دبیرکل ناتو در پی صحبت دونالد ترامپ مبنی بر اینکه همه سربازان آمریکایی را تا کریسمس از افغانستان به خانه باز میگرداند تاکید کرد، اعضای این ائتلاف نظامی برای خارج شدن از افغانستان رایزنی کرده و با یکدیگر تصمیم می گیرند.
کد خبر: ۱۲۷۹۳۲۱

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که هم اکنون در نظرسنجی های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آتی از رقیب دموکراتش جو بایدن عقب افتاده روز چهارشنبه در توئیتی ناگهانی به شکلی دراماتیک خبر تسریع زمانبندی برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا را اعلام کرد.

با این حال ینس استولتنبرگ، دبیرکل ائتلاف ناتو موضع دیرینه این ائتلاف را مبنی بر این که تنها در صورت اجازه دادن شرایط میدانی به ماموریتش در افغانستان پایان می دهد تکرار کرد.

استولتنبرگ در کنفرانسی خبری بعد از مذاکراتش با زوران زائف، نخست وزیر مقدونیه شمالی تاکید کرد: ما با یکدیگر تصمیم گرفتیم به افغانستان برویم، تصمیمات درباره تنظیمات آینده برای افغانستان را هم با یکدیگر خواهیم گرفت و وقتی زمان درست فرا برسد با یکدیگر این کشور را ترک خواهیم کرد.

استولتنبرگ خاطر نشان کرد، ناتو تنها زمانی افغانستان را ترک می کند که دیگر ریسک تبدیل شدن مجدد این کشور به پناهگاهی برای شبه نظامیان وجود نداشته باشد.

استولتنبرگ گفت: ما تصمیماتمان را بر مبنای شرایط میدانی خواهیم گرفت زیرا فکر می کنیم این خیلی مهم است که همچنان به آینده افغانستان متعهد باشیم چرا که حفظ امنیت بلند مدت در افغانستان به نفع ماست.

مشخص نشد آیا ناتو از قبل از اعلام این خروج از سوی ترامپ اطلاع پیدا کرده بود یا خیر اما صحبت استولتنبرگ در خصوص اینکه همپیمانها اکنون قرار است «درباره آینده ماموریت رایزنی کنند" ظاهرا نشان می دهد که چنین اطلاعی از قبل داده نشده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها