jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۸۰۱۸۴ ۲۴ مهر ۱۳۹۹  |  ۰۸:۳۶

دانشمندان آمریکایی در تحقیقات جدید خود به بررسی احتمال ابتلای مجدد افراد به کووید ۱۹ پرداختند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ۱۰ ماه از همه گیری کرونا در جهان می‌گذرد. طی این مدت دانشمندان به طور گسترده در حال بررسی رفتار‌های متفاوت ویروس و نیز علائم و عوارض بیماری هستند. با این حال، از آنجا که هنوز مدت زمان زیادی از شیوع کووید ۱۹ در جهان نمی‌گذرد، زوایای پنهان زیادی از رفتار این ویروس وجود دارد که دانشمندان هنوز موفق به کشف آن نشدند.
 
در ابتدا دانشمندان تصور می‌کردند بیماران کرونایی پس از بهبودی در مقابل بیماری مصونیت پیدا می‌کنند. با این وجود، گذشت زمان نشان داد برخی افراد بیمار پس از گذشت مدتی، مجددا به این ویروس مبتلا شده اند. همین امر نشان دهنده رفتار پیچیده ویروس و نیز تفاوت بیماری در افراد مختلف است. یافته‌های جدید محققان ابعاد دیگری از این ماجرا را آشکارتر می‌کند.
 
تحقیقات جدید دانشمندان آمریکایی نشان می‌دهد احتمالاً افراد پس از ابتلای دوباره به ویروس کرونا شاهد علائم شدید بیماری خواهند بود.
 
محققان دانشگاه نوادا اعلام کردند یک مرد ۲۵ ساله طی یک بازه ۴۸ روزه دو بار به کووید ۱۹ مبتلا شده است.
بررسی‌های دانشمندان بر روی این جوان نشان داد، شدت بیماری در بار دوم بسیار شدید بوده است.
این جوان پس از ابتلای مجدد به کرونا به دلیل وخامت حال در بیمارستان بستری شد. به دلیل تنگی نفس و ناتوانی این بیمار، پزشکان از دستگاه تنفس مصنوعی برای کمک به فرآیند تنفس او استفاده کردند. دانشمندان می‌گویند این بدان معناست که ابتلای نخست او به کرونا منجر به ایجاد مصونیت در بیمار نشده است.
 
این جوان یک بار در ماه آوریل به کرونا مبتلا و پس از مدتی بهبود یافت. علائم او در ابتلای نخست ملایم بوده و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نداشت. تست‌های کرونای این بیمار پس از بهبودی منفی اعلام شد، اما او در ماه ژوئن علائم شدید بیماری کرونا شامل تب، سردرد، سرگیجه، سرفه، حالت تهوع و اسهال را از خود نشان داد. پس از بستری شدن در بیمارستان و انجام تست معلوم شد که دوباره به کووید ۱۹ آلوده شده است. با این حال، او هم اینک برای بار دوم بهبودی خود از بیماری کرونا را بازیافته و از بیمارستان مرخص شده است.
 
مارک پاندوری، مدیر این پژوهش از دانشگاه نوادا در این رابطه می‌گوید: ما هنوز نادانسته‌های زیادی درباره ویروس کرونا، رفتار آن و نیز پاسخ ایمنی بدن به کووید ۱۹ داریم. با این حال، یافته‌های ما روشن ساخت که یک بار ابتلا به ویروس کرونا، لزوماً منجر به ایجاد مصونیت در افراد به منظور جلوگیری از ابتلا مجدد نخواهد شد. با این وجود، این تنها یک نشانه از رفتار این ویروس است و ما هنوز نمی‌توانیم این مورد را به صورت عمومی شامل همه بهبود یافتگان از کرونا بدانیم.
 
او افزود: این تحقیقات همچنین نشان داد افراد بهبود یافته از کرونا باید همچنان نسبت به مسائل بهداشت فردی مانند استفاده از ماسک، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون توجه لازم را داشته باشند، زیرا شواهد از احتمال ابتلای مجدد آن‌ها به ویروس کرونا حکایت دارد.
 
بررسی‌ها در تمام جهان نشان می‌دهد به طور قطع چهار بیمار پس از یک بار ابتلا به کووید ۱۹ و بهبودی، دوباره به آن آلوده شده اند. این چهار بیمار شهروندان آمریکا، هلند، هنگ کنگ و اکوادور بوده اند. با این حال، تنها در یک مورد در هنگ کنگ، ابتلای مجدد به کرونا باعث تشدید بیماری در فرد نشد و در ۳ مورد دیگر بیماران علائم شدید بیماری را از خود نشان دادند. مطالعات دانشمندان بر روی فردی که در هنگ کنگ برای بار دوم به این ویروس مبتلا شده است، نشان داد این فرد علائم بسیار خفیفی از بیماری را داشته و حال عمومی او مساعد
بوده است. 
 
دانشمندان آمریکایی می‌گویند: ما هم اینک شاهد شمار کمی از افرادی هستیم که مجدداً به کووید ۱۹ آلوده می‌شوند. با این حال، این بدان معنا نخواهد بود که شمار این افراد کم است. بسیاری از مبتلایان به کرونا هیچ علائمی ندارند. بدیهی است این افراد ممکن است در ابتلای نخست از بیماری خود آگاهی پیدا نکنند و در صورت ابتلای مجدد و شدت بیماری تست کرونا بدهند، بدون آنکه بدانند برای بار دوم به این ویروس آلوده شده اند.
 
نقش تحقیقات در یافتن واکسن کرونا
 
اگر علائم کرونا در فرد پس از ابتلای دوباره تشدید شود، مانند آنچه در بیمار ایالت نوادا رخ داد، نشان دهنده این است که سیستم ایمنی بدن به جای مبارزه درست با عوامل بیماری زا، شرایط مبارزه با ویروس در بار دوم را بدتر کرده است. این امر می‌تواند ناشی از طوفان سیتوکین باشد. در طوفان سیتوکین، سیستم ایمنی بدن پاسخ شدیدی به ویروس کرونا نشان می‌دهد و این پاسخ منجر به التهاب و آسیب به اندام‌های بدن می‌شود.
 
این یافته ها می تواند در یافتن واکسن کرونا نیز تاثیرگذار باشد. واکسن در واقع ویروس کشته شده و یا ضعیف شده است که با ترزیق به بدن فرد، باعث ابتلای خفیف او به بیماری و سپس ایجاد ایمنی بلند مدت در فرد در مقابل عامل بیماری زا می‌شود. با این حال، ابتلای مجدد افراد به کووید ۱۹ به این معنا نخواهد بود که واکسن موثر برای کرونا یافت نخواهد شد و یا سیستم ایمنی بدن نمی‌تواند با آن مقابله کند.
 
واکسن‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از واکسن‌ها تنها در صورت تزریق با دوز بالا باعث ایجاد مصونیت در فرد می‌شوند. برای مثال، مصرف سه دوز از واکسن فلج اطفال تقریبا ۱۰۰ درصد فرد را در مقابل این بیماری ایمن نگاه می‌دارد و واکسن سرخک تنها پس از یک بار مصرف، ۹۳ درصد در فرد ایجاد ایمنی می‌کند.
دانشمندان با مطالعه بر روی ابتلای مجدد افراد به کرونا، از رفتار این ویروس و پاسخ سیستم ایمنی بدن اطلاعات لازم را بدست می‌آورند و می‌توانند نسبت به توسعه یک واکسن موثر برای کووید ۱۹ موفقیت کسب کنند. برای مثال محققان می‌توانند پی ببرند با کاهش سطح آنتی بادی (پادتن) خون از میزان مشخص، فرد در مقابل ابتلای مجدد به کرونا آسیب پذیر خواهد شد. پس می‌توان با تزریق یک دوز اضافه از واکسن پس از یک دوره زمانی مشخص، قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش داد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش