jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۳۰۰۰۳۹   ۱۷ دی ۱۳۹۹  |  ۱۶:۳۲

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با محکوم کردن اتهامات تکراری و بی اساس وارده در بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، آن را حاصل نبود درک محیطی و فرامحیطی، کینه توزی و فشار سیاسی رژیم سعودی بر شورا توصیف کرد.

به گزارش جام جم آنلاین از وزارت امور خارجه، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن اتهامات تکراری و بی اساس وارده در بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، آن را حاصل نبود درک محیطی و فرامحیطی، کینه توزی و فشار سیاسی رژیم سعودی بر شورا توصیف کرد و افزود: در حالی که تصور می رفت با توجه به مصالحه کشورهای خلیج فارس با یکدیگر، کشورهای منطقه در دیدگاه‌ها و رویکردهای خود در قبال مسایل منطقه که طی دهه‌های متمادی جز دشمنی و خصومت نتیجه ای در برنداشته است تجدید نظر کنند و خطاب جدیدی را بر گزینند، اما برخی اعضای شورا به پیمودن مسیر اشتباه و تمسک به پروژه قدیمی ایران هراسی اصرار می ورزند.

سخنگوی وزارت امور خارجه سیاست منطقه‌ای رژیم سعودی و رویکردهای مخرب اش در قبال جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها را موجب از دست رفتن بخش عمده ای از ثروت کشورهای همسایه و تبدیل منطقه به انبار تسلیحات شرکت های غربی خواند که زمینه مداخله بیشتر بیگانگان در این منطقه حساس را فراهم کرده و رژیم عربستان با گروگان گرفتن شورا و اجلاس‌های آن و تحمیل دیدگاه های ویرانگر خود، نفرت و خشونت را در منطقه ترویج می کند.

خطیب زاده در ادامه اظهار داشت: با کمال تاسف برخی کشورهای منطقه علیرغم اینکه شاهد جنایت های هر روزه رژیم صهیونیستی در مناطق اشغالی و امیال این رژیم برای نفوذ خبیثانه در کشورهای اسلامی هستند اکنون مدخل ورود عنصر مخرب رژیم‌صهیونیستی در منطقه شده اند و همچنان با استمرار سیاست های نابخردانه خود فرصت های همکاری که از سوی جمهوری اسلامی ایران طی سال های اخیر با هدف ایجاد امنیت و ثبات در منطقه ارائه شده است را از بین می برند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی کشورمان افزود: رژیم سعودی و کشورهایی که مداخله جویی های غیر مسئولانه آنان در دیگر کشورها موجب کشتار شهروندان بیگناه به خصوص در یمن مقاوم و گسترش ناامنی و تروریسم در منطقه شده است، تلاش دارند با فرافکنی، بر جنایت های ضد حقوق بشری خود سرپوش نهاده و از مجازات های بین‌المللی بگریزند.

خطیب زاده اشاره بیانیه این شورا به کاهش تعهدات برجامی ایران را مردود خواند و افزود: کشورهایی که پیش از این تمام تلاش و سرمایه خود را برای ناکام گذاشتن برجام به کار بسته بودند اکنون نسبت به اقدامات مشروع ایران که ذیل برجام انجام شده، معترض شده‌اند، در حالیکه جمهوری اسلامی ایران همواره به قوانین بین المللی و تعهدات خود پایبند بوده و لذا هیچگونه مداخله‌ای را در برنامه هسته ای، موشکی و امور مرتبط با سیاست های نظامی و دفاع بازدارنده خود را بر نمی‌تابد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همراهی و حمایت آشکار از تروریسم اقتصادی رژیم آمریکا علیه مردم بزرگ ایران از سوی برخی کشورهای شورای همکاری را به شدت محکوم کرد و آن را متناقض با سیاست حسن همجواری توصیف و افزود: این موضعگیری در حافظه تاریخی ملت بزرگ ایران ثبت خواهد شد.

خطیب زاده ابراز امیدواری کرد کشورهای شورا به جای صدور بیانیه های منسوخ شده که نتیجه ای جز استمرار روند مخرب کنونی ندارد، به واقعیات منطقه توجه کرده و رویکردهای خود را به جای تشکیل محور و ائتلاف سازی، به سمت و سوی گفتگو و همکاری منطقه ای سوق دهند.

جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید مجدد بر مواضع کشورمان، جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می کند.

خطیب زاده اضافه کرد: همه اقدامات جمهوری اسلامی ایران در جزایر در راستای حقوق مسلم و منطبق بر حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور انجام گرفته است و تکرار این مواضع مداخله جویانه به هر شکلی کاملا مردود است و هیچگونه تاثیری بر واقعیت های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در پایان تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران بر اساس دیدگاه راهبردی و سیاست های اصولی خود همواره راهکار حل مشکلات منطقه را بر مبنای تعامل و همکاری دانسته و از ابتکارات ایجابی در زمینه توسعه مناسبات، مبتنی بر اصول و قواعد بین الملل استقبال می نماید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر