بی اشتهایی، مخصوصا در کودکان زیر دو سال، طبیعی است

درمان بی اشتهایی کودکان

بسیاری از مادران برای درمان بی اشتهایی کودکان خود دائم در حال خوراندن شربت‌ها و داروهایی هستند که توسط اطرافیان و یا پزشکان توصیه می‌شود. در حالی که والدین باید در ابتدا علت بی اشتهایی کودک را بررسی کرده و از روش‌های غیر دارویی برای رفع این مشکل استفاده کنند.
بسیاری از مادران برای درمان بی اشتهایی کودکان خود دائم در حال خوراندن شربت‌ها و داروهایی هستند که توسط اطرافیان و یا پزشکان توصیه می‌شود. در حالی که والدین باید در ابتدا علت بی اشتهایی کودک را بررسی کرده و از روش‌های غیر دارویی برای رفع این مشکل استفاده کنند.
کد خبر: ۱۲۷۹۱۲۱

درمان بی اشتهایی کودکان


به گزارش جام جم آنلاین به نقل از هنر زندگی بسیاری از مادران برای درمان بی اشتهایی کودکان خود دائم در حال خوراندن شربت‌ها و داروهایی هستند که توسط اطرافیان و یا پزشکان توصیه می‌شود. در حالی که والدین باید در ابتدا علت بی اشتهایی کودک را بررسی کرده و از روش‌های غیر دارویی برای رفع این مشکل استفاده کنند. چرا که در اغلب موارد تنها با تغییر برخی عادات و رفتارها می‌توان بی اشتهایی کودکان را درمان کرد. شاید تاثیر داروها در کوتاه مدت موثر باشد و شاهد افزایش وزن کودک خود باشید، اما اگر علت اصلی بی اشتهایی کودکان رفع نشود، به زودی متوجه مشکلات دیگری در فرزند خود خواهید شد. در ادامه به بررسی علل، نشانه‌ها و درمان بی اشتهایی کودکان می‌پردازیم.

درمان بی اشتهایی کودکان با بررسی علل ایجاد کننده

بی اشتهایی، مخصوصا در کودکان زیر دو سال، طبیعی است اما نباید نسبت به درمان بی اشتهایی کودکان بی تفاوت بود. قبل از هر واکنشی، والدین باید تغییرات غذایی کودک را بدون هیچ اضطرابی بررسی کرده و بهترین راه را برای برطرف کردن آن ایجاد کنند. بی اشتهایی یکی از اختلالات خوردن محسوب می‌شود که در موارد شدید نیاز به درمان خواهد داشت. عوامل زیر می‌تواند بر بی اشتهایی کودک تاثیر بگذارد، پس با توجه به این عوامل می‌توانید بی اشتهایی کودک خود را درمان کنید. برای آگاهی بیشتر از اختلالات خوردن کلیک کنید.

 

1. بی اشتهایی کودکان ناشی از رفتارهای مادر


رفتار والدین، به ویژه مادران در دوران اولیه شکل گیری عادات تغذیه ای کودکان، می‌تواند شرایط آن‌ها را در سال‌های بعد تغییر دهد. مادر نقش اساسی در درمان بی اشتهایی کودکان ایفا می‌کند، پس لازم است که قبل از هر کسی مادر آموزه های لازم را دریافت کند.


2. بی اشتهایی کودکان | فراهم کردن همیشگی غذا توسط مادر


نگرانی‌های والدین باعث می‌شود برای غذا دادن به کودک خود به دنبال او بدوند. کودک نیز فرار کرده یا دهانش را بسته نگه می‌دارد. اما زمانی که گرسنه می‌ماند، خودش به سمت غذا رفته و هر چند کم، شکم خود را سیر می‌کند. بنابراین اصرار و سخت‌گیری والدین، یکی دیگر از علل بی‌میل شدن کودک به غذاست. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بی اشتهایی کودکان کلیک کنید.


3. بی اشتهایی کودکان | بیماری کودک


اگر کودک، علی رغم عدم اصرار شما برای مدت طولانی غذا نخورد و به آن بی توجه باشد، احتمالا مشکل جسمی و پزشکی دارد. مشکل در جویدن به دلیل درد دندان یا لثه، مشکل در فروبردن غذا به دلیل درد یا زخم گلو و زبان نیز از دیگر مشکلات پزشکی بی اشتهایی کودک است. بنابراین به جای باج دادن یا تهدید کودک، قبل از هر نوع درمان روانشناختی بی اشتهایی کودکان، او را نزد پزشک اطفال برده تا بررسی‌های لازم انجام شود.


4. بی اشتهایی کودکان | بیماری‌های روحی


کودکان (مخصوصا در سنین بالاتر از 3 سال) به مشکلات روحی مثل اضطراب، ترس‌ها و حتی افسردگی مبتلا می‌شوند (برای اطلاع از علائم افسردگی در کودکان کلیک کنید) وجود این مسائل تغذیه کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین توصیه می‌شود که برای درمان بی اشتهایی کودکان‌، هم مادر و هم کودک به مشاور مراجعه نمایند. برخی دیگر از علل بی اشتهایی کودکان عبارتند از:

_ ویروس‌ها
_ یبوست
_ عادات غذایی غلط خانواده
_ ساعت بد تغذیه
_ خوردن شیرینی و شکلات در زمان‌های نامناسب
_ غذا دادن به کودک روبروی تلویزیون یا در حال بازی
_ بد خوابی و نخوابیدن
_ فعالیت شدید و خستگی زیاد
_ تحرک بسیار کم

 


قبل درمان بی اشتهایی کودکان نشانه‌های بد غذایی را بشناسید


برخی از نشانه‌های بی اشتهایی طبیعی هستند. در ادامه به برخی از علائمی که نشان دهنده مشکلات بدغذایی کودک است، اشاره کرده ایم:

1- امتناع از خوردن غذاهای جدید

2- نخوردن یک غذا به دلیل رنگ یا شکل زشت

3- فقط تعداد محدودی از غذاها را دوست داشته و می‌خورد

4- فقط در یک ظرف و با ابزار مخصوص خودش باید غذا بخورد

5- به مرور زمان، علاقه خود را به غذاهای مورد علاقه از دست می‌دهد
راه های درمان بی اشتهایی کودکان


درمان بی اشتهایی و بد غذایی کودکان، در عین سادگی، به زمان و انرژی شما نیاز دارد. نصیحت‌ها و تهدیدهای شما در گوش کودک فرو نخواهد رفت؛ باید رفتار خود را طوری مدیریت کرده تا کودکتان از غذا خوردن به عنوان یک کار سخت و آزار دهنده یاد نکند. به نکات زیر برای از بین بردن بی اشتهایی کودک خود توجه کنید:


1. درمان بی اشتهایی کودکان | تنوع غذایی


کودکان نیاز به هیجان و تجربه‌های جدید دارند پس سعی کنید غذاهای متنوع برای کودک تهیه کنید. بهتر است کودکتان را از سنین پایین به خوردن غذاهایی با چاشنی‌های مختلف عادت دهید. این گونه در سنین بالاتر کمتر با لجبازی‌های او در غذا نخوردن مواجه می‌شوید.


2. بی اشتهایی کودکان | غذاهای جذاب


شاید نتوانید تعداد زیادی غذا تدارک ببینید، اما می‌توانید غذاها را با شکل‌های متنوع و جذاب و در ظرف‌های رنگی برای او تهیه کنید.


3. درمان بی اشتهایی کودکان | از شیر گرفتن


در صورتی که کودک هنوز از شیر مادر گرفته نشده است، معمولا رغبت کمتری به غذا نشان می‌دهد. بنابراین سعی کنید پس از یک سالگی به مرور او را از شیر بگیرید تا به غذا خوردن عادت کند. البته این کار حساسی است و باید از متخصصان و مشاوره کودک راهنمایی بگیرید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله از شیر گرفتن کودک را مطالعه فرمایید.


4. تغذیه همراه با بازی برا ی رفع بی اشتهایی کودکان


کودک را در پخت غذا شریک کنید. برای او مکانی فراهم کنید تا راحت بریزد و بپاشد، با او بازی کنید و برایش وقت بگذارید. بازی با موبایل یا تغذیه در مقابل تلویزیون، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. بازی و مشارکت در حین پخت غذا از روش‌های موثر در درمان بی اشتهایی کودکان است.


5. درمان روانشناختی والدین


شاید به آن اهمیت ندهید، اما کودکان معمولا آینه رفتار والدین هستند. بسیار مهم است که کودک، والدینی داشته باشد که به سلامت روان و رفتارهای خود اهمیت داده و سعی در درمان مشکلات روانشناختی خود داشته باشند. حل اینگونه مشکلات تنها با کمک روانشناس امکان پذیر است.


6. درمان بی اشتهایی کودکان | شنیدن حرف های کودک


گاهی کودک قصد دارد که با غذا نخوردن چیزی را به شما بگوید. بنابراین گاهی بی خیال غذا شوید و با او حرف بزنید. دغدغه‌ها و مشکلاتش را بشنوید و به او کمک کنید تا آن‌ها را برطرف کند. برای آگاهی بیشتر از نیازهای اولیه کودک کلیک کنید.


7. مراجعه به پزشک متخصص


در صورتی که رفتار صحیح شما نتوانست کودک را مجاب به غذا خوردن کند، مراجعه به پزشکان مربوطه و حتی مصرف دارو ضروری است. اما برای دارو لطفا عجله نکرده و راه‌های دیگری که مشاور توصیه می‌کند را امتحان نمایید.


8. درمان بی اشتهایی کودکان | عادات غذایی سالم خانواده


عادت سالم تغذیه ای والدین، اهمیت زیادی در غذا خوردن کودک دارد. در صورتی که والدین غذاهای سالم و مقوی مثل سبزیجات پخته شده، میوه و حبوبات را در لیست غذای خود جای دهند و از مواد مضر به خصوص فست فود، نوشابه، تنقلات و شیرینی پرهیز کنند، کودک نیز همانگونه رفتار خواهد کرد. 
سخن آخر


اکثر کودکان در خوردن غذا مقاومت کرده و باعث نگرانی والدین می‌شوند. این مساله تا حدودی طبیعی است اما اگر تداوم داشته باشد، باعث بیماری کودک شده و رشد او را به خطر می‌اندازد. به همین دلیل ضروری است که والدین مراقب تغذیه کودک خود باشند و از راهنمایی مشاور کودک بهره‌مند شوند. چراکه در بسیاری از مواقع بی اشتهایی کودک ناشی از دلایل روانشناختی است و این گره تنها به دست روانشناس باز خواهد شد. مشاوره کودک می‌تواند به شما کمک کند تا به درمان بی اشتهایی کودکان پرداخته و سلامت فرزندتان را تضمین کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها