jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۱۸۶۲   ۱۴ آذر ۱۳۹۹  |  ۲۳:۰۲

نتایج یک پژوهش تازه نشان می‌دهد استرس بیش از حد و فعال شدن هورمونهای مرتبط با آن در بدن باعث می‌شود که سلول‌های خفته سرطانی بیدار شوند.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، در بسیاری از موارد دانشمندان و پزشکان بعد از درمان موفق تومورهای سرطانی شاهد فعال شدن مجدد این تومورها هستند اما نمی‌توانند به شکلی روشن عامل این مساله را توضیح دهند. تحقیقات تازه حاکیست فعالیت هورمونهای استرس یکی از علل اصلی بیدار شدن تومورهای سرطانی خفته است.

حتی بعد از دقیق‌ترین موارد درمان سرطان باز هم نمی‌توان مطمئن بود که این بیماری موذی به طور کامل ریشه کن شده باشند.

تومورهای سرطانی گاهی بی سروصدا در بدن افراد باقی می‌مانند و بعد از سال‌ها ناگهان فعال می‌شوند و توضیح دلیل این رویداد تا به حال ممکن نبوده است.

پژوهشی که در این زمینه توسط محققان روس، آلمانی و آمریکایی انجام شده نشان می‌دهد اگر سطح استرس افرادی که بیماری سرطان در آنها مداوا شده کنترل شود، می‌توان امیدوار بود که در دراز مدت شاهد رشد مجدد تومورهای سرطانی در این افراد نباشیم.

تحقیقی که در این زمینه بر روی موش‌ها و سپس بر روی ۸۰ فرد مبتلا به سرطان ریه صورت گرفته صحت این مساله را ثابت می‌کند. اما فعل و انفعالاتی که بعد از فعالیت شدید هورمون‌های سرطانی در نهایت موجب بیدار شدن تومورهای خفته سرطانی می‌شود هنوز به طور دقیق مشخص نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.