jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۱۲۹۴۵۸۱   ۲۴ آذر ۱۳۹۹  |  ۲۰:۴۸

در مطلب زیر به برخی از موقعیت‌ های اضطراری و نحوه‌ نجات خود از آن‌ها خواهیم پرداخت.

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین، برخی افراد هستند که با وجود هشدار‌های متعدد هم ممکن است تصور کنند هرگز هیچ اتفاق ناگواری برای آن‌ها نخواهد افتاد اما این طرز فکر ما را آسیب پذیر می‌کند و باعث می‌شود آمادگی لازم برای موقعیت‌ های خطرناک را نداشته باشیم.

درست است که موقعیت‌های اضطراری به ندرت رخ می‌دهند، اما باز هم باید یاد بگیریم که چطور واکنش مناسبی داشته باشیم تا شانس نجات خود را بالا ببریم.

در ادامه به برخی از این موقعیت‌های اضطراری و نحوه‌ نجات خود در آن‌ها خواهیم پرداخت.

آویزان شدن خودرو از لبه‌ صخره

۱- هیچ حرکت سریعی نباید انجام دهید مگر اینکه ماشین تان در حال سقوط باشد. بهتر است یک نفس عمیق بکشید و نقشه‌ای برای خروج از ماشین بچینید.

۲- به آرامی حرکت کنید تا تعادل ماشین بر هم نخورد. اگر افراد دیگری هم در ماشین هستند، هر کدام باید از سمت مخالف خود از ماشین خارج شوید.

۳- اگر پایتان را روی ترمز گذاشته بودید، آن را همانطور روی پدال نگه دارید. در این لحظه تنها چیزی که ممکن است جلوی سقوط تان را بگیرد ترمز ماشین تان است.

۴- اگر جلوی ماشین تان آویزان شده، از عقب ماشین خارج شوید. صندلی خود را به آرامی پایین آورید. تعادل را حفظ کنید. حالا به آرامی به سمت صندلی عقبی ماشین بخزید. در عقب را باز کنید و خود را از ماشین بیرون بکشید.

۵- همه‌ پنجره‌های ماشین را باز کنید تا راه بیشتری برای خروج باشد، با این کار همه‌ سرنشینان خودرو می‌توانند همزمان از ماشین خارج شوند. قفل همه‌ در‌ها را باز کنید.

۶- اگر نوزاد یا بچه‌ کوچکی در ماشین دارید، تا زمانی که یک فرد بزرگسال از ماشین خارج نشده و بچه را به دست او نرسانده اید، صبر کنید.

گرفتار شدن در جریان تند رودخانه

آموزش های کاربردی برای نجات جان خود در موقعیت‌های خطرناک

۱- به شکل مورب به سمت ساحل رودخانه شنا کنید. سعی نکنید مستقیم به سمت ساحل شنا کنید. این کار انرژی خیلی زیادی از شما می‌گیرد. باید با یک زاویه‌ ۴۵ درجه به طرف ساحل شنا کنید.

۲- سعی نکنید خلاف جریان آب رودخانه شنا کنید.

۳- به پشت روی آب شناور بمانید طوری که پاهایتان به سمت پایین رودخانه باشد. سرتان باید به سمت بالای رودخانه باشد تا صدمه نبیند. وقتی به جای آرام تری رسیدید، بچرخید و به شکل مورب به سمت ساحل شنا کنید.

 گم شدن در جنگل

۱- اگر در جنگل گم شدید، از این تکنیک استفاده کنید: «توقف کنید، فکر کنید، مشاهده کنید و برنامه ریزی کنید.»

۲- سعی کنید متوجه شوید که از کجا آمدید.

۳- یک جهت ثابت را ادامه دهید. در مسیر یادداشت‌هایی از خود به جای بگذارید و در آن‌ها بنویسید که به کجا می‌روید و چه ساعتی از روز است.

۴- اگر حضورتان طولانی شد یک سرپناه برای خود درست کنید. یک شاخه‌ بلند و نسبتاً صاف پیدا کنید و سر آن را به یک درخت تکیه دهید. حالا با یک زاویه‌ ۴۵ درجه، چند شاخه‌ کوتاه تر، از طول روی شاخه‌ بلند اصلی بگذارید. روی شاخه‌ها را با برگ بپوشانید.

 حمله گرگ

۱- از دویدن خودداری و مطیع و تسلیم رفتار کنید. اگر بدوید گرگ برحسب غریزه دنبال تان خواهد کرد.

۲- از تماس چشمی با گرگ خودداری کنید، چون ممکن است آن را تعبیر به مبارزه طلبی کند. سرتان را پایین نگه دارید.

۳- اگر دیدید که گرگ به طرف تان می‌آید، دست تان را بالای سرتان ببرید و سعی کنید خود را برتر و مسلط نشان دهید. شروع کنید به دست زدن و فریاد کشیدن. گرگ شاید نترسد، اما این کار فرصت بیشتری برای فرار به شما می‌دهد.

۴- وقتی گرگ شروع به نزدیک شدن کرد، به آرامی عقب عقب بروید. خونسردی و تعادل خود را حفظ کنید. سرتان را برنگردانید.

۵- از یک درخت بالا بروید، اما چشم از گرگ برندارید.

۶- اگر گرگ به شما حمله برد بدن تان را جمع کنید.

۷- به طرف صورت گرگ سنگ و چوب پرت کنید. این کار ممکن است حیوان را نسبت به مقابله با شما دودل کند و از آنجا دور شود.

۸- اگر چند نفر بودید، دور هم حلقه بزنید تا موقعیت را از زوایای مختلف تحت نظر داشته باشید.

منبع: روزیاتو

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

زلزله‌ ها هر ساله رخ می‌دهند و متاسفانه غیر از آثار منفی‌شان دستاوردی ندارند. از زلزله بم ۱۳۸۲ تا زلزله سی‌ سخت ۱۳۹۹ بسیار درس‌ها و آموخته‌هایی بودند که شوربختانه مورد توجه مدیران قرار نگرفته است.

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر