jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۱۶۵۰   ۲۹ دی ۱۳۹۹  |  ۲۲:۰۰

سرانجام یک تحقیق با اعلام اینکه بیماری کرونا از سرماخوردگی واگیردارتر نخواهد شد، اخبار خوبی با خود به همراه آورده است، اما باید دید که چقدر معتبر است.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، با شدت گرفتن همه‌گیری بیماری کووید ۱۹، تصور اینکه بالاخره یک روز در آینده نه چندان دور فروکش خواهد کرد، دشوار است. با این حال، یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله ساینس (Science) ادعا می‌کند که کووید ۱۹ ممکن است به زودی از بیماری سرماخوردگی کمتر آسیب برساند.

محققان آمریکایی متشکل از محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و دانشگاه پارک در این مطالعه آورده‌اند: تجزیه و تحلیل ما از داده‌های ایمونولوژیک و اپیدمیولوژیک در «کروناویروس‌ های بومی انسان» (HCoVs) نشان می‌دهد که سرایت بیماری به سرعت کاهش می‌یابد، اما بیماری همچنان باقی خواهد بود. مدل ما مشتمل بر اجزای ایمنی، هر دو شدت فعلی ویروس کرونا و طبیعت خوش خیم HCoVs را در نظر می‌گیرد و حاکی از آن است که هنگامی که به مرحله اندمیک (بیماری بومی) برسیم و قرار گرفتن اولیه در معرض ویروس به کودکان برسد، این ویروس ممکن است بیش از سرماخوردگی خطرناک و مسری نباشد.

نویسندگان در مجموع تاریخچه شش ویروس شناخته شده دیگر از خانواده کرونا را بررسی کردند که مشخص شد چهار مورد از این موارد بسیار خوش‌خیم هستند، اما دو مورد دیگر شامل ویروس «سارس» و «مرس» بسیار خطرناک‌تر هستند، اما خوشبختانه مهار شده‌اند. آن چهار ویروس را امروزه اغلب می‌توان در جوامع مختلف یافت.

محققان نیز همین چهار ویروس را برای ردیابی نحوه رفتار کووید ۱۹ طی چند سال آتی مطالعه کردند. آنها بررسی کردند که ویروس‌ها چگونه بر کودکان زیر پنج سال که سیستم ایمنی بدن آنها از حد متوسط قدرتمندتر است، تأثیر می‌گذارند. محققان نتیجه گرفتند که هرچه جمعیت بیشتر و بیشتری در معرض ویروس قرار می‌گیرند، ویروس ممکن است به اندازه یک سرماخوردگی ساده که به سختی کودکان زیر پنج سال را مبتلا می‌کند، خوش‌خیم شود.

اگرچه این خبر بسیار خوبی است، اما باید توجه داشت که نمی‌توان پیش‌بینی کرد که این ویروس چگونه فرگشت می‌یابد و واکنش سیستم ایمنی به آن چگونه خواهد بود.

گفتنی است که هیچ یک از واکسن‌های موجود در حال حاضر مصونیت ۱۰۰ درصدی را در برابر بیماری کووید ۱۹ ارائه نمی‌دهند و تاکنون هنوز اطلاعاتی در مورد دوام اثرات آنها نداریم.

این بدان معناست که ممکن است این بیماری همه‌گیر مدت بیشتری با ما باشد. به همین ترتیب، همه ما در حالی که به بهترین اتفاق‌ها در آینده امیدواریم، باید با احتیاط تمام اقدامات ایمنی را دنبال کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان را قرنطینه کنید

خوزستان را قرنطینه کنید

دیروز روز سخت استان خوزستان بود؛ روزی که سه کودک به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌ یافته انگلیسی جان خود را از دست دادند.

خطر جهش ویروس و سفر

خطر جهش ویروس و سفر

آخرین آمارها از ابتلای ۲۴ نفر به ویروس جهش‌یافته حكایت دارد. درواقع می‌توان گفت هنوز در روزهای ابتدایی پیك چهارم قرار داریم و‌ ویروس هنوز در تمام كشور گسترده نشده یا دست‌كم ما هنوز نتوانسته‌ایم، این گستردگی را شناسایی كنیم.

با کرونا همسفر نشویم

با کرونا همسفر نشویم

در شرایطی که با اجرای محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم تا حدودی از موج سهمگین کرونا کاسته شده اما نگران تعطیلات پیش‌رو هستیم؛ تعطیلاتی که ممکن است برای برخی از افراد به منزله فرصتی برای مسافرت باشد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش