jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۸۳۳۰۷   ۰۶ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۹:۵۱

گاهی به نظر می‌رسد گیاه شناسان دور میزشان می‌نشینند و به راه‌هایی برای گیج کردن پرورش دهندگان گل وگیاه فکر می‌کنند! آرالیای دروغین به تازگی از جنس قبلی خود جدا شد و در جنسی دیگر طبقه بندی شد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فردا، در طی این تغییر جنس، نام آن هم تغییر کرده است و الان بیشتر به نام “شفلرا الگنتیسیما” خوانده می‌شود. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، شاخسار گیاه بسیار جذاب و دلرباست و بافتی خاص دارد. برگ‌ها دندانه دارند و به حالت نواری و باریک هستند.

برگ گیاهان جوان بافت بیشتری دارد در حالی که گیاهان مسن‌تر برگ‌های لب دار تری دارند. پرورش آرالیای دروغین بسیار ساده است. تنها کافی است برای گیاه اندکی رطوبت فراهم کنید. گیاهانی که در معرض رطوبت کمتری هستند، شروع به برگ ریزی می‌کنند.

شرایط رشد

– نور

آرالیای دروغین مکانی روشن را دوست دارد، اما حتما لازم نیست برای آن آفتاب مستقیم فراهم کنید. گیاهان مسن‌تر برگ‌هایی شیک و به رنگ قهوه‌ای دارند. رنگ برگ‌های گیاه بستگی به میزان نور دارد.

– آبیاری

آرالیای دروغین رطوبت همیشگی خاک را دوست دارد و در واقع نسبت به این مورد کمی سخت گیر است. اما آبیاری بیش از حد را دوست ندارد. زهکشی مناسب یکی از عوامل قابل توجه در پرورش آرالیای دروغین است.

– رطوبت

همانطور که گفتیم آرالیای دروغین به رطوبت همیشگی نیاز دارد. پس گیاه را همواره غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می‌توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود.

– خاک

خاکی با پایه پیت برای کاشت این گیاه مناسب است، اما حتما دقت کنید که دانه‌های پیت درشت باشند تا زهکشی خوبی در خاک به وجود آید. آرالیای دروغین خاک‌های اسفنج مانند را دوست ندارد.

– کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد یک یا ۲ بار با کود‌های مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. به هیچ وجه در فصل زمستان گیاه را کود دهی نکنید. نیاز تغذیه‌ای آرالیای دروغین خیلی زیاد نیست. زرد شدن برگ‌ها ممکن است در اثر کمبود منیزیم به وقوع پیوندد. پس در صورت مشاهده این حالت به گیاه کود‌های منیزیمی بدهید.

تکثیر


آرالیای دروغین به وسیله بذر، قلمه ساقه و قلمه برگ تکثیر می‌شود. پس دستتان در انتخاب نوع تکثیر گیاه باز است.

برای تکثیر گیاه به روش قلمه ساقه، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه‌ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت‌تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید. قلمه‌ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آن‌ها مشاهده می‌کنید. برای نتیجه بهتر بهتر است چند قلمه را در یک گلدان بکارید. پرورش دهندگان حرفه‌ای، برای اینکه گیاه در نهایت پرپشت‌تر به نظر برسد، این کار را انجام می‌دهند.

تعویض گلدان


آرالیای دروغین سرعت رشد زیادی ندارد و به تغذیه زیادی هم نیاز ندارد، پس به احتمال زیاد گیاه یک سال درمیان نیاز به تعویض گلدان پیدا می‌کند. این گیاه در حالت بلوغ کامل خود به ارتفاعی در حدود ۱۵۰ سانتی متر می‌رسد، اما گیاهانی که در درون خانه نگهداری می‌شوند به ندرت به این اندازه می‌رسند. بهترین زمان برای عوض کردن گلدان گیاه زمانی است که خاک گلدان تجزیه شده باشد و حالتی اسفنجی گرفته باشد. در این هنگام بدون اینکه گیاه را تقسیم بوته کنید (چرا که این کار به ریشه‌ها آسیب زیادی وارد می‌کند) گیاه را به گلدانی یک سایز بزرگ‌تر و با خاک تازه منتقل کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج پنجم کرونا در راه است؟

موج پنجم کرونا در راه است؟

براساس مشاهدات میدانی می‌توان گفت موج چهارم کرونا در بسیاری از استان‌ها در حال فروکش است و این روزها از قله موج چهارم کرونا عبور کرده‌ایم.

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

خبر خیلی دردآور بود؛ انفجارهای تروریستی مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل. هنوز و در حالی که چند روز از انفجارها می‌گذرد، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در سوگ است.

حقی که ناحق است

حقی که ناحق است

یکی دو هفته بود همه هشدار می‌دادند و حالا چند روز است همان‌ها دارند انتقاد می‌کنند که چه وضعش است! چرا این همه آدم می‌آیند برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌ نام می‌کنند؟ اینها کلی هزینه مادی و معنوی دارد و اصلا کجای دنیا برای انتخاب رئیس‌ جمهوری، طی پنج‌روز، 300نفر ثبت‌نام می‌کنند؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر