jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۳۰۰۳۱۹   ۱۹ دی ۱۳۹۹  |  ۰۷:۵۶

مانع شکست فرزندانتان نباشید

به کودک خود مهارت بیاموزید

چنانچه خانواده‌ها از شکست کودکان جلوگیری کنند مانع توسعه اتصالات مغز و در عین حال عدم مهارت‌آموزی برای حل مساله در آنان خواهند شد.»

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا ، چنانچه خانواده‌ها از شکست کودکان جلوگیری کنند مانع توسعه اتصالات مغز و در عین حال عدم مهارت‌آموزی برای حل مساله در آنان خواهند شد.»

سمیرا خداپناهروانپزشک کودک و نوجوان - معتقد است: ترس و نگرانی از شکست امری طبیعی به نظر می رسد اما چنانچه والدین با ایجاد موانع مختلف این ترس و نگرانی را نتوانند در ذهن و رفتار فرزند خود بسترسازی و حتی آموزش دهند،‌ بعدها به اشتباه خود پی خواهند برد که چرا قدرت شجاعت،‌ خرد و توان ورزی برای رفع اشتباه و خطا را از کودک خود دریغ کرده اند.

وی گفت: موفقیت زمانی حاصل می شود که انسان مسیرهای هموار و یا ناهمواری را پشت سر گذاشته تا به هدفی که می خواهد دست یابد، اما هنگامی که پدر و مادری مسیر رشد کودک را هموار می کند به طوری که هیچ مانعی بر سر راه فرزند قرار داد نشده باشد، ‌در اصل والدین این فرصت را از بچه ها که به میزان توان برای رسیدن به هدف باید تلاش کنند گرفته و عواقب شکست در آینده را هم باید بپذیرند.

این رواندرمانگر تصریح کرد: می‌توان به جای اینکه مانع شکست کودکان شد، ترس و نگرانی از شکست را به آنان آموزش داد و کمک کرد تا فرصت مهارت آموزی و یادگیری برای آنها فراهم شود.

به کودک خود مهارت بیاموزید

خدا پناه اظهارداشت: برای اینکه والدین فرزند خود را از شکست محافظت کنند نیاز است با توجه به تجربه‌های چالش برانگیزی که داشته اند مهارت‌های مقابله‌ای و حل مساله را توسعه ‌دهند چرا که اگر کودک را تنها از سختی و شکست محافظت کنیم در واقع مسیر رشد و تحلیل آموخته های مغز آن را مسدود و یا کم تحرک کرده ایم در این صورت کودکان مهارت حل مساله را آموزش نمی‌بینند.

وی گفت: بهترین راهکار برای جلوگیری از شکست و یا ایستادگی کودک در برابر ترس و نگرانی،‌ زمانی است که والدین بین خواندن کتاب داستان و یا بازی های کودکانه، یک شخصیت برجسته و بزرگ را به عنوان الگو برای فرزند خود مثال بزنند که چگونه شکست‌ آن را برای رسیدن به موفقیت و پیروزی راهنمایی و یا چگونه این موانع او را از ادامه حرکت ناامید نکرد.

این روانپزشک کودک و نوجوان افزود: پدر و مادر چنانچه از جدول‌ رفتاری و یا برنامه روزانه خاص برای کودک استفاده می‌کنند در هر بار که در انجام تکالیف خود با عدم موفقیت مواجه می شوند، به شرط پیدا کردن علت این شکست، با یافتن راه حل جدید امتیازی جداگانه به فرزند دهند تا از این طریق رسیدن به هدف با پشت سرگذاشتن موانع و مشکلات را بیاموزند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر