jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۵۶۵۷ ۳۰ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۰:۰۴

دانشمندان ژاپنی اعلام کردند مصرف مرکبات می‌تواند خطر ابتلا به بیماری زوال عقل را کاهش دهد.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، پرتقال، گریپ فروت، لیمو ترش و لیمو شیرین بخشی از خانواده بزرگ مرکبات را تشکیل می‌دهند. علاوه بر طعم دلچسب و خواص بی شماری که مرکبات دارند، مصرف آن‌ها می‌تواند خطر ابتلا به برخی از بیمار‌ها مانند زوال عقل را کاهش دهد.

زوال عقل به اختلال مزمن و گاهی حاد فرآیند‌های روانی اطلاق می‌شود که به علت بیماری مغز رخ می‌دهد و با علائمی همانند تغییر شخصیت، موقعیت ناشناسی و اختلال در حافظه و یادگیری خود را نشان می‌دهد. با این حال، محققان ژاپنی به تازگی اعلام کردند مصرف مرکبات می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

دانشمندان دانشگاه توهوکو در مطالعات خود مشاهده کردند کسانی که به طور مستمر از مرکبات استفاده می‌کنند احتمال کمتری دارد که با کهولت سن به زوال عقل مبتلا شوند. در این پژوهش، محققان اقدام به بررسی ۱۳ هزار داوطلب ۶۵ سال به بالا طی مدت ۶ سال کردند.

شواهد نشان داد افرادی که به طور مستمر ۳ تا ۴ بار در هفته از مرکبات در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند، خطر ابتلا به زوال عقل در آن‌ها ۱۸ درصد کمتر می‌شود. همچنین افرادی که به صورت روزانه از مرکبات استفاده کرده اند، خطر توسعه زوال عقل در آن‌ها ۲۳ درصد کاهش یافته است.

این تحقیقات در ژاپن پس از آن صورت گرفت که زوال عقل به یکی از چالش‌های نظام درمانی این کشور تبدیل شده است.

برآورد می‌شود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در این کشور به زوال عقل مبتلا هستند. به دلیل آنکه جمعیت ژاپن در حال پیر شدن است، وزارت بهداشت این کشور پیش‌بینی کرده است تا سال ۲۰۲۵ شمار مبتلایان به زوال عقل به بیش از ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تن برسد. از این رو، راه‌های مقابله با این بیماری یکی از اولویت‌های نخست بهداشتی این کشور است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.