jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۱۷۶۷   ۰۱ بهمن ۱۳۹۹  |  ۰۰:۰۴

استعمال سیگار می‌تواند عامل اصلی ابتلا به انواع سرطان در افراد و حتی مرگ آن‌ها شود.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، سیگار کشیدن شما را می‌کشد، اما قبل از مرگ بیماری‌های بسیار وحشتناکی ناشی از سیگار کشیدن، شما را تهدید می‌کند. در ادامه این مطلب برخی از بدترین بیماری‌های ناشی از سیگار کشیدن بیان شده است:

۱. سرطان ریه
افراد بر اثر سرطان ریه بیش از هر عامل دیگری می‌میرند. سیگار کشیدن عامل ابتلا به سرطان ریه است. این عامل ۸۷ درصد مرگ‌های ناشی از سرطان ریه را شکل می‌دهد.

۲. بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)
COPD یک بیماری انسدادی ریه است که نفس کشیدن را دشوار می‌کند. این بیماری باعث ناتوانی طولانی مدت و مرگ زودرس می‌شود.

ابتلا به COPD با ایجاد سختی در انجام فعالیت روزمره، شروع شده و معمولاً بدتر می‌شود، تا این که بالا رفتن از یک پله کوتاه یا حتی راه رفتن برای فرد، طاقت فرسا یا غیرممکن شود.

حدود ۸۰ درصد کل ابتلا به COPD ناشی از استعمال سیگار است. COPD چهارمین علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است.

۳. بیماری قلبی
سیگار کشیدن تقریباً به همه اعضای بدن از جمله قلب آسیب می‌رساند. سیگار کشیدن می‌تواند باعث انسداد و باریک شدن عروق شود، که به این معنی است که خون و اکسیژن کمتری به قلب شما جریان می‌یابد. وقتی میزان مصرف سیگار در ایالات متحده کاهش یافت، میزان بیماری‌های قلبی نیز کم شد. با این حال، بیماری قلبی همچنان علت مرگ در ایالات متحده است.

۴. سکته مغزی
از آنجا که سیگار کشیدن بر عروق تأثیر می‌گذارد، می‌تواند باعث سکته مغزی شود. سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که خون رسانی به مغز شما به طور موقت مسدود شود.

سلول‌های مغز از اکسیژن بی بهره شده و شروع به مردن می‌کنند. سکته مغزی می‌تواند باعث فلج شدن، اختلال در گفتار، تغییر عملکرد مغز و مرگ شود. سکته مغزی پنجمین علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده و علت اصلی ناتوانی بزرگسالان است.

۵. آسم
آسم یک بیماری مزمن ریوی است که انتقال هوا به داخل ریه‌ها را دشوارتر می‌کند. از آنجا که دود سیگار باعث مجاری تنفسی می‌شود، می‌تواند باعث حملات ناگهانی و شدید آسم شود. آسم یک بیماری جدی است که نزدیک به ۲۵ میلیون آمریکایی را درگیر می‌کند.

۶. اثرات تولید مثل در زنان
سیگار کشیدن می‌تواند باعث بارداری خارج رحمی در زنان شود، این زمانی است که تخمک بارور شده در جایی غیر از رحم کاشته می‌شود. تخمک نمی‌تواند زنده بماند و در صورت عدم درمان می‌تواند تهدید کننده زندگی مادر باشد. سیگار کشیدن همچنین باعث کاهش باروری می‌شود، به این معنی که بارداری را دشوارتر می‌کند.

۷. نوزادان نارس و کم وزن
اثرات سیگار کشیدن نه تنها بر سلامت مادر، بلکه بر کودک او نیز تأثیر می‌گذارد. سیگار کشیدن در دوران بارداری می‌تواند باعث به دنیا آمدن نوزادان زودرس و یا با وزن کم شود. نوزادانی که خیلی زود یا خیلی کوچک به دنیا می‌آیند خطر عوارض سلامتی و حتی مرگ را افزایش می‌دهند.

۸. دیابت
در صورت سیگار کشیدن به احتمال زیاد به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شوید. خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در افراد سیگاری ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

علاوه بر این، سیگار کشیدن احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و کلیوی، جریان خون ضعیف در پا‌ها (که منجر به عفونت و قطع شدن احتمالی می‌شود)، کوری و آسیب عصبی را افزایش می‌دهد.

۹. نابینایی، آب مروارید و تخریب ماکولای وابسته به سن
سیگار کشیدن می‌تواند به چشمان شما آسیب برساند و منجر به کاهش بینایی شود. انحطاط ماکولای وابسته به سن در اثر سیگار کشیدن ایجاد می‌شود. این مهمترین علت نابینایی در بزرگسالان ۶۵ سال به بالا است.

۱۰. ابتلا به انواع سرطان‌ها
کسانی که سیگار می‌کشند به احتمال زیاد به سرطان مبتلا می‌شوند. اکنون می‌دانیم که استعمال دخانیات حداقل ده نوع سرطان از جمله سرطان روده بزرگ، دهانه رحم، کبد، معده و سرطان پانکراس را ایجاد می‌کند و میزان بقای بیماران سرطانی پروستات را کاهش می‌دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان را قرنطینه کنید

خوزستان را قرنطینه کنید

دیروز روز سخت استان خوزستان بود؛ روزی که سه کودک به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌ یافته انگلیسی جان خود را از دست دادند.

خطر جهش ویروس و سفر

خطر جهش ویروس و سفر

آخرین آمارها از ابتلای ۲۴ نفر به ویروس جهش‌یافته حكایت دارد. درواقع می‌توان گفت هنوز در روزهای ابتدایی پیك چهارم قرار داریم و‌ ویروس هنوز در تمام كشور گسترده نشده یا دست‌كم ما هنوز نتوانسته‌ایم، این گستردگی را شناسایی كنیم.

با کرونا همسفر نشویم

با کرونا همسفر نشویم

در شرایطی که با اجرای محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم تا حدودی از موج سهمگین کرونا کاسته شده اما نگران تعطیلات پیش‌رو هستیم؛ تعطیلاتی که ممکن است برای برخی از افراد به منزله فرصتی برای مسافرت باشد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش