jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۲۵۵۱   ۱۶ آذر ۱۳۹۹  |  ۲۰:۲۱

این کارشناس برجسته در یک پروژه بین المللی به نام Hexafly-Int که هدف آن توسعه یک هواپیمای مسافربری با سرعت بالا از طریق استفاده از سوخت هیدروژنی است با برخی از کارشناسان غربی همکاری می کرده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزیاتو، یکی از کارشناسان برجسته ولادیمیر پوتین در زمینه تولید موشک های هسته ای مخفیانه به اتهام جاسوسی برای غرب دستگیر شده است. به گفته منابع روسی، آناتولی گوبانوف ۶۳ ساله به اتهام انتقال داده های طراحی موشک های قاره پیمای هسته ای به کشورهای غربی بازداشت شده است. این فیزیکدان برجسته توسط سرویس ضدجاسوسی FSB در مسکو دستگیر شده و در صورت محکوم شدن می تواند به ۱۲ تا ۲۰ سال زندان محکوم شود. به گفته منابع خبری روسی، گابانوف داده های سری توسعه هوانوردی کشور را به کشورهای خارجی داده است.
 
کارشناس ارشد تسلیحات هسته‌ای روسیه به اتهام جاسوسی برای غرب دستگیر شد+عکس

این کارشناس برجسته در یک پروژه بین المللی به نام Hexafly-Int که هدف آن توسعه یک هواپیمای مسافربری با سرعت بالا از طریق استفاده از سوخت هیدروژنی است با برخی از کارشناسان غربی همکاری می کرده است. از تیم همکاران او در این پروژه می توان به محققانی از بریتانیا، فرانسه، آلمان، هلند، بلژیک، ایتالیا و استرالیا اشاره کرد. با این وجود، روزنامه Kommersant به نقل از نزدیکان این دانشمند برجسته روسی گفته است که وظیفه اصلی گوبانوف «طراحی موشک های آینده دار بوده که هنوز در خدمت ارتش قرار ندارند». همچنین گفته شده که وی در این زمینه پیشرفت های علمی قابل توجهی داشته که سری بوده و گفته می شود اتهام جاسوسی مطرح شده علیه وی مربوط به این بخش از فعالیت های وی است.
 
کارشناس ارشد تسلیحات هسته‌ای روسیه به اتهام جاسوسی برای غرب دستگیر شد+عکس

گوبانوف که ۵ فرزند دارد به طور تخصصی روی موتورهای راکتی سوخت جامد و سوپرسونیک تحقیق کرده و در این زمینه تخصص دارد. گوبانوف پسرخوانده پروفسور لئونید شکادوف، طراح مشهور و پیشگام صنعت هوانوردی اتحاد جماهیر شوروی است. او در موسسه مرکزی آیروهیدرودینامیک ژوکوفسکی (TsAGI) کار می کند اما با چند دانشگاه دیگر از جمله موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو (MIPT) نیز همکاری دارد. دو دختر و یک پسر او نیز که همگی فیزیکدان هستند در موسسه TsAGI با او همکاری می کنند. به گزارش اینترفکس، این استاد برجسته فیزیک در روسیه متهم شده که «اطلاعاتی شامل اسرار سری دولتی را به خارج» منتقل کرده یا مرتکب «دیگر اعمال به ضرر امنیت روسیه و در جهت منافع کشور، سازمان یا نمایندگان خارجی» شده است. دادگاهی که در زندان لفورتووو پشت درهای بسته برگزار شده رأی به ادامه بازداشت این دانشمند روسی تا ماه فوریه آینده داده است.
 
کارشناس ارشد تسلیحات هسته‌ای روسیه به اتهام جاسوسی برای غرب دستگیر شد+عکس

اگر چه هنوز تایید نشده اما گمانه زنی می شود که بخشی از این جاسوسی مربوط به موشک هسته ای هایپرسونیک جدید روسیه با نام Kinzhal (به معنای خنجر) باشد که سرعتی ۱۰ برابر سرعت صوت دارد باشد، موشکی که ولادیمیر پوتین به طور ویژه خبر ساخت آن را داده است. گوبانوف جدیدترین مورد از دستگیری دانشمندان و مقامات تحقیقات نظامی در روسیه است که در جریان یک سری دستگیری های موسوم به «توهم جاسوسی» در این کشور بازداشت می شوند. ماه گذشته نیز دیمیتری فدوتکین ۳۹ ساله که از مقامات ارشد Aeroflot به اتهام انتقال اطلاعت حساس به سرویس امنیتی بریتانیا متهم به خیانت شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.