jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۹۰۳۵۲ ۰۸ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۹:۲۰

توجه به نکات حقوقی درباره قرارداد اجاره از جمله مواردی است که طرفین باید به آن توجه کنند تا سرشان کلاه نرود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، قرارداد‌های اجاره از آن دسته قرارداد‌هایی هستند که روزانه تعداد بسیار زیادی از آن‌ها ثبت و تنظیم می‌شود، اما نا آگاهی از این قوانین ممکن است مشکلات متعدد و بسیار زیادی را برای افراد به وجود بیاورد.
 
در ماده ۴۶۶ قانون مدنی تعریف اجاره آمده است و در این ماده گفته شده اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر مالک منافع عین مستاجره می‌شود و در این حالت اجاره دهنده موجر، اجاره کننده مستاجر و مورد اجاره عین مستاجره نامیده خواهد شد.
 
اولین موضوعی که در تنظیم قرارداد اجاره باید به آن توجه داشت مدت زمان تنظیم این قرارداد است و بر اساس ماده ۴۶۸ قانون مدنی در صورت ذکر نکردن مدت زمان اجاره قرارداد باطل خواهد بود.
 
یکی دیگر از مواردی که مستاجر آن باید به آن توجه کنند این است که پیش از پایان یافتن مهلت اجاره باید نسبت به تمدید قرارداد اجاره اقدام کنند و البته دانستن این نکته الزامی است که عقد اجاره با فوت هر یک از موجر و مستاجر باطل نمی‌شود و تنها درصورتی باطل خواهد شد که موجر برای مدت عمر مالک منافع ببرد و البته توجه به این نکته ضروری است که مالک نمی‌تواند فرد ورشکسته باشد، زیرا فرد ورشکسته پس از صدور حکم توقف اموال، امکان اجاره دادن اموالش را ندارد و اداره اموال او با مدیر تصفیه است.
 
از آنجایی که بستن قرارداد‌های اجاره مشکلات متعددی را ممکن است به وجود بیاورد و همین دلیل هر یک از طرفین پیش از انعقاد قرارداد باید به این نکات توجه داشته باشند تا سرشان کلاه نرود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت بی‌هوا

مدیریت بی‌هوا

روز‌های تقویم یکی‌یکی سیاه می‌شود، درست مانند آسمان این روزهای کلانشهرهای کشور‌ که غرق دود است اما آلودگی هوا داستان تازه‌ای نیست و این مشکل چند دهه است که برای شهروندان شاخ‌و‌شانه می‌کشد.

پیام امید برای پرستاران

پیام امید برای پرستاران

دیروز در روز پرستار، افراد زیادی به ما تبریک گفتند، اما یک تبریک بیشتر از همه باعث خوشحالی جامعه پرستاری شد؛ پیام تبریک رهبر معظم انقلاب که به جامعه پرستاری امیدی دوباره داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر