معاون وزیر خارجه با بیان اینکه سه دولت اروپایی نباید از دولت ایران انتظار داشته باشند قانون مصوب مجلس را اجرایی نکند، گفت: نمی‌توانیم تمام هزینه‌های اجرای برجام و رفتارهای غیرقانونی دیگران را متقبل شویم و سایرین هم باید برای حفظ برجام هزینه بدهند.
کد خبر: ۱۲۹۵۰۸۶

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی ایران و کشورهای ۱+۴ به صورت ویدئو کنفرانس امروز (چهارشنبه) مورخ ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹ برگزار شد و آخرین تحولات پیرامون برجام را مورد بحث و بررسی قرار داد.

در این نشست «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه، ریاست هیأت ایرانی را برعهده داشت.

عراقچی در بخش‌هایی از سخنان خود در این نشست با اشاره به برخی اظهارنظرهای رسانه‌ای که در روزهای اخیر از سوی اروپا به گوش می‌رسد تاکید کرد: قاعدتا سه دولت اروپایی که خود را پایبند به دموکراسی و قواعد آن می‌خوانند، نباید از دولت ایران انتظار داشته باشند که اصول دموکراسی را نادیده گرفته و قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را اجرایی نکند.

وی تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران متعهد و موظف به اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی پس از طی مراحل قانونی آنها است.

این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین ضمن اعتراض به مواضع اخیر سه دولت اروپایی، بیان کرد: به جای محکومیت ترور ددمنشانه محسن فخری زاده دانشمند برجسته هسته‌ای ایران، سه دولت اروپایی مجازات قانونی یک شخص مجرم را محکوم کردند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه اظهار داشت: طرف‌های اروپایی همواره فقط از ایران می‌خواهند در برابر همه رفتارهای غیرقانونی و خصمانه، چه تحریم‌های آمریکا باشد و چه خرابکاری در نطنز و ترور دانشمندان هسته‌ای خود خویشتندار باشد. ایران نمی‌تواند تمام هزینه‌های اجرای برجام و رفتارهای غیرقانونی دیگران را متقبل شود و سایرین هم باید برای حفظ برجام هزینه بدهند.

عراقچی در رابطه با گمانه زنی‌ها پیرامون بازگشت آمریکا به برجام نیز اظهار داشت: ما به جای حرف و گمانه زنی، به اعمال توجه می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ایران همواره مواضع خود را به صورت شفاف بیان کرده و حاضر است پس از بازگشت آمریکا به انجام تعهدات خود در برجام و اعاده وضعیت به شرایط ژانویه ۲۰۱۷، اجرای تعهدات برجامی خود که وفق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام آنها را متوقف کرده است از سر گیرد.

در پایان این نشست سه ساعت و نیمه، بیانیه هماهنگ کننده کمیسیون مشترک (خانم هلگا اشمید) صادر شد.

در این بیانیه آمده است: «مشارکت کنندگان در پرتو چالش‌های موجود، درباره همکاری در خصوص حفظ برجام و نحوه اطمینان حاصل کردن از اجرای کامل و موثر آن از سوی تمامی طرفین بحث کردند. همچنین مشارکت کنندگان در خصوص برگزاری یک نشست غیررسمی وزاری امور خارجه دولت‌های عضو برجام در تاریخ اول دی ۱۳۹۹ به صورت ویدئو کنفرانس، توافق کردند.»

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها