jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۵۰۳۴   ۲۶ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۵:۳۶

سال گذشته پژو به طور رسمی از مدل کانسپت خودروی مسابقه‌ای خود پرده برداری کرده بود که البته قرار است در کلاس کاملا جدید با نام هایپرکار به رقابت بپردازد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو، شرکت پژو پس از سال‌ها غیبت قرار است از سال 2022 به مسابقات استقامت WEC که شامل مسابقه مشهور لمانز فرانسه هم می‌ شود باز گردد.
سال گذشته پژو به طور رسمی از مدل کانسپت خودروی مسابقه‌ای خود پرده برداری کرده بود که البته قرار است در کلاس کاملا جدید با نام هایپرکار به رقابت بپردازد.
حال شرکت پژو اطلاعات جدیدی از قوای محرکه این مدل منتشر کرده است. موتور 2.6 لیتری دو توربوشارژر V-6 نیرو رسان این مدل خواهد بود.
 
بررسی مشخصات هایپرکار پژو برای مسابقات لمانز+عکس

حداکثر قدرت موتور این هایپرکار به 670 اسب بخار خواهد رسید و پیستون ها با زاویه 90 درجه به نسبت یکدیگر قرار خواهند گرفت. وزن این موتور نیز برابر با 165 کیلوگرم است و دقیقا در پشت سر راننده قرار خواهد گرفت.
همچنین در محور جلو این خودرو موتور الکتریکی قرار گرفته است که توانایی تولید حداکثر قدرت 268 اسب بخار قدرت را دارد. این موتور برقی از باتری با چگالی بالا  900V نیرو خواهد گرفت. جعبه دنده 7 سرعته نیز وظیفه انتقال قدرت را خواهد داشت.
 
بررسی مشخصات هایپرکار پژو برای مسابقات لمانز+عکس

موتور احتراق داخلی بر پایه دانش پیشین این شرکت از تولید مدل‌های مخصوص مسابقات استقامت که شامل موتورهای V8 و V12 است توسعه پیدا کرده است. همچنین موتور 4 سیلندر فعلی گروه پژو و سیتروئن که در مسابقات رالی WRC شرکت داده می‌شد نقش اساسی در تولید این موتور جدید خواهد داشت.
پژو دلیل اصلی استفاده از 2 توربوشارژر  را امکان پایین آوردن مرکز ثقل خودرو، بهترین فن آوری موجود و همینطور وزن و فضای مورد نیاز برای آن ذکر کرده است. شایان ذکر است که در حال حاضر موتورهای فرمول 1 با حجم کمتر، تنها از یک توربوشارژر با ابعاد بزرگ استفاده می‌کنند.
 
بررسی مشخصات هایپرکار پژو برای مسابقات لمانز+عکس

طبق قوانین در سرعت‌های پایین تر از 120 کیلومتر بر ساعت فقط می‌توان از قوای محرکه بنزین سوز استفاده کرد و بخش برقی قوای محرکه تنها در سرعت های بالاتر مجاز به استفاده خواهد بود.
 
بررسی مشخصات هایپرکار پژو برای مسابقات لمانز+عکس
رده بندی کلاس LMP1
 
یک کابل پلاگ-این نیز به کمک نیروی تولید شده در زمان ترمزگیری وظیفه شارژ باتری را خواهد داشت. همچنین در زمان خالی بودن باتری می‌توان تا حداکثر 20 اسب بخار از قدرت موتور بنزین سوز را برای شارژ باتری‌ها استفاده کرد.
رانندگان می‌توانند سطح انرژی بازیابی شده از ترمز این هایپرکار را مدیریت کنند و این مسئله در زمان رقابت بسیار حیاتی خواهد بود.
باتری‌ها نیز توسط یکی از شرکت های تابعه اسپانسر قدیمی شرکت پژو یعنی توتال با نام «Saft» تولید خواهد شد که با یک پوشش ساخته شده از کربن در پشت سر راننده قرار می‌گیرند.
با توجه به مقررات جدید، این کلاس از مدل‌های فعلی حاضر در بالاترین رده یعنی LMP1 سنگین تر خواهد بود. همچنین طول و عرض این خودروها به ترتیب برابر با 5 و 2 متر خواهد بود.
قوانین جدید کلاس هایپرکارها با در نظر گرفتن محدودیت بودجه پیش بینی شده است و به طور مثال هر تیم تنها بودجه ای برابر با 20 میلیون یورو در هر سال خواهد داشت.
تولید کنندگان می‌توانند یک مدل اختصاصی شهری یا مسابقه ای را مبنا قرار دهند و از نظر شکل کلی مدل های حاضر می‌توانند ظاهری متفاوت از یکدیگر داشته باشند. در حال حاضر مدل های مسابقه‌ای LMP1 بسیار شبیه به یکدیگر هستند.
 
بررسی مشخصات هایپرکار پژو برای مسابقات لمانز+عکس

طبق قوانین جدید باید 25 عدد موتور از همان موتور استفاده شده در مدل مسابقه‌ای برای استفاده شهری تولید شود و بر روی مدل شهری نیز قرار گیرد.
با این کار شرکت های می‌توانند این ابرخودروها را به مشتریان ثروتمند خود نیز بفروشد.
پژو سابقه نسبتا طولانی در رقابت‌های لمانز دارد به گونه‌ای که در سال های 1992 و 1993 در کلاس C قهرمان رقابت ها شده است و در سال 2009 نیز در کلاس LMP1 توانست قهرمان این رقابت‌ها شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.