jamejamonline
دانش خودرو کد خبر: ۱۲۹۱۱۶۱   ۱۱ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۹:۵۵

مارس سال ۲۰۱۸ بود که بنتلی اعلام کرد در اس‌یو‌وی بنتایگا از اسکنر اثر انگشت برای باز کردن محفظه‌ی کنسول استفاده خواهد کرد. این اقدام در راستای حفظ ایمنی بیشتر سرنشینان این خودرو صورت پذیرفت.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از دیجیاتو، در آن زمان بسیاری اضافه شدن این آپشن به خودرو بنتایگا را بیشتر یک اقدام تشریفاتی در راستای افزایش بهای تمام شده خودرو توصیف کردند اما اکنون با گذشت بیش از ۲ سال به نظر می‌رسد که این آپشن بسیار هم کاربردی است.

همان زمان نیز هیوندای با الگو برداری از بنتلی حسگر اثرانگشت را برای درب‌ها و استارت خودرو سانتافه استفاده کرد. در واقع شاسی بلند سانتافه اولین خودرویی از محصولات هیوندای بود که با حسگر اثر انگشت به فروش رسید.

 اکنون به نظر می‌رسد استفاده از حسگر اثر انگشت کاربردی‌تر شده و این‌بار نوبت به شاخه لوکس‌ساز هیوندای یعنی جنسیس رسیده است تا از آن در راستای منافع خود استفاده کند.

جنسیس در راستای کاربردی‌تر کردن استفاده از این تکنولوژی یک اسکنر حس‌گر اثر انگشت در زیر دکمه استارت خودرو GV70 تعبیه کرده که به واسطه آن می‌توان بدون زحمت و تنها با حس کردن اسکنر از سیستم Genesis CarPay استفاده کرد.

احتمالا برای شما نیز سوال است که سیستم Genesis CarPay چیست؟ این سیستم به راننده کمک می‌کند که بهای سوخت و جای پارک خودرو خود را بپردازد و حالا با کمک حسگر اثر انگشت مذکور راننده می‌تواند تنها با حس کردن یک اسکنر و بدون نیاز به وارد کردن رمز خاصی نسبت به پرداخت بهای سوخت و جای پارک خودرو خود اقدام کند. این سیستم بر مبنای مشخصات خودرو و راننده فعال است و اطلاعاتی خصوصی راننده همچون شماره تلفن، آدرس محل زندگی و کار وی را در اختیار ایستگاه‌های سوخت و پارکبان‌ها قرار نمی‌دهد. در خودرو GV70 این حسگر اثر انگشت با سیستم اطلاعات سرگرمی نیز هماهنگ است.

جنسیس در GV70 از رادارها و اسکنرهای دیگری نیز استفاده کرده است. در سقف این خودرو یک رادار بسیار دقیق نصب شده است که نه تنها حرکت اجزای بدن یک انسان بالغ را تشخیص می‌دهد بلکه حتی حرکات ریز و ظریف نوزادان را نیز متوجه می شود. دقت این رادار به حدی است که تشخیص حرکت کوچک و آهسته سینه نوزاد در هنگام تنفس نیز برای آن ممکن است.

کمپانی سازنده ادعا می‌کند که سنسور در مقایسه با سنسور اولتراسونیک دارای دامنه تشخیص وسیع‌تری است و حتی می‌تواند حضور حیوانات خانگی در صندلی‌های عقب خودرو را نیز تشخیص دهد

گفته می شود سنسور رادار GV70 به قدری قدرتمند است که می‌تواند از لباس، پتو، صندلی ماشین، صندوق‌های حمل حیوانات و سایر تجهیزات غیر فلزی عبور کرده و هرگونه حرکتی را تشخیص دهد.

GV70 نخستین خودرویی است که به این تکنولوژی مجهز خواهد شد و گمان می‌رود که سایر مدل‌های جنسیس نیز به زودی از آن بهره ببرند. احتمالا در نهایت مدل‌های هیوندای از این تکنولوژی بهره خواهند برد.

جنسنس GV70 قرار است از ماه آینده میلادی در بازار داخلی کره عرضه شود و در سال آینده عرضه جهانی آن آغاز خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.