آشنایی با جاذبه های دیدنی شهر محلات

محلات یکی از شهرهای ایران در فاصله 2632 کیلومتری جنوب غربی تهران است. شهر محلات از جمله شهرستانهای استان مرکزی که در آن به پرورش گلهای زیبا میپردازند.
کد خبر: ۱۳۰۰۱۲۹

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک ، شهر محلات یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین مناطق دیدنی استان مرکزی در کشور ایران است. این شهر زیبا با طبیعت سرسبز، آب‌ و هوای مطلوب خود هر ساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بسیاری بوده که هر ساله برای دیدن جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی منحصر به فرد آن راهی محلات می شوند. ما در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات مفیدی را در خصوص شهر محلات استان مرکزی به عنوان یکی از مهمترین قطب های گردشگری ایران در اختیار شما خوانندگان عزیز قرا دهیم؛ لذا اگر قصد سفر به استان مرکزی را داشتید حتما از این بهشت زیبای ایران دیدن فرمایید.


موقیعت جغرافیایی شهر محلات
در فاصله 262 کیلومتری جنوب غربی استان تهران، شهری با جاذبه های دیدنی بیشمار در استان مرکزی واقع شده که با چشم اندازهای بینظیر و منحصر به فرد خود در هر زمانی از سال، خصوصا در ماه اردیبهشت باعث جلا بخشیدن روح و جسم آدمی خواهد شد. این شهرستان با انگیزه وجود آب از سرچشمه های طبیعی بخش شمالی این منطقه در جنوب شرقی استان مرکزی ایجاد و گسترش یافت.

 

علت نام گذاری شهر محلات را می توان بخاطر وجود محلات مختلف غیر متجانس با یکدیگر دانست و به عنوان یکی از مهمترین قطب های پرورش گل در ایران شناخته می شود. استان ها و شهرهای اطراف محلات که با آنها همسایه و هم مرز است؛ به ترتیب شامل قم و آشتیان از سمت شمال، اصفهان و گلپایگان از سمت جنوب، اراک و خمین از سمت غرب و در نهایت شهر دلیجان از سمت شرق می باشد.

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

موقعیت شهر محلات در استان مرکزی

 
پرورش گل های زیبا و متعدد در این منطقه از کشورمان باعث تا آن را به شهر «هلند ایران»، لقب دهند و با داشتن چشمه ها و مراکز آب گرم محلات هر ساله پذیرای تعداد بیشماری مسافر و بیمار برای آب درمانی از سراسر نقاط کشور و جهان است. جمعیت این شهر بر اساس آخرین سرشماری کشور در سال 1395 شمسی، بیش از 55 هزار نفر بر آورد شده است.

آب و هوای شهر زیبای محلات
این شهر از آب و هوایی بسیار پاک و تمیز برخوردار بوده و همین نبود آلودگی باعث شکل گیری مزارع وسیع گل در شهر محلات شده است. البته شرایط مساعد طبیعی و آب و هوای ملایم و مطبوع آن نقش تاثیر گذاری بر رشد و پرورش گل های رنگارنگ این شهر زیبا داشته است. اگر بخواهیم در یک دسته بندی جداگانه آب و هوای شهر محلات را از نظر فصول مختلف سال بررسی کنیم ؛ باید بگوییم این شهر به ترتیب از فصل بهار تا زمستان دارای آب و هوایی ملایم و معتدل، گرم، معتدل و کمی خنک و در نهایت سرد و خشک برخوردار می باشد.

محلات پایتخت گل ایران در استان مرکزی
همانطور که اشاره شد؛ یکی از پر جاذبه ترین و زیباترین شهرستان های استان مرکزی، شهر محلات نام داشته که آوازه گل ها رنگارنگ و زیبای آن به خوبی در تمام نقاط کشور عزیزمان ایران پیچیده است. شهر محلات را عموما اکثر افراد به عنوان یک بهشت افسانه ای با لقب هلند ایران می شناسند و با بالاترین میزان تولید گل های رنگارنگ، خوشبو و زیبا در سطح کشور، رتبه نخست در زمینه پرورش گل زینتی و پایلوت های گل‌ کاری کشور را به خود اختصاص داده است. البته مزارع و باغ های گل این شهر تنها جاذبه آن به حساب نیامده بلکه این شهر سرشار از جاذبه های طبیعی، آثار تاریخی و بناهای به یادماندنی است.

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

محلات بهشت افسانه ای و هلند ایران


 تاریخچه شهر محلات در استان مرکزی
بر اساس اسناد و کتب تاریخی بر جای مانده از گذشتگان، شهر محلات زمانی بخش کوچکی از سرزمین مادها را تشکیل داده و آثاری از حضور هخامنشیان نیز در آن نیز یافت می شود. این شهر همچنین به عنوان بخشی از ایالت والی نشین ماد در زمان حکومت اشکانیان به حساب می آید. آثار برجای مانده از دوران باستانی بر روی ستون های یک عمارت تاریخی در یکی از روستاهای این شهر استان مرکزی به نام "خورهه" نیز، به نوعی نمایانگر قدمت زیاد این منطقه را نشان میدهد و وجود یک آتشکده، معبد و کاخ در این محل برای برگزاری آیین، جشن های مذهبی و ملی که دوره ساخت آنها بر اساس شواهد تاریخی به عصر ساسانیان بر می گردد.

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

محلات منطقه ای با قدمت زیاد متعلق به دوران ماد


شهر محلات در زمان هخامنشیان از آن با نام ورکان یاد شده و همچنین در دوره اسلامی، این منطقه شامل قسمتی از ایالت جبال بوده است. در دوره سلجوقیان نیز این منطقه در زمره قلمرو عراق عجم قرار گرفت و شاید به همین دلیل در هیچ یک از منابع تاریخی از هیچ نام مشخصی برای آن یاد نشده است.

آشنایی با جاذبه های دیدنی و گردشگری شهر زیبای محلات
شهر محلات از جاذبه های دیدنی و گردشگری بسیاری برخوردار بوده و همواره مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر زیبا، آن را به یکی از مهمترین قطب های گردشگری ایران در استان مرکزی محسوب کرده و از جمله این جاذبه ها می توان به موارد مطرح شده در زیر اشاره کرد:

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

جاذبه های دیدنی و گردشگری شهر محلات


چشمه های آب گرم در شهر زیبای محلات:
نام شهر محلات علاوه بر گل های زیبا و رنگارنگ آن با چشمه های آب گرم فراوان آن نیز عجین شده و این چشمه های در قالب یک مجموعه درمانی در فاصله 15 کیلومتری شرق شهر محلات واقع شده است. از گذشته های دور تاکنون این چشمه ها به خاطر خاصیت درمانی و شفابخشی خود در برابر بیماری های بیشماری چون رماتیسم مورد استقبال افراد قرار گرفته است. این مجموعه به طور کلی از 6 چشمه مختلف تشکیل شده که هر یک با خاصیت شفابخشی و درمانی منحصر به فرد خود به نام های شفا، دنبه، سلیمانیه، سودا یا بختیاری، حکیم و روماتیسم شناخته می شوند.

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

چشمه های آب گرم درمانی محلات

 
پارک زیبای سرچشمه در شهر زیبای محلات:
یکی دیگر از مکان های زیبا و پرطرفدار در مرکز شهر محلات، «پارک سرچشمه» این شهر نام دارد. چشمه ای به همین نام وجود دارد که آب آن باعث سرزندگی و زنده ماندن این پارک سرسبز شده و درختان تنومند و سر به فلک کشیده ای را درون خود جای داده است. این درختان با سایه ای سرد و خنک خود پذیرای گردشگرانی بوده که در داغ روزهای گرم تابستان به دنبال مکانی برای استراحت و در امان ماندن از گزند اشعه سوزان خورشید می باشند. رودی که از چشمه «سرچشمه» نشات گرفته و از دل این پارک می گذرد با آب خنگ و گواری خود باعث جلا بخشیدن و احساس طراوت در روح شما خواهد شد.

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

پارک سرسبز و چشم نواز سرچشمه محلات

 
آتشکده خورهه در شهر زیبای محلات:
یکی از روستاهای قدیمی و تاریخی اطراف شهر محلات، روستای خورهه نام دارد. مکانی در دل روستای خورهه وجود داشته که از نظر شباهت به تخت جمشید تاریخی استان فارس بسیار شبیه بوده و از همین رو، این مکان تاریخی را به نام تخت جمشید محلات یاد میکنند. این مکان تاریخی با قدمت طولانی خود به هزاره دوم میلادی دوران باستان مربوط بوده و از آن در زمان قدیم به عنوان «آتشکده خورهه » استفاده شده است.

 

براساس اسناد بر جای مانده از دوران گذشته، این بنای تاریخی از ارزش مادی و معنوی بسیاری برخوردار بوده و آثار باستانی کشف در اطراف آن حکایت از آتشکده‌ای بزرگ و باشکوه داشته که متاسفانه در زمان حاضر تنها ستون‌های عظیم آن به یادگار مانده است.

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

روستای زیبا و تاریخی خورهه محلات

 
چنار قدیمی و دو هزار ساله شهر محلات:
درخت چناری قطور و تنومند که شکوه و عظمتش در نخستین نگاه، چشم هر رهگذری را به حیرت وا خواهد داشت، در جوار خیابان و بوستان سرسبز سرچشمه قرار گرفته است. این درخت کهنسال را بومیان این شهر به اسم «چنار دو هزار ساله» معرفی کرده و همچون میهمانی عزیز شاهد فراز و نشیب های این محله و روند شکل گیری آن بوده است. اگر این درخت چنار شهر محلات توانایی سخن گفتن داشت؛ بدون شک می توان از دل سخنان و تجربیات او در طی همه سال های عمرش، کتابی قطور درباره شهر محلات استخراج کرد. 

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

چنار قدیمی و تنومندی محله سرچشمه محلات


آتشکده آتشکوه در شهر زیبای محلات:
آتشکده آتشکوه از جمله بناهای باارزش و مهم موجود در شهر محلات است. این بنای تاریخی به زمان هزاره دوم قبل ار میلا مسیح باز میگردد و با تاریخچه کهن خود امروزه یکی از مکان های گردشگری این شهر به شمار می آید. آتشکده آتشکوه شهر محلات امروزه خاموش بوده و ستون های این بنای تاریخی با همان اقتدار و شکوه گذشته همچنان بر جای خود ثابت و استوار بر جای مانده است .

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

آتشکده باشکوه و تاریخی آتشکوه محلات


روستای خوش آب و هوای خورهه:
یکی از روستاهای سرسبز، خوش آب و هوای و زیبای شهر محلات که در قسمت شمالی آن واقع شده، روستای خورهه نام دارد. این روستا با جاذبه های طبیعی و تاریخی بیشمار خود از قدمت بسیار طولانی برخوردار بوده و نام آن در کتاب اوستا به معنای ییلاق یعنی منطقه ای خوش آب و هوا آورده شده است. این مکان همواره یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر محلات محسوب شده، و گردشگرانی که محلات را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده اند؛ حتما سری به این روستای تاریخی و زیبا می زنند.

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

روستای تاریخی و سرسبز خورهه محلات

 
قلعه جمشیدیه؛ نگین انگشتری محلات:
از دیگر آثار تاریخی شهر محلات که مانند نگینی شفاف و درخشنده در دل این شهر قرار گرفته؛ « قلعه جمشیدیه یا قلعه گبری» نام دارد. این قلعه در مقابل غارت و تجاوز دشمنان در زمان های قدیم همچون دژی محکم و استوار بنا شده و در مقایسه با نمونه های همانند خود همچنان سالم و سلامت باقی مانده است. یکی از مهمترین خصوصیات این قلعه، ضد حریق بودن آن در برابر هرگونه حادثه احتمالی می باشد.

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

قلعه جمشیدیه یا گبری محلات

 
سد باستانی و تاریخی نیم ور شهر محلات:
از دیگر جاذبه های کهن و تاریخی شهر محلات می توان به سد یا بند نیم ور اشاره کرد. این سد با معماری خاص و منحصر به فرد خود همواره یکی از آثار برجای مانده از دوره ساسانیان به شمار می آید. قدمت طولانی این سازه آن را جزو نخستین دسته سازه های ذخیره سازی آب کشور محسوب کرده است.

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

سد باستانی نیم ور در محلات

 
غار شاه بلبل شهر زیبای محلات:
یکی از مکان های مقدس و قابل احترام برای مردم که در دل کوه های شرقی شهر محلات واقع شده است؛ غاری کم آب به  نام شاه بلبل می باشد. این غار همواره محلی برای نذورات و قربانی های خانواده ها بود که آن را با نیت گرفتن حاجات و بر طرف شدن مشکلات خود در بین نیازمندان تقسیم می کنند. اکثر مردم برای برای گرفتن حاجت خود معمولا یک شب را در این مکان مقدس به باور عموم، سر می کنند.

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

غار مقدس شاه بلبل محلات


بقعه تاریخی شاه قلندر:
بقعه ای آجری در دامنه های کم شیب کوه های اطراف شهر محلات واقع شده است که قدمت آن به دوره ایلخانی و زمان ریاست شاه قلندر در فرقه اسماعیلیه باز میگردد. بقعه تاریخی شاه قلندر هم اکنون به عنوانی یکی از چندین جاذبه دیدنی و گردشگری محلات در فاصله 50 کیلومتری سرچشمه و سراب و داخل یک باغ در روستای سرسبز انجدان واقع شده است. ساختار این بنای باشکوه تاریخی به صورت هشت ضلعی بوده که در هر ضلع آن یک نمای طاق مانند آجری بلند با 4 در ورودی در جهات مختلف آن قرار گرفته است.

 

محلات,شهر محلات,دیدنی های محلات

بقعه تاریخی شاه قلندر محلات

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها