رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر:

عوارض عصبی و روانی ویروس کرونا جدی است

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: عوارض عصبی و روانی ویروس کرونا بسیار جدی است و روز به روز این عوارض بیشتر شناخته می شود. نیاز است محققان بعد روانی و عصبی ویروس را بیشتر مورد بررسی قرار دهند.
کد خبر: ۱۳۰۱۸۴۶
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، محمد مهدی گویا روز چهارشنبه در اولین کنگره ملی دانشگاه و کووید-۱۹ افزود: به عنوان مثال بیماران مبتلا به کرونا پس از ۱۰ روز  هنوز سر دردهای شدید دارند. 
گویا عنوان کرد: ویروس کرونا به طور غیر مستقیم در رفتارهای ما تاثیر گذاشته و این رفتارها نیازمند بررسی است و پیامد آن گسترش بیماری های افسردگی و اعتیاد را به دنبال دارد.
 
وی عنوان کرد: همه گیری کرونا چند موضوع مهم را یادآوری کرد و دنیای امروز با کرونا تغییر یافت.
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر در ادامه اظهار داشت: بشر تاکنون امنیت سلامت را مورد توجه ویژه قرار نداده بود. 
امنیت سلامت در کنار امنیت سیاسی و فرهنگی قرار گرفت. این ویروس نشان داد که چگونه امنیت سلامت بشر را هدف قرار داده است. یک ویروس در بازه زمانی کوتاه از قاره ای به قاره دیگر حرکت کرد.
 
گویا عنوان کرد: کرونا همچنان نشان داد نظام سلامت جهان دفاع ضعیفی دارد که پس از یک سال هنوز دانشمندان با تمام آزمایشگاه های فوق مدرن نتوانستند درمان مناسب برای این بیماری پیدا کنند.
 
وی با بیان اینکه ویروس همچنین سلامت روان مردم جامعه را مورد تهدید قرار داده است، گفت: این همه گیری نشان داد برای مقایسه کردن ابزارهای کمی در اختیار داریم و ابزارهای دقیقی برای مقایسه نیاز است. 
 
ویروس جهش یافته جدید چند برابر ویروس قبلی همه گیری دارد
 
گویا با بیان اینکه در دوران پاندمی کرونا پیش بینی بسیار دشوار است، گفت: این ویروس بسیار پیچیده است و هر روز شکل جدیدی یافته و جهش پیدا می کند. قابل پیش بینی نیست که پس از جهش سرایت بیماری چگونه است. جهش جدید ویروس قدرت سرایت بیماری را افزایش داده است. 
 
غیر قابل پیش بینی بودن ویروس استرس زا است
 
منصوره صادقی دبیر کنگره ملی دانشگاه و کووید ۱۹ عنوان کرد: در شرایط کرونا دانشجویان غم و اضطراب فراوانی را تجربه کردند. وظیفه ما این بود که دانشجویان به سلامت از این شرایط عبور کنند و عملکرد ایمنی دانشگاه افزایش یابد.  
 
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: ابتدا در مورد کووید تحقیق کردیم. پیش بینی ناپذیر بودن کووید استرس را بالا برد و اطلاع رسانی لازم را انجام دادیم. همچنین راه اندازی پویش های مختلف و مسابقات کرونایی و کمپین در خانه بمانیم، برنامه های متنوع و پویش های مختلف طرح های همدلی، نشریه های متفاوت و گاهنامه سلامت روان و مشاوره خدمات و برگزاری کارگاه ها از جمله اقداماتی بود که انجام شد. 
 
ارائه ۲۱۴ مقاله به کنگره
 
حمید یعقوبی دبیر علمی کنگره در این مراسم گفت:‌ دانشگاه های شریف، تهران و شیراز در این کنگره همکاری دارند. ۲۵ انجمن علمی در رشته های مختلف اعم از انجمن روانشناسی ، برنامه ریزی درسی، مددکاری و جامعه شناسی حامی کنگره بوده اند.
 
رییس مرکز مشاوره دانشگاه شریف تصریح کرد: ۲۱۴ مقاله در کنگره دریافت شد و در این بازه زمانی محققان تلاش خوبی داشته اند. فرآیند داوری مقالات به میزبانی دانشگاه تهران انجام و ۱۳۳ مقاله پذیرفته شد. همچنین در کنگره ۶۲ سخنرانی برگزار می شود که ۱۶ سخنران کلیدی هستند. همچنین ۲۳ متخصص در این کنگره به سخنرانی می پردازند.
 
نخستین کنگره ملی دانشگاه و کووید ۱۹ صبح چهارشنبه با حضور معاون وزیر علوم و ریس سازمان امور دانشجویان کلید خورد. این کنگره با هدف بررسی تاثیرات و پیامدهای بیماری کرونا بر دانشجویان و جامعه دانشگاهی، اول و دوم بهمن ماه به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف و به صورت مجازی برگزار می شود.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
راویان زینبی (س)

واکاوی نقش زنان در انتقال فرهنگ عاشورا در گفت‌وگو با یک پژوهشگر مسائل دینی

راویان زینبی (س)

نیازمندی ها