سخنگوی صنعت برق:

تعرفه مشترکان پرمصرف برق پلکانی محاسبه خواهد شد

سخنگوی صنعت برق گفت: براساس طرح برق امید مقرر شده مشترکان پرمصرف در صورت اصرار به مصرف بی رویه با اعمال نظام پلکانی تعرفه از تعرفه تصاعدی برخوردار شوند.
کد خبر: ۱۳۰۱۷۶۹

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، مصطفی رجبی مشهدی روز سه شنبه در حاشیه افتتاح طرح های هفته سی و هفتم پویش «هر هفته الف ب ایران» برای دواستان کرمان و یزد که به شیوه ویدئو کنفرانسی با حضور وزیر نیرو در محل مرکز پایش صنعت برق شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران انجام شد به خبرنگاران توضیح داد: تعرفه برق به شکل پلکانی است، اما مشترکان پر مصرف سالانه ۱۶ درصدی افزایش تعرفه نسبت به سایر مشترکان خواهند داشت.

وی توضیح داد: برپایه طرح برق امید ۱۰ درصد به رقم ۱۶ درصد افزوده شده و بنابراین ۲۶ درصد اضافه تعرفه علاوه برهفت درصد سالانه‌ای که برای همه مشترکان اعمال می شود، خواهند پرداخت ضمن آنکه نظام پلکانی به قوت خود باقی است و چنانچه در پله‌های بالاتر باشند، قیمت برق به شیوه تصاعدی افزایش خواهدیافت.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان ساخت: برنامه ریزی این است که پر مصرف ها فرصت کافی برای کاهش مصرف را داشته باشند که بخشی از این مصرف به سادگی و با روش‌های آسان در بخش خانگی قابل انجام است و آنها می‌تواننند بخشی از انرژی مورد نیاز را بوسیله مولدهای خورشیدی کوچک تامین کنند.

رجبی مشهدی توضیح داد: اجرای این طرح نیاز به زمان داشت و یک فاصله ۶ ماه تنظیم شد و امید می رود مشترکان پر مصرف نسبت به نصب این مولدها اقدام کنند و پایان اردیبهشت که فرصت تمام خواهد شد، مشمول پرداخت هزینه بیشتر نشوند، زیرا تعرفه به میزان ۱۰درصد گران خواهد شد.

هماهنگی برای تامین سوخت نیروگاه ها

وی ضمن اشاره به پیش بینی انجام شده مبنی بر ورود روزهای سردتری به کشور گفت: هماهنگی‌های خوبی با وزارت نفت برای تامین سوخت نیروگاه انجام شده و علاوه بر آن پیش بینی شده از ظرفیت‌های دیگر مدیریت مصرف در این روزها استفاده شود.

۱۰درصد کاهش مصرف راهگشا

سخنگوی صنعت برق افزود: براساس اطلاع رسانی هایی که انجام گرفته، مردم برای اعمال مدیریت مصرف تشویق شده اند تا بتوانند در این روزهای سرد پیش رو ۱۰ درصد مصرف خود را کاهش دهند که آن هم با راهکارهای ساده‌ای مانند کاهش دمای محیط و قراردادن دما روی ۲۱ درجه و استفاده نکردن از لامپ های غیر ضرور و کم استفاده ممکن خواهد شد.

رجبی مشهدی توضیح داد: براساس همکاری مردم و اعمال این روش ها خواهیم توانست این دوره را بدون قطعی برق و خاموشی پشت سر بگذاریم و برای شرایط سخت پیش‌بینی‌های لازم شده و نیازی به اطلاع رسانی در باره خاموشی‌های برنامه ریزی شده نباشد، اما چنانچه شرایط سخت شد و محدودیت هایی در تامین سوخت نیروگاهی ایجاد شود، اطلاع رسانی خواهد شد.

اداره ها و ضرورت کاهش دمای محیط

وی با بیان اینکه عمده کار این است که همه مردم در این شرایط بتوانند همکاری داشته باشند و خاطرنشان ساخت: برای بخش اداری کشور پیش بینی شده دمای مورد نیاز ساختمان ها را تنظیم کنند روی ۲۱ درجه و بعد از تعطیلی خاموش کنند و نیزدر بخش صنعت برنامه ریزی محدودیت استفاده در این روزها را داریم.

تعدیل روشنایی معابر تداوم دارد

سخنگوی صنعت برق به طرح تعدیل روشنایی معابر اشاره کرد و گفت: طرح تعدیل روشنایی های معابر بین شهری به خوبی انجام و در این شرایط توانست بخشی از مصرف را کاهش دهد.

رجبی مشهدی افزود: همچنین در بخش روشنایی معابر حدود ۳۰۰ مگاوات روشنایی معابر تعدیل شد و اینکار استمرار خواهد یافت تا شرایط اضطرار برطرف شود.

وی گفت: این طرح در بزرگراه ها و در معابری که عابران تردد نداشته باشند، روشنایی را درحد ضرورت نگه خواهد داشت و جاییکه حادثه خیز است بنابر اطلاع رسانی پلیس مستثنی شده اند و سایر نقاط تعدیل شده است.

برخورد با رمزارزها

سخنگوی صنعت برق به صرفه جویی قابل ملاحظه ناشی از برخورد با رمزارزهای غیرمجاز اشاره کرد و گفت: امید است مجموعه این اقدام ها بتواند در روزهای آینده تامین برق پایدار برای کشور فراهم کند.

رجبی مشهدی توضیح داد: ۳۱۰ انشعاب مجاز رمز ارزها در کشور وجود دارد که از این تعداد ۲۰۰ مگاوات مصرف برق داشتند که در این شرایط اینها به مدت دوهفته تفاهم شد که مصرف خود را متوقف یا محدود کنند که شرایط را برای مصرف آنها در ماه های آینده به همین مقدار و تعرفه فعلی فراهم خواهیم کرد.

وی افزود:‌ علاوه برآنها مراکز غیر رمز ارزها در چند ماه گذشته هزار و ۶۲۲ مرکز شناسایی شدند که ۲۶۰ مگاوات مصرف آنها بود و در یک هفته گذشته توانستیم با شناسایی که انجام شد و با اطلاع رسانی مردم ۹۵ مگاوات صرفه جویی این رمز ارزها بود، مجموعه این اقدام ها صرفه جویی قابل ملاحظه ای داشت.

پویش همدلی انرژی برای کاهش مصرف

سخنگوی صنعت برق گفت: پویش همدلی انرژی راه اندازی شده که هموطنان می توانند در آن کنتور خود را قرائت کنند و شرایط مسابقه نیز ذکر شده و با کاهش میزان مصرف می توانند در آن شرکت کنند و به شیوه شهری دنبال می شود و منافع حاصله به کارهای عام المنفعه و بیمارستان ها اختصاص می یابد حدود ۱۰ درصد دراین بخش کاهش پیش بینی شده که با اطلاع رسانی می تواند آن را برای روزهای آینده بیشتر کند و درحال حاضر حدود یک تا دو درصد مصرف در این بخش کاهش یافته که با اطلاع رسانی میزان آن بیشتر خواهد شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها