jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۱۲۸۳۰۶۰   ۰۵ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۹:۵۲

رئیس دفتر منطقه‌ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی استان اصفهان خبر داد؛

نصب و راه اندازی سامانه هشدار پیش هنگام زمین لرزه در مناطق لرزه خیز

سامانه هشدار پیش هنگام زمین لرزه در مناطق لرزه‌خیز استان اصفهان نصب و راه اندازی شد.

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اصفهان؛ رئیس دفتر منطقه‌ای مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی استان اصفهان، با بیان اینکه ۵۴ دستگاه شتاب‌نگار از نوع آفلاین و دو دستگاه شتاب‌نگار آنلاین با تکنولوژی روز دنیا در شهرستان‌ها و مناطق لرزه‌خیز استان با خطر نسبی، خیلی خطرناک و خطرناک نصب و راه‌اندازی شده است.
 
نصب و راه اندازی سامانه هشدار پیش هنگام زمین لرزه در مناطق لرزه خیز
حسین حجتی هدف از اجرای این طرح را آنلاین وبرخط کردن تمامی ۵۴ دستگاه بیان کرد و گفت: بر این اساس می‌توان از داده‌های این دستگاه پیش از وقوع زلزله، هنگام زلزله و پس از زلزله استفاده کرد.
حجتی با بیان اینکه هدف دستگاه شتاب‌نگار بر خط نسل چهارم، کنترل پهنه لرزه‌خیزی است افزود: استان اصفهان به دلیل وجود گسل‌های فعال به‌ویژه در شهرستان‌های کاشان-نطنز – برخوار- نائین-شهرضا، از جمله استان‌های لرزه‌خیز کشور محسوب می‌شود.
وی افزود: گسل‌های فعال استان، بخشی از پهنه لرزه خیز وسیع ایران مرکزی و زاگرس هستند که در قرن‌های گذشته فعالیت‌های لرزه‌ای از خود نشان داده‌اند.
رئیس دفتر منطقه‌ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی استان گفت: مکان‌های تعیین شده میمه، مورچه خورت، بادرود، کوهپایه، مشکات، کمه، خفر، ونک با قرار گرفتن بر روی نوار نارنجی، مانند بسیاری از شهر‌ها از ظرفیت لرزه‌خیزی بسیار بالایی برخوردار هستند.
وی افزود: در استان ۵۴ دستگاه شتابنگار در ۱۸ شهر اصفهان، سمیرم، شاهین شهر و میمه، نجف آباد، اردستان، نطنز، چادگان، کاشان، آران وبیدگل، شهرضا، مبارکه، لنجان، نایین، تیران و کرون، فریدن، فریدونشهر، خوانسار، گلپایگان و خوروبیابانک بر اساس مکان یابی مناسب موجود است.
نصب و راه اندازی سامانه هشدار پیش هنگام زمین لرزه در مناطق لرزه خیز
حجتی گفت: امسال با خریداری ۱۳ دستگاه شتاب‌نگار جدید و برخط از نسل چهارم، این ایستگاه‌های بر خط در شهر‌های اصفهان، نایین، نطنز، سمیرم، خوانسار، کاشان، جندق، چادگان، انارک، چرمهین و فریدونشهرجانمایی و به این شبکه افزوده می‌شود.
وی با بیان اینکه در این سامانه امواج رادیویی با سرعتی بیشتر نسبت به امواج زلزله منتقل می‌شود گفت: بنابراین می‌توان قبل از رسیدن امواج زلزله به منطقه هدف، به کمک امواج رادیویی، هشدار زلزله را به مناطق دورتر اعلام کرد.
رئیس دفتر منطقه‌ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی استان افزود: دستگاه شتاب‌نگار زلزله چند ثانیه قبل از وقوع زلزله اطلاعاتی را به اداراتی مانند شرکت گاز و برق ارسال می‌کند تا برای کاهش خسارات زلزله، نسبت به قطعی گاز و برق اقدام کنند
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

زلزله‌ ها هر ساله رخ می‌دهند و متاسفانه غیر از آثار منفی‌شان دستاوردی ندارند. از زلزله بم ۱۳۸۲ تا زلزله سی‌ سخت ۱۳۹۹ بسیار درس‌ها و آموخته‌هایی بودند که شوربختانه مورد توجه مدیران قرار نگرفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر