jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۹۷۹۹۷   ۰۸ دی ۱۳۹۹  |  ۱۸:۲۹

فرمانده ستاد کرونای استان تهران از لغو امتحانات حضوری دانش آموزان تهرانی در تمامی پایه‌ها خبر داد.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بر اساس آخرین تصمیمات اتخاذ شده در ستاد ملی کرونا تقریباً تمام امتحانات حضوری دانش‌ آموزی ملغی شده است، گفت: حضور کلیه دانش آموزان به صورت کامل حتی برای پایه های اول و دوم نیز منتفی است.

وی در رابطه با شهر تهران، گفت: شهر تهران چون در شرایط نارنجی به سر می‌برد و فعالیت‌های حضوری مدارس جزو محدودیت های کرونایی است، بنابراین در تهران آزمون‌ها و امتحانات، مجازی و غیر حضوری باید برگزار شود.

آخرین اخبار از واکسن های وارداتی و تولید داخل

دکتر زالی همچنین درباره آخرین اخبار واردات واکسن کرونا و تولید واکسن داخلی نیز گفت: در حال حاضر ۱۵۶ شرکت در عرصه جهانی در زمینه تحقیقات و پژوهش بر روی واکسن کرونا کار می‌کنند که از این تعداد ۱۲ مورد از باقی شرکتها جلوتر هستند که از جمله می‌توان به شرکت سینوفارم چین اشاره کرد که از متداول‌ترین انواع واکسن‌ها بوده و در کنار مدرنا، فایزر و آسترازانکا در مرحله توزیع جهانی است.

وی با تاکید بر اینکه برای تامین واکسن‌ها به یک سبد متنوع نیاز داریم، گفت: چرا که مکانیزم ساخت در زمینه واکسن‌های وارداتی متنوع و متفاوت است و طبیعتاً باید توجه کنیم که اثربخشی بیشتری داشته باشند.

وی در رابطه با واکسن چینی مطرح کرد: واکسن چینی یک تفاوتی با واکسن‌های دیگر دارد به این صورت که مجموعه کل ساختار ژنومی ویروس در تهیه واکسن مورد استفاده قرار گرفته ولی تکنولوژی برخی از واکسن‌های دیگر برپایه mRNA بوده و این تفاوت‌های ساختاری وجود دارد.

زالی ادامه داد: البته در کنار بحث واردات مکفی که جزو مطالبات عمومی است و باید با چابکی در زمینه تامین آن به خصوص برای گروه‌های اولویت دار و آسیب پذیر اقدام شود، در ایران خبرهای خوبی نیز در رابطه با توسعه واکسن داخلی وجود دارد، به گونه‌ای که در حال حاضر ۳ تا ۵ پلتفرم آماده شده که از نظر زمانی و طی کردن مطالعات انسانی زمان اندکی باهم فاصله دارند و به زودی شاهد شکل گیری برخی از این پلتفرم‌ها در کلینیکال ترایال انسانی در ایران خواهیم بود. تاکنون مطالعات انجام شده در بخش‌های پری کلینیکال و آزمون‌های حیوانی بسیار امیدبخش، موثر، کارا و ایمن بوده است.

رییس ستاد کرونای استان تهران همچنین در رابطه با تعداد واکسن‌های مورد نیاز در کشور، عنوان کرد: برای اینکه بتوان یک مصونیت عمومی در جامعه ایجاد کرد باید ۷۰ درصد آن جامعه مورد واکسیناسیون قرار بگیرند، اما در هیچ کجای دنیا با این شتاب امکان واکسیناسیون وجود ندارد و پیش بینی می‌شود که در عرصه جهانی بین ۱۸ تا ۲۴ ماه برای دستیابی به این رکورد اختلاف زمانی وجود دارد.

وی افزود: با این حال طبیعتاً در همه کشورها از جمله ایران گروه‌های پرخطر و به خصوص سالمندان دارای بیماری‌های زمینه‌ای و پرخطر، سالمندان در گروه های سنی مختلف، بانوان باردار، گروه‌های پرخطر و دارای بیماری‌های خاص و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی درمانی در خط مقدم و افراد در خانه‌های سالمندان در اولویت دریافت واکسن هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر