تنها غار خفاش ایران در شهرستان دهلران قرار دارد که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است؛ این غار یکی از غارهای تاریخی مربوط به دوره‌ی سوم زمین شناسی است که با بیش از 25 هزار خفاش از غارهای کمیاب خاورمیانه به شمار می‌رود.
کد خبر: ۱۲۸۰۰۲۴

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس : غار جالب و البته وحشتناک خفاش با تجمع بیش از 25 هزار خفاش در هفت گونه مختلف از مهمترین غار‌های استان ایلام است که در نزدیکی شهرستان دهلران قرار دارد و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است؛ این غار در 5 کیلومتری شمال شرقی دهلران در دامنه کوه سیاه‌کوه و نزدیکی چشمه‌های آب‌گرم دهلران قرار دارد.

غار خفاش دهلران بزرگترین و پرجمعیت‌ترین غار خفاش ایران است؛ یکی از پدیده‌های نادر طبیعی که تاکنون برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی ناشناخته مانده؛ این غار یکی از غارهای تاریخی مربوط به دوره‌ی سوم زمین شناسی که امروزه به زیستگاه خفاش‌ها تبدیل شده است. 

خفاش‌ها که دارای جثه کوچک و ظریفی هستند و تنها پستانداری بدون پری است که پرواز می‌کند؛ در غار خفاش دهلران بیش از 25 هزار خفاش زندگی می‌کنند که این فراوانی باعث می‌شود در هنگام غروب در زمان خروج این خفاشان از غار که اغلب به صورت دسته‌های بزرگ انجام می‌شود، فضای جالبی را برای علاقمندان به طبیعت ایجاد کند.
 
بزرگترین غار خفاش ایران را بشناسید/ وجود 25 هزار خفاش در یک مکان

غار خفاش هیجان انگیز و زیبا است

اکرم فرضی شهروند دهلرانی در ایلام، گفت: غار خفاش یکی از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری دهلران هست و در ارتفاعات چشمه آبگرم وجود دارد که در حال حاضر به دلیل سرمای غارها و شیوع کرونا بازدید از آن ممنوع شده است.

وی افزود: این غار قبل از شیوع کرونا مورد بازدید بومیان و خصوصا کوهنوردان قرار می‌گرفت؛ این غار هیجان انگیز و زیبا است؛ در تاریکی غار علاوه بر شلوغی خفاشان، میتوان حشرات و خرندگان گوناگونی مثل عنکبوت‌های بزرگ و مارهای سمی و غیر سمی را دید.
 
بزرگترین غار خفاش ایران را بشناسید/ وجود 25 هزار خفاش در یک مکان

غار خفاش تنها غار خفاش ایران است

پردیس موسوی دیگر شهروند دهلرانی، گفت: غار خفاش در نزدیکی چشمه‌های آب گرم دهلران قرار دارد؛ از آنجا که چشمه‌های آب گرم دهلران خاصیت درمانی دارند، همه ساله افراد زیادی برای بهره مندی از آب گرم به آنجا می‌روند و از این غار بازدید می‌کنند.

وی افزود: دیدن غار بسیار هیجان انگیز است؛ قسمتی از محدوده داخلی غار تاریکی مطلق است و خفاشان خیلی زیادی در آنجا وجود دارند؛ این غار جز آثار ملی کشور است و در واقع میتوان گفت تنها غار خفاش ایران نیز محسوب می‌شود اما کاملا نشناخته باقی مانده است.
 
بزرگترین غار خفاش ایران را بشناسید/ وجود 25 هزار خفاش در یک مکان

غار خفاش در خاورمیانه کم‌نظیر است

ابراهیم مرادعلی‌وند رئیس محیط زیست شهرستان دهلران : غار خفاش، چشمه قیر و چشمه‌های آبگرم که در یک محدوده نیز قرار دارند جز آثار طبیعی و ملی شهرستان دهلران است؛ وسعت این محدوده 1400 هکتار که در سه گوشه‌ی این محدوده هر یک از این آثار طبیعی قرار دارد.

وی افزود: غار خفاش در 5 کیلومتری شمال شهر دهلران و در دامنه کوه سیاه‌کوه قرار دارد؛ برای ورود به این غار دو دهانه وجود دارد؛ ارتفاع دهانه‌ی غربی حدود 31 متر و عرض آن 30 متر است و به دلیل صعب‌العبور بودن نمی‌توان از این دهانه وارد غار شد؛ دهانه جنوبی که دارای 2/5 متر ارتفاع و 2/2 متر عرض است، تنها ورودی غار محسوب می‌شود.

رئیس محیط زیست شهرستان دهلران، گفت: غار خفاش دهلران در خاورمیانه کم‌نظیر است؛ این غار بالغ بر 25 هزار خفاش دارد؛ به 6 گونه شاخص از خفاش‌های موجود در این غار میتوان به خفاش دم موشی بزرگ، خفاش دم موشی کوچک، خفاش باله بلند، خفاش باله سفید، خفاش بینی برگه‌ی سه دانه و خفاش نعل اسبی اشاره کرد.
 
بزرگترین غار خفاش ایران را بشناسید/ وجود 25 هزار خفاش در یک مکان

تا اطلاع ثانوی بازدید از غار ممنوع است

مرادعلی‌وند افزود: غار خفاش دهلران تنها غار خفاشی است که توانسته جمعیت خفاش خود را حفظ کند؛ سال‌های گذشته گفته می‌شد که در این محدود تلکابین احداث شود که این امر می‌توانست سبب کاهش جمعیت خفاش‌های این غار شود که انجام نپذیرفت؛ اولویت اول محیط زیست حفظ جمعیت خفاش این غار است.

 رئیس محیط زیست شهرستان دهلران در ادامه گفت: همه ساله دانشجویان با آغاز سال تحصیلی برای بازدید از این آثار ارزشمند به دهلران می‌آیند و می‌توان گفت به صورت ماهانه حدود 15 دانشجو که بیشتر از مقطع دکترا و کارشناسی ارشد هستند از این غار بازدید می‌کنند و مردم عادی نیز در فصل بهار با آغاز سال نو بیشترین بازدید از این منطقه را دارند.

وی تصریح کرد: در زمان شیوع ویروس کرونا و طبق گفته‌ها که خفاش‌ها را منشا ویروس کرونا می‌دانند، اداره محیط زیست به تمامی بازدیدکنندگان و علاقمندان اعلام کرد که بازدید از غار ممنوع است.
شهرستان مرزی دهلران با بیش از 400 اثر تاریخی، طبیعی و گردشگری دارای 87 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی است که همه دستگاه‌ها باید در بحث حفاظت، حراست و انتقال آثار تاریخی به نسل‌های آینده کوشش کنند.


newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۲
۰
۱
جای چینیهای اشعال خور خالیست
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها