jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۹۱۷۶ ۱۷ مهر ۱۳۹۹  |  ۲۲:۵۰

محققان دانشگاه لنکستر (Lancaster University) انگلستان در مطالعه اخیرشان اظهار کردند نشانگرهای زیستی آلزایمر در مغز کودکان در معرض آلودگی هوا یافت شده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، محققان که با بررسی ساقه مغز کودکان و بزرگسالان جوان که در طول عمر در معرض آلودگی هوا در مکزیکو سیتی بودند، شواهد نگران کننده‌ای از آسیب مغزی کشف کرده‌اند.
محققان پس از بررسی ساقه مغز ۱۸۶ فرد ساکن مکزیکو سیتی بین ۱۱ ماه تا ۲۷ سال نشانگرهای نه تنها بیماری آلزایمر، بلکه پارکینسون و بیماری نورون حرکتی (MND) را نیز یافتند. این نشانگرهای بیماری همراه با وجود نانوذرات ریز و مشخص در ساقه مغز بودند. ظاهر و ترکیب این ذرات نشان می‌دهد که احتمالاً آنها حاصل آلودگی وسایل نقلیه هستند.
 
این امر محققان را به این نتیجه رسانده است که آلودگی هوا این دسته از افراد را در معرض آسیب‌های عصبی بالقوه قرار می‌دهد. ساقه مغز قسمت پشتی مغز است که سیستم اعصاب مرکزی را تنظیم می‌کند، ضربان قلب و تنفس و اینکه چگونه موقعیت و حرکت بدن خود به عنوان مثال «احساس تعادل را درک کنیم» را کنترل می‌کند.
 
ساقه مغز بخشی از دستگاه عصبی مرکزی است و در قسمت پایینی مغز قرار دارد و متشکل از بخش‌هایی‌است که طناب نخاعی را به نیم‌کره‌های مخ و مخچه پیوند می‌دهد. ساقه مغز دربرگیرنده مغز میانی، پل مغز و پیاز مغز است. این ساختارها که اطلاعات را درون دستگاه عصبی مغزی انتقال می‌دهند، نقش مهمی در تنظیم فعالیت‌های بدن برعهده دارند.
 
پروفسور "باربارا ماهر" (Barbara Maher)، محقق این مطالعه، گفت: نه تنها ساقه مغز جوانان در این مطالعه علائم نوروپاتولوژیک آلزایمر، پارکینسون و بیماری نورون حرکتی را نشان می‌دهد، آنها همچنین غلظت بالایی از نانوذرات غنی از آهن، آلومینیوم و تیتانیوم در ساقه مغز به طور خاص در توده سیاه و مخچه خود دارند. توده سیاه (Substantia nigra) بخشی از میان‌مغز و دارای نورون‌هایی است که در ارتباط با عقده‌های قاعده‌ای در تنظیم حرکات نقش دارند. زوال نورون‌های دوپامینرژیک این عقده عامل اصلی بیماری پارکینسون است.
 
نانوذرات غنی از آهن و آلومینیوم که در ساقه مغز یافت شدند، کاملاً مشابه آنهایی هستند که به عنوان ذرات ناشی از احتراق و اصطکاک در آلودگی هوا به وجود می‌آیند. ذرات غنی از تیتانیوم در مغز متفاوت بود و به طور مشخص سوزنی مانند بود. ذرات مشابه در سلول‌های عصبی دیواره روده مشاهده شد که نشان می‌دهد این ذرات پس از بلعیدن به مغز رسیده و از روده به سلول‌های عصبی منتقل می‌شوند. علائم نوروپاتولوژیک که حتی در کوچکترین فرد یعنی نوزاد ۱۱ ماهه یافت شد، شامل رشد سلول‌های عصبی و پلاک‌ها و گرفتگی‌های ایجاد شده توسط پروتئین‌های غلت خورده در مغز است. صدمه به توده سیاه با ابتلا به بیماری پارکینسون در آینده ارتباط مستقیم دارد. با توجه به این نکته، کنترل آلودگی هوا امری بسیار مهم است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش