jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۹۴۷۴۸   ۲۵ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۵:۰۲

دولت‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان بعد از توافق پایان جنگ در منطقه قره‌باغ، به تبادل اولین گروه از اسرای جنگی پرداختند.

title

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از فارس، همزمان با پیشرفت بندهای توافق آتش‌بس بین باکو و ایروان در موضوع منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ کوهستانی» و تحویل شهرهای مختلف این منطقه به جمهوری آذربایجان، نوبت به تبادل اولین گروه از اسرای جنگی رسید.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وزارت دفاع روسیه امروز (سه‌شنبه) خبر داد که تبادل اسرای جنگی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان ذیل توافق تبادل کامل زندانیان دو طرف با میانجی‌گری مسکو آغاز شده است.

در همین راستا، «تیگران آوینیان» معاون نخست‌وزیر ارمنستان شامگاه دوشنبه گفته بود که قرار است یک گروه ۴۴ نفره از اسرای ارمنی توسط آذربایجان به این کشور تحویل داده شوند.

بر این اساس، فرمانده نیروهای صلح‌بان روسی نیز خبر داد که یک هواپیمای ترابری نظامی روسی گروهی ۱۲ نفره از أسرای آذربایجانی را به باکو برد و سپس آن گروه أسرای ارمنستانی را به ایروان برگرداند.

به نوشته رویترز، مسئولان جمهوری آذربایجان نیز رسیدن اسرای خود را تایید کردند.

باکو و ایروان در ۱۰ نوامبر (سه شنبه ۲۰ آبان) با توافقی که با پادرمیانی روسیه حاصل شد، به چند هفته نبرد خونین خاتمه دادند. بر اساس بخشی از این توافق ۱۰ بندی که باعت بروز اعتراضاتی در داخل ارمنستان و تشدید درخواست‌ها برای استعفای «نیکل پاشینیان» از نخست‌وزیری شده است، قرار شد نیروهای صلح‌بان روسیه در منطقه مستقر شوند.

در توافق آمده است جمهوری ارمنستان منطقه کلبجار و منطقه لاچین را تحویل جمهوری آذربایجان خواهد داد و کریدور لاچین را تا عرض ۵ کیلومتر پشت سر خواهد گذاشت. همچنین جمهوری‌ ارمنستان ارتباطات حمل و نقلی بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را فراهم می‌کند.

«الهام علی‌اف» رئیس جمهوری آذربایجان نیز شامگاه شنبه گفته بود که مرکز مشترک روسیه-ترکیه برای نظارت بر آتش‌بس در منطقه «قره‌باغ» در شهر «آغ‌دام» تأسیس می‌شود.

 

 

انتهای پیام/م

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

یک) هرآنچه از تو بیادم می‌آید آلوده به غم است. تو یک جاعل بودی، یک کلاهبردار حرفه‌ای. دردهای کمرشکن را در مشتهایت پنهان می‌کردی و ناگهان چون شعبده‌بازی چیره دست سرودی خجسته از کلاه جادویی کلمات بیرون می‌کشیدی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر