jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۲۳۱۴   ۰۶ بهمن ۱۳۹۹  |  ۱۴:۲۳

در برخی موارد والدین از میزان دوز داروی مصرفی کودکشان اطلاعی ندارند این امر می‌تواند منجر به بروز عوارض جدی در کودک شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، زمستان فصل سرفه، سرماخوردگی و آنفلوانزا است، زمانی از سال که به احتمال زیاد اشتباهات دارویی رخ می‌دهد. در حقیقت، محققان در مطالعه‌ای دریافتند که بیش از ۸۰ درصد والدین حداقل یک خطای دوز داروی مایع برای کودکان‌شان داشتند؛  یک مطالعه قدیمی‌تر نشان داد که هرچه کودک کوچک‌تر باشد، احتمال اشتباه دارویی والدین در مورد او بیشتر است. اگرچه اکثریت قریب به اتفاق این اشتباهات دارویی نیاز به مراقبت پزشکی ندارند، اما برخی منجر به عوارض جدی و حتی مرگ می‌شوند. 
 
اشتباه دارویی والدین
دادن دوز غلط
 
همیشه دوز توصیه شده توسط پزشک یا داروساز یا همانی که روی بسته‌بندی نوشته شده‌است، دنبال کنید. بیشتر دوز‌های دارویی کودکان بر اساس وزن بدن کودک است که دقیق‌ترین راه برای تعیین دوز دارو محسوب می‌شود. (دوز دارو‌های بدون نسخه گاهی اوقات براساس دامنه سنی هستند که فقط مبنی بر تخمین وزن بر اساس سن محاسبه شده‌اند.)
 
دارو‌های مایع اغلب با اندازه‌های قاشق چایخوری یا قاشق غذاخوری ارائه می‌شوند. اما یادتان باشد استفاده از قاشق‌های آشپزخانه می‌تواند منجر به خطا شود. دارو‌های مایع بچه‌ها را با سرنگ خوراکی یا فنجان دارویی دارای خطوط اندازه‌گیری بدهید. سرنگ و فنجان‌ها اغلب با دارو‌های مایع تجویز شده همراه هستند، اما در فروشگاه‌های دارویی نیز موجودند. این اقلام کمک می‌کنند که از این اشتباه دارویی والدین جلوگیری شود.
 
 تکرار یک دوز
 
تکرار تصادفی یک دوز یک خطای رایج در مصرف دارو است، خصوصاً در مورد نوزادان که نمی‌توانند به شما بگویند که قبلاً داروی‌شان به آن‌ها داده شده‌است. با استفاده از یک تایمر در تلفن‌تان، برنامه دارو دادن به فرزندتان را پیگیری کنید.
 
دادن دوز‌های دارو، خیلی نزدیک به هم
 
برنامه دوز را به دقت دنبال کنید. دوز‌ها را به هم نزدیک نکنید یا از حداکثر دوز‌های روزانه که روی برچسب دستور ارائه شده فراتر نروید.
 
 اشتباه در واحد‌های اندازه‌گیری
 
یک اشتباه دارویی والدین، در مورد واحد‌های اندازه‌گیری است. آنچه در نسخه اصلی نوشته شده و آنچه روی برچسب دارویی که می‌گیرید قید شده ممکن است مطابقت نداشته باشند. نسخه، ارتباطی بین پزشک و داروساز است که توسط پزشک نوشته شده است و سپس توسط داروساز به زبان ساده روی برچسب ترجمه می‌شود.
 
دارو‌ها در انواع مختلفی از جمله میلی‌گرم (قرص)، میلی‌لیتر (مایع) و موارد دیگر وجود دارد. ممکن است یک داروساز مجبور شود یک واحد را به واحد دیگر تبدیل کند. در این صورت مهم است که با داروساز صحبت کنید تا مطمئن شوید که برچسب را درست متوجه شده‌اید و دچار اشتباه دارویی نمی‌شوید.
 
 دادن داروی اشتباه
 
برای اطمینان از اینکه دارو برای علائم و سن کودک شما مناسب است و تاریخ مصرف آن نگذشته‌است، همیشه برچسب را برای دستورالعمل و تاریخ انقضا بخوانید. برچسب‌ها را از روی دارو جدا نکنید و دارو‌ها را در جعبه داروی دیگری قرار ندهید. همیشه بسته‌های قرص را با دستورالعمل و اطلاعات دوز به داخل ظرف اصلی خود برگردانید. تاریخ انقضا همیشه روی ویال‌ها و بوتل‌ها ذکر نشده‌است، بنابراین اگر مطمئن نیستید با داروساز خود مشورت کنید.
 
استفاده از دارو به شیوه اشتباه
 
دارو‌ها معمولاً به صورت خوراکی تجویز می‌شوند، اما می‌توان آن‌ها را برای چشم یا گوش، بینی، روی پوست و … نیز تجویز کرد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان را قرنطینه کنید

خوزستان را قرنطینه کنید

دیروز روز سخت استان خوزستان بود؛ روزی که سه کودک به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌ یافته انگلیسی جان خود را از دست دادند.

خطر جهش ویروس و سفر

خطر جهش ویروس و سفر

آخرین آمارها از ابتلای ۲۴ نفر به ویروس جهش‌یافته حكایت دارد. درواقع می‌توان گفت هنوز در روزهای ابتدایی پیك چهارم قرار داریم و‌ ویروس هنوز در تمام كشور گسترده نشده یا دست‌كم ما هنوز نتوانسته‌ایم، این گستردگی را شناسایی كنیم.

با کرونا همسفر نشویم

با کرونا همسفر نشویم

در شرایطی که با اجرای محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم تا حدودی از موج سهمگین کرونا کاسته شده اما نگران تعطیلات پیش‌رو هستیم؛ تعطیلاتی که ممکن است برای برخی از افراد به منزله فرصتی برای مسافرت باشد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش