jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۱۲۹۳۹۲۵   ۲۲ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۵:۲۷

موضوع لایحه بودجه در سال ۱۴۰۰ از جمله بحث‌هایی است که این روزها تاثیر نسبی را بر بدنه بازار سرمایه داشته است زیرا در بودجه سال آینده بخشی از منابع قرار است از طریق بورس تامین شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا ، روند بازار سهام هفته گذشته به صورت محتاط آغاز به کار کرد و معاملات این بازار در سومین هفته آذر ماه با بازدهی حدود ۲ درصدی به پایان رسید.

بعد از توقف روند نزولی شاخص بورس در محدوده های کانال یک میلیون و ٣٠٠ هزار واحد و بازگشت دوباره شاخص بورس به مدار صعودی اکثر کارشناسان کانال یک میلیون و ٥٠٠ هزار واحد را مقاومتی جدی برای ادامه روند صعودی بازار دانستند و اعلام کردند بازار ممکن است برای مدتی در این محدوده وارد فاز استراحت شود.

در نخستین روزهای هفته گذشته بود که شاخص بورس بدون هیچگونه مقاومتی کانال یک میلیون و ٥٠٠ هزار واحد را شکست اما ساعاتی بعد از عبور از این کانال، رشد بازار از تاب و تاب افتاد و شدت عرضه در این بازار افزایش پیدا کرد.

در کنار نوسان شاخص بورس به دلیل مقاومت بر روی کانال یک میلیون و ٥٠٠ هزار واحد، انتشار برخی از شایعات در فضای مجازی باعث شد تا سهامداران با تصمیم های هیجانی خود میزان عرضه در بازار را افزایش دهند و باعث کاهش شتاب در روند صعودی شاخص بورس شوند.

لایحه بودجه ۱۴۰۰ تاثیر خوبی بر بازار بورس خواهد داشت

با وجود شایعه و افزایش عرضه در بازار برخی از سهامداران با خریدهای خود در بازار مانع از شتاب در روند نزولی شاخص بورس شدند و حالا قرار گرفتن ارزش معاملات در رقم های بین ١٥ تا ٢٠ هزار میلیارد تومان می تواند نشانه مثبتی از معاملات بازار  و بازگشت اعتماد دوباره سهامداران برای ورود نقدینگی آنها به این بازار باشد.

نکته قابل توجه در معاملات هفته گذشته برتری شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل بود که این موضوع نشان می دهد بر خلاف چند ماه گذشته که سهام گروه های بزرگ در بازار به دلیل استقبال سهامداران در مدار صعودی قرار داشتند، اکنون وارد مرحله استراحت شده اند و سهام گروه کوچک با خودنمایی در این بازار در حال جبران عقب ماندگی های  خود در این بازار هستند.

با توجه به ثبات شاخص بورس بر روی کانال یک میلیون و ٥٠٠ هزار واحد، اکنون گمانه زنی هایی بین سهامداران در زمینه عبور شاخص بورس از این کانال و امکان دست یابی کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد در بازار هفته جاری ایجاد شده است.

پیش روی معاملات بورس به سمت تعادل

«امیرعلی امیرباقری» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به روند معاملات بورس در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: در هفته ای که گذشت معاملات بازار سهام به سمت تعادل نسبی پیش رفت که به دلیل مطابقت تعادل ایجاد شده با واقعیات روز اقتصاد کشور به مرور شاهد خروج هیجان از کلیت بازار سرمایه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد روندهایی است که گاهی در بازار شکل می گیرد، گفت: این روندها کوتاه مدت هستند و نباید در انتظار روند قوی در میان مدت و بلندمدت برای بازار باشیم، بازار باید به یک کف کانالی دست یابد تا در آن زمان بتواند حرکت اصلی خود را آغاز کند.

تاثیر لایحه بودجه بر روند معاملات بورس

امیرباقری خاطرنشان کرد: موضوع لایحه بودجه در سال ١٤٠٠ از جمله بحث هایی است که این روزها  تاثیر نسبی را بر بدنه بازار سرمایه داشته است، در بودجه سال آینده بخشی از منابع قرار است از طریق بورس تامین شود.

این کارشناس بازار سرمایه به انتشار اسناد خزانه و تامین مالی مستقیم از بدنه بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: برای محقق شدن این امر باید نرخ بهره در مقایسه با نرخ تورم و نرخ بازدهی مورد انتظار در بازار سرمایه نرخی جذاب باشد تا بتواند نقدینگی را به سمت خود جذب کند.

وی با بیان اینکه بالا بودن این نرخ باعث ایجاد فشار بر بدنه بازار سرمایه می شود و کار دولت را برای تامین مالی از طریق فروش سهام بر بدنه بازار سرمایه سخت می کند، افزود: دولت باید یک نرخ میانگینی را برای خود در نظر بگیرد که این نرخ میانگین  نباید باعث خروج سرمایه از بازار سهام و سرازیر شدن آن به سمت اوراق  شود.

امیرباقری اظهار داشت: از طرف دیگر این نرخ نباید انقدر غیرجذاب باشد که اوراق روی میز باقی بماند و همه نقدینگی وارد شده در بازار به سمت سهام پیش برود، روند ایجاد شده بین بازده اوراق اسناد خزانه، اوراق مشارکت و نرخ بازده بازار سهام می تواند مسیر بازار سرمایه را برای سال آینده مشخص کند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اکنون انتظار تحلیلگران این است که دولت به نرخ میانگین و معقول از نرخ بازده بازار و نرخ اوراق بدون ریسک رضایت دهد تا از این طریق فشاری بر بدنه بازار سرمایه ایجاد نشود و بتواند تامین مالی مستقیم از  طریق انتشار اوراق داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر