jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۶۲۲۱   ۰۱ دی ۱۳۹۹  |  ۱۶:۵۷

استارتاپ آمریکایی "آسترا" پس از اولین پرواز آزمایشی مرتفع موفق خود در این هفته، با سرعت کامل به سمت انجام اولین ماموریت فضایی خود پیش می‌رود.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از ایسنا، موشک دو مرحله‌ای این استارتاپ موسوم به "Rocket ۳.۲" در این پرواز آزمایشی در روز سه‌شنبه ۱۵ دسامبر از آلاسکا به ارتفاع هدف خود(ارتفاع ۳۸۰ کیلومتر) رسید.

مرحله فوقانی این موشک با ۱۲ متر طول در این پرواز آزمایشی به بیشینه سرعت ۲۵ هزار و ۹۲۰ کیلومتر در ساعت رسید که تنها به ۲۷ هزار و ۶۴۹ کیلومتر در ساعت از این سرعت برای حرکت در مدار زمین نیاز است.

"آسترا" می‌گوید مشکلی که در این پرواز پیش آمد این بود که سوخت مرحله فوقانی موشک به پایان رسید، بنابراین باید یک یا چند تغییر کوچک انجام شود تا جانشین این موشک بتواند به سرعت مداری برسد.

این موشک جانشین به زودی پرواز خواهد کرد و برخلاف "Rocket ۳.۲" که خالی پرواز کرد، یک ماهواره را برای یکی از مشتریان شرکت "آسترا" حمل خواهد کرد و به مدار زمین خواهد برد.

"کریس کمپ" و "آدام لاندن" بنیانگذاران "آسترا" می‌گویند: داده‌های ما نشان می‌دهد که تمام سخت افزار و نرم افزار این موشک، عملکرد فوق‌العاده خوبی داشته است و فقط یک تنظیم کوچک در نسبت مخلوط کردن سوخت و اکسید کننده باید انجام شود. مهمتر از همه، این بدان معنی است که "آسترا" می‌تواند به زودی خدمت رسانی به مشتریان خود را آغاز کند.

آنها افرودند: تا به امروز ما برای بیش از دوازده پرتاب قرارداد منعقد کرده‌ایم که شامل ارسال بیش از ۱۰۰ محموله است. ما بلافاصله برنامه خود را برای تقویت تولید موشک و عملیات‌های پرتاب اجرا می‌کنیم.

قابل توجه است که ناسا نیز یکی از این مشتریان این استارتاپ است و اخیراً ۳.۹ میلیون دلار برای پرتاب ماهواره های کوچک(تاسواره) به مدار زمین به این شرکت اعطا کرده است.

"آسترا" در حال توسعه یک مجموعه موشک انعطاف پذیر و قابل تغییر و کم هزینه است که برای هدایت تاسواره‌ها به فضا طراحی شده باشد. این استارتاپ در حال پا گذاشتن به بازاری است که در حال حاضر تحت سلطه یک شرکت کالیفرنیایی دیگر به نام "راکت لب"(Rocket Lab) است.

محموله‌های کوچک فضایی با موشک‌های بزرگتر مانند "فالکون ۹" متعلق به شرکت "اسپیس ایکس" نیز پرتاب می‌شوند، اما برای آنها در چنین مأموریت‌هایی که با چند محموله دیگر از دیگر شرکت‌ها همراه است، معمولاً تحویل دقیقی در مدار محقق نمی‌شود.

پرواز روز سه‌شنبه "آسترا" دومین پرواز آزمایشی این شرکت بود. پرواز آزمایشی اول که در سپتامبر گذشته انجام شد، توسط موشک "Rocket ۳.۱" حدود ۳۰ ثانیه پس از بلند شدن پایان یافت. این پرواز با برخی از مشکلات همراه شد و اعضای تیم ماموریت به دلایل ایمنی این پرواز را زودهنگام خاتمه دادند.

"آسترا" به یک مشکل نرم افزاری آشکار در سیستم هدایت و ناوبری "Rocket ۳.۱" پی برد و برخی تنظیمات را مجددا انجام داد تا موشک "Rocket ۳.۲" تنها سه ماه پس از پرواز ناموفق اول انجام شود. بنابراین بعید نیست که پرتاب اولین ماهواره توسط این شرکت اوایل سال آینده میلادی با موفقیت انجام شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو