه شناسایی بیماران و کنترل مبتلایان است که در منازل قرنطینه شوند و در اجتماعات حاضر نشوند؛ مسئولیت دوم شناسایی و ردگیری افراد مرتبط با بیمار همچون اعضای خانواده و همکاران است و سومین کار مهم، مراقبت از بیماران زمینه‌ای، افراد مسن و مادران باردار و شیرده است که در اجتماعات حاضر نشوند. این سه کار در کنار دیگر اقدامات همچون کمک‌های مومنانه که در جای خود اهمیت دارد، وظیفه اصلی این قرارگاه است.
 
وی گفت: از همه دستگاه‌ها می‌خواهم هر جا ستاد و قرارگاه کرونا درخواست کمک کردند، همه امکانات خود را در اختیار قرار دهند. همچنین شهرداری‌ها پیام‌های هشدار مطابق با نظر علوم پزشکی در سطح شهر نصب کنند.
 
سلیمانی‌دشتکی افزود: در مراکز اجتماع‌محور همچون خانه‌های سالمندان، ندامتگاه‌ها و مراکز نظامی، تست، مراقبت و رعایت اصول بهداشتی بسیار مهم است زیرا اگر یک نفر مبتلا شود موجب شیوع زیادی می‌شود.
 
وی تصریح کرد: بر اساس گزارش‌ها و بررسی‌های صورت‌گرفته، ورود گونه جهش‌یافته کرونا به خوزستان از عراق بوده است؛ هرچند ممکن است ریشه آن از کشور دیگری باشد از این رو از روز شنبه به مدت یک هفته مرزهای شلمچه و چذابه برای ورود مسافر بسته می‌شود تا امکانات تست سریع و قرنطینه موقت چند ساعته برای گرفتن نتیجه تست در محل این دو مرز با رعایت استانداردها و به شیوه مطلوب گسیل و مستقر شود. البته تردد بارها از این دو مرز آزاد است.
 
استاندار خوزستان بیان کرد: پروتکل‌ها و محدودیت‌ها در وضعیت‌های مختلف قرمز، نارنجی، زرد و آبی مشخص است و باید تمام و کمال رعایت و اعمال شود، از جمله اینکه فعالیت مدارس در مناطق قرمز و نارنجی باید مطلقا غیرحضوری باشد.
 
وی گفت: ویروس جهش‌یافته بسیار خطرناک است. تقاضا می‌کنم با قدرت و بر اساس رویکرد مردم‌محور، دستورالعمل‌ها و محدودیت‌ها اجرا شوند و همه موظف به اجرای دستورالعمل‌ها هستند و اگر دستگاهی از اجرای مصوبات ستاد خودداری کند، من اولین شاکی آن هستم زیرا این مصوبات در حکم قانون و مورد تایید مقام معظم رهبری و مجموعه نظام هستند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

نیازمندی ها