معاون درمان وزارت بهداشت اعلام کرد؛

شرط عبور بی دردسر از پاییز و زمستان ویروسی

معاون درمان وزارت بهداشت، ضمن تشریح وضعیت ویروس کرونا و آنفلوانزا در کشور، گفت: قطعاً پاییز و زمستان آسوده‌ای برای ما نخواهد بود، مگر اینکه مردم دستورالعمل‌ها را رعایت کنند.
کد خبر: ۱۲۷۸۲۱۵

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، قاسم جان بابایی، در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به تعداد بالای فوتی‌های روزانه ناشی از بیماری کرونا، افزود: بسیاری از این فوتی‌ها قابل پیشگیری است.

وی اضافه کرد: اکنون برخی جوان‌ها و حتی افرادی که بیماری زمینه‌ای ندارند جزو فوتی‌های ناشی از این بیماری هستند و متأسفانه در بخش‌ها افراد میانسال و جوان هم بستری هستند.

جان بابایی با اشاره به اینکه ویروس کرونا تغییر ماهیت پیدا نکرده و قدرت بیماری زایی آن مانند گذشته، قوی است و ضعیف نشده است، ادامه داد: رعایت نکردن فاصله اجتماعی و مسائل بهداشتی موجب افزایش میزان مرگ و میر شده است.

وی افزود: هر کشوری به هر علتی محدودیت‌ها و دستورالعمل‌ها را نادیده بگیرد بلافاصله بیماری کرونا در آنجا اوج می‌گیرد و موجب افزایش بستری‌ها و مرگ و میر می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: در خرداد ۹۹ به علت رعایت مسائل بهداشتی از سوی مردم، مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا به حدود ۳۰ نفر رسید و آمار خوبی داشتیم، اما بلافاصله پس از تعطیلات عید فطر، آمار فوتی‌ها افزایش یافت.

جان بابایی افزود: با توجه به آمارها، میزان فوتی‌ها آمار تنگاتنگی نسبت به تعطیلی‌ها دارد و چند روز پس از تعطیلات، افزایش مراجعان سرپایی و بستری و مرگ و میر را داریم.

وی با اشاره به اینکه روزانه بیش از ۵۰۰ بستری بیمار کرونا در تهران داریم، از مردم خواست مسائل بهداشتی را بیشتر رعایت کنند تا بار بیماری ناشی از کرونا کاهش یابد.

جان بابایی با بیان اینکه حدود دو هزار تخت ویژه را راه اندازی کردیم، افزود: در برخی از موارد، بیماران همزمان علاوه بر بیماری معمولی دچار بیماری کرونا هم هستند بنابراین تفکیک صد درصدی بیماران کرونایی از بیماران غیرکرونایی، امکان پذیر نیست، اما در همه بیمارستان‌ها بخش ویژه کرونا را داریم.

معاون وزیر بهداشت گفت: پیش از عید، سه هزار نفر به کادر درمانی اضافه شدند و بر اساس دستور رئیس جمهور، هفت هزار نفر دیگر در شرف استخدام هستند.

وی ادامه داد: اکنون از نظر تعداد نیروی انسانی درمانی، چالش جدی نداریم، اما از نظر خستگی و فرسایش، مسأله جدی داریم.

جان بابایی افزود: ستاد استانی کرونا به طور متوسط در هر استان بین ۷۰ تا ۸۰ جلسه داشت و رئیس جمهور هم در ستاد ملی کرونا حداقل هفته‌ای دو بار جلسه رسمی و چند جلسه کارشناسی دارد.

وی اضافه کرد: اکنون ستاد ملی کرونا به نقطه‌ای رسید که می‌خواهد محدودیت‌های بیشتری را ایجاد کند و قرار است اختیارات استانداران در این زمینه بیشتر شود.

جان بابایی با اشاره به اینکه اکثر مدارس به صورت مجازی در حال برگزاری است، گفت: دانشگاه‌ها هم این گونه است، اما متأسفانه مسافرت‌ها و برگزاری مراسم‌ها بی رویه است که شنبه تصمیماتی در این باره گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در موارد زیادی از کادر بیمارستانی دو بار و حتی سه بار به بیماری کرونا مبتلا شدند، افزود: مواردی داشتیم که مبتلایان دوباره، بدحال‌تر شدند و علائم بالینی شدیدتری داشتند و این نشان می‌دهد که ممکن است واکسن این بیماری تأثیر زیادی در ایمن کردن افراد نداشته باشد.

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: تا کنون هیچ تغییری در ساختار ویروس کرونا اتفاق نیفتاده است ودر کنار رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها در دنیا؛ ایجاد محدودیت هاست.

جان بابایی درباره میزان ذخیره دارو در کشور، اظهار داشت: در حال حاضر از نظر دارو مشکلی نداریم و این بیماری مراقبت درست لازم دارد و مسأله ای که موجب بهبود بیماران می‌شود زحمات کادر پرستاری و پزشکان است.

وی ادامه داد: زمانی برای داروی فاویپیراویر و رمدیسیور تبلیغات زیادی انجام شد و در طول زمان با اینکه این دارو در اختیار بیمارستان‌ها هست هنوز میزان فوتی در کشور بالاست و مطالعاتی که این دو دارو بتواند موجب کاهش مرگ و میر در این بیماری شود اصلاً وجود ندارد.

معاون وزیر بهداشت، با بیان اینکه مؤثر ترین درمان، مراقبت‌های کادر پرستاری است ادامه داد: تزریق سرم، داروهای ضد التهاب مثل کورتون و اینترفرون و کنترل مشکلات بیمار موجب بهبود آنان می‌شود.

جان بابایی گفت: در حال حاضر داروهایی که ثابت شده موجب کاهش مرگ و میر می‌شوند مانند داروهای ضد التهاب، ضد لخته و آنتی بیوتیک ها به اندازه کافی در داخل کشور موجود است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین نگرانی‌ها؛ تخت‌های بیمارستانی است افزود: اگر تعداد بیماران کرونایی افزایش پیدا کند، بیمارستان‌های ما پاسخگو نخواهند بود و ممکن است گروه‌های دیگر مثل بیماران سرطانی و سکته‌های قلبی و مغزی آسیب ببینند و مکلف هستیم به آنها خدمت رسانی کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت، درباره پیش بینی ماه‌های بعد هم گفت: ما تابستان بسیار سختی داشتیم و قطعاً پاییز و زمستان آسوده ای برای ما نخواهد بود مگر اینکه مردم دستورالعمل‌ها را رعایت کنند.

جان بابایی ادامه داد: میزان انتقال ویروس کرونا خیلی بیشتر از آنفلوانزاست و قطعاً با ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و محدودیت‌های ایجاد شده، حداقل مانع از شیوع و گسترش آنفلوآنزا به صورت جدی خواهیم شد.

وی افزود: کشورهایی مثل برزیل که الان زمستان را پشت سر گذاشته‌اند، آمار آنفلوانزا در آنجا بسیار کمتر بوده است.

معاون وزیر بهداشت، از مردم درخواست کرد برای تهیه واکسن آنفلوانزا خودشان را اذیت نکنند چرا که بسیاری از مردم به این واکسن نیاز نداشته و هزینه بی مورد انجام ندهند تا بازار سیاه برای این واکسن ایجاد نشود.

وی از استانداران کشور درخواست کرد که اواخر هفته مراکز تفریحی، پارک‌ها و مکان‌هایی که امکان ایجاد محدودیت را دارد، این کار را انجام دهند تا موجب شکستن چرخه بیماری شوند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها