jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۹۱۷۶۴ ۱۴ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۲:۲۳

ساختار خانواده به عنوان نخستین مامن فرزندان چه نقشی در مدیریت بحران و پیشگیری از وقوع مخاطرات رفتاری مرتبط با ایدز دارد، پرسشی که روانشناسان درباره آن اظهارنظرهای خوبی ارائه کرده اند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، حسن بهرامنی روانشناس بالینی و مشاور خانواده روز چهارشنبه که به مناسبت هفته مبارزه با ایدز (۱۱ تا ۱۶ آذر ماه) به روز خانواده و ایدز نامگذاری شده، با تاکید بر اینکه مهم‌ترین رکن هر جامعه، خانواده است و خانواده منسجم و قدرتمند موسس جامعه توانمند است، اظهار داشت: از نگاه روانشناسی اجتماعی، یکی از مهم‌ترین کارکردهای خانواده، حمایت روانی رفتاری از اعضای خود است.
 
وی افزود: به عبارتی دیگر اگر مشکلی برای یکی از اعضا پدید آمد، وظیفه خانواده ایجاد پوشش حمایتی از او است تا آنجا که به مسیر درست زندگی خود بازگردد.
 
نگاه منفی جامعه به بیماران مبتلا به ایدز کمرنگ تر شده است
 
این روانشناس بالینی با بیان اینکه در هر جامعه یکسری باورها همراه با خرافات و تفکرات غالب وجود دارد که باعث می شود ساختار فکری افراد جامعه نسبت به اتفاقات از جمله بعضی از بیماری ها، منفی شود، تصریح کرد: بخصوص بیماری هایی که جنبه ناشناخته دارد و شناخت مردم نسبت به این بیماری ها بیشتر جنبه ذهنی است و نه علمی.
 
وی توضیح داد: موضوعی که در مورد بیماری ایدز هم صادق است که از سال ها پیش در دنیا پخش شد و راه انتقال این بیماری که از طریق تماس جنسی با فرد مبتلا، استفاده از سرنگ مشترک با فرد آلوده و خون است باعث شد تا با افکار و رویکردهای متفاوت به این بیماری نگاه شود.  
 
بهرامنی با ابراز تاسف از اینکه هنوز خانواده ها و جامعه با رویکرد منفی به افراد مبتلا به ایدز نگاه می کنند، یادآور شد: البته در سال های اخیر و با رشد فناوری و اطلاعات وضع بهتر شده و مردم دریافته اند این بیماری است که راه های انتقال آن براحتی امکان پذیر نیست و تحت شرایطی خاص اشاعه پیدا می کند. دریافتند راه انتقال جنسی یگانه راه نیست و در یک عمل جراحی یا دندان پزشکی هم احتمال انتقال هست.
 
خانواده باید پایگاه حمایت روحی روانی از مبتلایان به ایدز باشد
 
به گفته این مشاور، پیش از این خانواده هم تحت تاثیر جامعه، این افراد را طرد شده اعلام می کرد اما اکنون به این نتیجه رسیده اند که فرد مبتلا نیاز بیشتری به حمایت های احساسی، عاطفی و روحی دارد و باید در جمع خانواده بماند تا سلامت او محفوظ بماند.
 
بهرامنی تاکید کرد: خانواده می تواند یکی از مهمترین و اساسی ترین پایگاه هایی باشد که با ایجاد چتر حمایتی قوی برای فرد مبتلا به این بیماری، به بهبود روند درمان این بیماری کمک کند. پس خانواده نقشی کلیدی در حفظ و نگهداری فرد در جامعه ایفا می کند.
 
وی با تاکید بر اینکه آموزش هایی که در محیط خانواده داده می شود تاثیرپذیری مستقیمی بر فرزندان دارد، خاطرنشان کرد: خانواده می تواند با بالا بردن سطح دانش و آگاهی فرزندان از بروز بیماری جلوگیری کند. ضمن اینکه خانواده می تواند معلم شیوه درست مواجهه فرزندان با افرادی که بیمار هستند باشد.
 
بهرامنی توضیح داد: یعنی اعضای خانواده یاد بگیرند که برای مبتلا نشدن باید چگونه رفتار کنند تا درگیر نشوند و همچنین در محیط ها و موقعیت هایی که ممکن است مبتلا شوند چه رفتاری داشته باشند؛ همانند آنچه در این روزهای کرونایی شاهد ن آن هستیم.
 
خانواده نباید نگاه منفی و طرد کننده به بیماران مبتلا به ایدز را اشاعه دهد
 
این روانشناس بالینی با تاکید بر اینکه این بیماری همانند سایر بیماری های دیگر است اما به دلیل درگیر شدن با رویکردهای خرافی، مبتلایان آن مطرود جامعه شدند، به خانواده ها یادآور شد: آموزش شیوه های صحیح مواجهه با فرد مبتلا به ایدز باید یکی از اولویت های خانواده ها در قبال نوجوانان و جوانان خود باشد.
 
بهرامنی با بیان اینکه خانواده ها هم نیاز به آموزش دارند، اظهار داشت: با آموزش می توان سطح بینش و آگاهی آنان نسبت به این بیماری و راه های انتقال و راه های پیشگیری از انتقال ارتقا داد و همچنین آنان را برای شیوه های مناسب زندگی مسالمت آمیز با فرد مبتلا به این بیماری آماده کرد.
 
وی، به نقش رسانه ها در ارایه اطلاع رسانی و آموزش به خانواده ها اشاره و خاطرنشان کرد: این آموزش می تواند از طرق مختلف همچون شبکه های اجتماعی، رسانه های جمعی، وارد کردن این مبحث در کتاب های درسی و متون علمی صورت گیرد.
 
اول دسامبر (۱۱ آذر ماه) به نام روز جهانی ایدز نامگذاری شده که حذف انگ و تبعیض، توجه به عموم افراد
جامعه جهت دریافت خدمات سلامت بر اساس رویکردهای عدالت محور، از کلیدهای اصلی مواجه با این اپیدمی است. بیماری که طبق گفته علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، تاکنون در مجموع ۴۱ هزار و ۸۷۶ نفر فرد بیمار یا مبتلا به ویروس ایدز در کشور شناسایی شده و از این تعداد حدود ۱۹ هزار و ۴۶۹ مرگ به واسطه این بیماری ثبت کرده‌ایم.
 
با توجه به این موارد، موضوع  روز جهانی ایدز امسال «همبستگی جهانی، مسئولیت مشترک» (responsibility Shared, solidarity Global) نام گرفته است.
 
روز شمار امسال هفته اطلاع رسانی ایدز عبارت است از:
- سه شنبه ۱۱ آذر: افزایش تاب آوری سازمانی و افزایش دسترسی به خدمات و مطالعات در شرایط بحران
- چهارشنبه ۱۲ آذر: خانواده و اچ آی وی
- پنجشنبه ۱۳ آذر: رسانه و اچ آی وی
- جمعه ۱۴ آذر: جوانان، نوجوانان و اچ آی وی
- شنبه ۱۵ آذر: مسئولیت اجتماعی و اچ آی
-یکشنبه ۱۶ آذر: نقش سازمان ها و اچ آی وی
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

وقتی وزیر بهداشت از شناسایی نخستین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشورمان خبر داد و گفت که او در یکی از بیمارستان‌های خصوصی بستری است و حال عمومی خوبی دارد، درواقع داشت خبر خوبی به ملت می‌داد، از این باب که هیچ پنهان‌کاری‌ای وجود ندارد و در مورد ویروس جهش‌یافته انگلیسی، عزمی برای مهار وجود دارد.

کرونا، سرما و آلودگی هوا

کرونا، سرما و آلودگی هوا

هوای تهران نزدیک به یک هفته است که در شرایط ناسالم قرار دارد و حجم زیادی از آلاینده‌ها وارد ریه شهروندان می‌شود.

مسؤولیت جهانی در عرصه سلامت

مسؤولیت جهانی در عرصه سلامت

روابط میان کشورها براساس مراوداتی که با هم دارند مبتنی بر اراده آزاد است. به این معنا که طرفین این اراده آزاد را دارند که بخواهند با کشورهای دیگر مراوده و رابطه داشته‌باشند و معامله و تجارت کنند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش