jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۳۵۵۴   ۱۹ بهمن ۱۳۹۹  |  ۱۳:۱۰

استاد بیماری‌های عفونی گفت: نگرانی اسفندماه هستیم؛ زیرا دوباره تعداد مبتلایان کرونا افزایش یافته و این زنگ خطر جدی است و باید برای تعطیلات نوروز تمهیدات جدی اندیشید.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، قاسمی دبیر کمیته امنیتی کرونا، مینو محرز متخصص بیماری‌های عفونی و عضو ستاد ملی کرونا، کریمی نیا، معاون سازمان پدافند غیر عامل کشور،اشراقی، عضو کمیته ارزیابی و پیشنهادات ستاد ملی کرونا در «برنامه مخاطب خاص رادیو سلامت»،به موضوع مقررات کرونایی نوروز۱۴۰۰ پرداختند.
 
در ابتدا قاسمی درباره زمزمه‌های مطرح شده سفرهای نوروزی،گفت: توجه به دو نکته ضروری است،نکته اول روند بیماری در کشور که ما با یک ویروس غیر قابل پیش بینی مواجه هستیم. دوم استفاده از تجربه مدیریتی کرونا در یک سال گذشته بسیار مهم است‌.
 
وی با اشاره به اینکه از آبان یک طرح پنج فوریتی تدوین شد و این طرح همچنان ادامه دارد، گفت: در روز شروع این طرح ما۱۶۰ شهر قرمز داشتیم که امروز تعداد این شهرها کاهش پیدا کرده است.
 
قاسمی به تاب آوری اجتماعی هم اشاره کرد و گفت: این تمهیدات، آمادگی‌ها و هماهنگی‌ها همه باهم به روند بیماری مرتبط اند. اگر شهری به وضیعت نارنجی و قرمز برسد باید ممنوعیت تردد در آن برقرار شود. در تصمیم گیری‌ها با استفاده از مهندسی معکوس سعی می‌کنیم، ترددها را کنترل کنیم.
 
در ادامه مینو محرز، استاد بیماری‌های عفونی گفت : ما برای اسفند نگرانیم، زیرا دوباره تعداد مبتلایان افزایش یافته و این زنگ خطر جدی است و باید برای تعطیلات نوروز تمهیدات جدی اندیشید.
 
وی گفت: حتی با زدن واکسن هم نباید شیوه نامه‌های بهداشتی را فراموش کنیم؛ بایدهمچنان از ماسک استفاده کرده و شستشوی مرتب دست هارا فراموش نکنیم. ما هنوز در معرض پیک‌ها و موج های بعدی بیماری هستیم.
 
محرز در پاسخ به این سوال که آیا رزرو هتل برای ایام نوروز عادی انگاری نیست ؟ گفت : به هیچ وجه نباید برای سفرهای نوروزی برنامه ریزی کرد. وضعیت هنوز جدی و خطرناک است و اگر رعایت نکنیم موج های بعدی خواهند آمد.
وی تاکید کرد: تزریق واکسن هیچ محدودیتی را کمتر نخواهد کرد.
 
در ادامه کریمی نیا، معاون سازمان پدافند غیر عامل کشور، با تشکر از همکاری مردم و توجه به پروتکل‌ها و کاهش آمار مرگ و میرها، اشاره کرد: با نزدیک شدن به ایام تعطیلات سال نو ، همچنان باید مدیریت دستورالعمل‌ها در دستور کار قرار گیرد.
 
وی با توصیه جدی به مردم از آنان خواست که در سال نو با همکاری بتوانیم کرونا را از ایران خارج کنیم.
کریمی نیا با تایید صحبت‌های محرز، گفت:بیماری مثل مسابقه‌ای است که ما به انتهای آن نزدیک می‌شویم ولی همین انتها می‌تواند ما را به عقب برگرداند.خریدهای سال نو، دید و بازدید‌ها و سفرهای غیر ضرور ، باعث می‌شوند ما فروردین و اردیبهشت خوبی نداشته باشیم. اما با یک عید مدیریت شده و همکاری مردم و تصمیمات درست می‌توانیم کرونا را مدیریت کنیم.
کریمی‌نیا  بیان داشت:ما باید الگوی سفرهای ایمن را در کشور جا بیاندازیم.
 اشراقی عضو کمیته ارزیابی و پیشنهادات ستاد ملی کرونا گفت: ما باید برنامه مدیریت حوادث و بلایا در سفر ها داشته باشیم.
 
وی با اشاره به اینکه سفر به شهرهایی مثل قشم خطرناک است تصریح کرد: مگر هتل‌های این شهر چقدر گنجایش مسافر دارند و یا بیمارستان‌های آنها چقدر ظرفیت پذیرش بیمار دارند.
اشراقی با تاکید بر محدودیت‌های شدید برای صدور مجوزها، گفت :  شیب کرونا خزنده است، مواظب باشیم تا گرفتار نشویم.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها