jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۵۰۳۷   ۲۶ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۵:۳۵

استارتاپ Astra می‌خواهد در آینده سرویس حمل ماهواره‌های کوچک به مدار زمین را ارائه کند و در کنار خود رقبایی همچون Rocket Lab و اسپیس اکس را می‌بیند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو، استارتاپ Astra پس از شکست مأموریت پرتاب قبلی سرانجام موفق شد راکت خود به نام Rocket 3.2 را با موفقیت از آلاسکا پرتاب کرده و برای اولین بار به فضا برسد.
این استارتاپ کالیفرنیایی حوالی ساعت ۰۰:۳۰ بامداد چهارشنبه به وقت ایران راکت دو مرحله‌ای خود به نام Rocket 3.2 را از پایگاه فضایی PSCA در آلاسکا به فضا پرتاب کرد و دومین مأموریت آزمایشی خود را کلید زد. دقایقی پس از پرتاب، مرحله بالایی با موفقیت از راکت جدا شد و مسئولان شرکت Astra از موفقیت مأموریت خبر دادند. این راکت همچنین توانست به آن سوی مرز فرضی میان اتمسفر زمین و فضا موسوم به «خط کارمان» در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری برسد.
 
استارتاپ Astra برای اولین بار موفق به پرتاب راکت به فضا شد+عکس

استارتاپ Astra می‌خواهد در آینده سرویس حمل ماهواره‌های کوچک به مدار زمین را ارائه کند و در کنار خود رقبایی همچون Rocket Lab و اسپیس اکس را می‌بیند. «کریس کمپ» (Chris Kemp) مدیرعامل Astra در مصاحبه‌ای در تابستان امسال اعلام کرد که هدف این شرکت حمل ماهواره‌ها با هزینه کمتر است.
Astra امیدوار است از سال آینده میلادی آماده ارائه سرویس شود و آزمایش دیروز دستاورد بزرگی در این مسیر به شمار می‌رود. ناسا نیز چراغ سبز را به این استارتاپ نشان داده و چهار روز قبل از اختصاص بودجه ۳.۹ میلیون دلاری به آن برای حمل ماهواره‌های کوچک به مدار خبر داد.
 
استارتاپ Astra برای اولین بار موفق به پرتاب راکت به فضا شد+عکس

اولین آزمایش مداری استارتاپ Astra با راکتی به نام Rocket 3.1 اواخر شهریور ماه امسال با شکست مواجه شد. این راکت با موفقیت از روی زمین بلند شد اما بروز نقص فنی در سیستم راهنمایی راکت سبب لغو مأموریت پرتاب حدود ۳۰ ثانیه پس از شروع مأموریت شد. Astra مقصر این مشکل را سیستم ناوبری و راهنمایی راکت Rocket 3.1 معرفی کرد و از رفع آن و بازگشت دوباره به سکوی پرتاب در آینده نزدیک خبر داد. این اتفاق با گذشت سه ماه بالاخره رخ داد و راکت Rocket 3.2 با موفقیت به مدار رسید.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو