کله‌پاچه از نظر طب سنتی غذایی بسیار سنگین، پرانرژی و حاوی پروتئین، کلسترول و ویتامین بالاست

مهم‌ترین خواص کله پاچه گوسفند

title
برای بررسی خواص کله‌پاچه و اینکه چه افرادی باید از مصرف آن خودداری کنند با حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی گفتگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.
کد خبر: ۱۲۸۲۰۷۶

مهم‌ترین خواص کله پاچه گوسفند

 

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پارسینه برای بررسی خواص کله‌پاچه و اینکه چه افرادی باید از مصرف آن خودداری کنند با حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی گفتگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.

کله‌پاچه از نظر طب سنتی غذایی بسیار سنگین، پرانرژی و حاوی پروتئین، کلسترول و ویتامین بالاست؛ طبع کله (مغز) سرد و‌تر و پاچه سرد و خشک است؛ پروتئین موجود در کله پاچه نقش موثری در رشد و ترمیم بافت‌های بدن دارد.

برای بررسی خواص کله‌پاچه و اینکه چه افرادی باید از مصرف آن خودداری کنند با حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی گفتگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.

حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره بهترین زمان مصرف کله‌پاچه اظهار کرد: کله‌پاچه بهتر است در وعده صبحانه میل شود، زیرا این غذا بسیار مقوی است؛ پس از مصرف کله‌پاچه فرد باید تحرک داشته باشد تا غذا به خوبی هضم شود؛ مصرف این غذا در وعده شام عوارضی مانند بی‌خوابی، بی‌قراری و ناراحتی گوارشی را برای فرد به همراه دارد.بیشترین قسمت‌های مورد استفاده کله‌پاچه


وی با بیان اینکه بیشترین قسمت‌های مورد استفاده کله‌پاچه دست و پا‌های گوسفند و گاو است، افزود: بخش‌های دیگری مانند بناگوش، زبان، مغز، چشم و گوشت صورت هم مصرف می‌شود.

مهم‌ترین خواص زبان گوسفند
این محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره مهم‌ترین خواص زبان گوسفند بیان کرد: زبان گوسفند حاوی گروه ویتامین‌های B. به ویژه B. ۱۲ است؛ این ویتامین‌ها در خون‌سازی و عملکرد بهتر سیستم عصبی نقش موثری دارند.

مهم‌ترین خواص پاچه گوسفند
عظمایی درباره مهم‌ترین خواص پاچه گوسفند گفت: مغز گوسفند حاوی کلسترول بالایی است، بنابراین پاچه گوسفند خواص بیشتری نسبت به مغز (کله) دارد؛ مصرف پاچه گوسفند نقش موثری در التیام زخم‌های داخلی و سلول‌سازی بدن دارد.

وی تاکید کرد: مطالعات نشان می‌دهند که کله‌پاچه حاوی کوآنزیم Q. ۱۰ است که موجب استحکام عملکرد سلول و تحریک سیستم ایمنی بدن می‌شود.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره خواص دیگر پاچه گوسفند تصریح کرد: مصرف متعادل پاچه گوسفند برای افرادی که دچار شکستگی استخوان‌های پا و بدن هستند، بسیار مفید است؛ استفاده از پاچه گوسفند تاثیر چشمگیری در بهبود خونریزی رحم، مشکلات روده‌ای و بواسیر (هموروئید) دارد.

سایر خواص کله‌پاچه
عظمایی درباره سایر خواص کله‌پاچه اظهار کرد: مصرف کله‌پاچه نقش موثری در تقویت عمومی بدن و افزایش قوای جنسی دارد؛ مغز (کله) طبع سرد و چربی بالایی دارد بنابراین بهتر است همراه با سرکه، خردل و آویشن میل شود.

مهم‌ترین عوارض ناشی از افراط در مصرف کله‌پاچه
وی درباره مهم‌ترین عوارض ناشی از افراط در مصرف کله‌پاچه بیان کرد: کله‌پاچه با وجود تمام خواصی که دارد حاوی اسید‌های مضر هم هست؛ افراط در مصرف کله‌پاچه موجب رسوب در عروق خونی بدن، انسداد و گرفتگی عروق می‌شود؛ مصرف زیاد کله‌پاچه خطر بروز بیماری‌هایی مانند سکته و اختلالات قلبی را افزایش می‌دهد.
موارد منع مصرف کله‌پاچه

این محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره موارد منع مصرف کله‌پاچه افزود: مغز گاو و گوسفند معادل هشت عدد زرده تخم‌مرغ کلسترول دارد، بنابراین افرادی که چربی خون (کلسترول و تری‌گلیسرید) و اسید ارویکشان بالاست و مبتلایان نقرس باید از مصرف کله‌پاچه اجتناب کنند؛ اشخاص بهتر است کله‌پاچه را در فصل زمستان میل کنند؛ از کله بز و گاومیش هم استفاده نشود.
مقدار مجاز مصرف کله‌پاچه

عظمایی درباره مقدار مجاز مصرف کله‌پاچه تاکید کرد: کله‌پاچه باید ماهی یک تا ۲ بار مصرف شود، بنابراین افراد به ویژه اشخاصی که تحرک کمی دارند باید از مصرف مداوم و روزانه این غذا پرهیز کنند.

برچسب ها: کله پاچه سنتی
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها