در روزهای اخیر شاهد اقدام هماهنگ سه کشور اروپایی در احضار سفرای جمهوری اسلامی ایران بوده‌ایم و این مساله نشان می‌دهد ما دقیقا روی موضوع حساسی دست گذاشته‌ایم که این‌گونه باعث واکنش اروپایی‌ها شده‌ است.
کد خبر: ۱۲۷۷۲۷۱

باید به این نکته توجه داشت که مساله دوتابعیتی‌‌ها همان نقطه‌ای است که مساله نفوذ از کانال آن صورت می‌گیرد. البته هیچ‌کس چنین اعتقادی ندارد که هر کسی دو تابعیتی است، عامل نفوذی در کشور است اما به نظر می‌رسد بیگانگان همواره حساب ویژه‌ای برای بهره‌گیری از دوتابعیتی‌ها باز کرده‌ و در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و به‌ویژه تلاش دارند تا از این پروژه در میان مسؤولان جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند، چراکه وقتی خانواده یک مقام مسؤول در یک کشوری غربی به‌سر می‌برد.

طبعا در چنین شرایطی امکان اتخاذ تصمیم درست در برابر آن کشور، برای آن مقام مسؤول کمی دشوار می‌شود.

از سوی دیگر وابستگان مقامات مسؤول اگر دوتابعیتی باشند، امکان نفوذ آنها در مراکز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی بسیار محتمل به نظر می‌رسد و اگر این نفوذ صورت گیرد، باتوجه به این‌که اینگونه افراد دوتابعیتی مرعوب دشمن هستند، به طور خودکار در مسیر تامین منافع دشمن قرار می‌گیرند.

نکته دیگری که باید مدنظر داشت این است که ما تاکانون در امورات کشورهای اروپایی دخالت نکردیم. اما رفتار اروپایی‌ها با ما به‌ویژه در حوزه دوتابعیتی‌ها به‌گونه‌ای است که گویا در دوران استعمار سیر می‌کنند و هنوز متوجه اقتدار و استقلال جمهوری اسلامی ایران نشده‌اند.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد که اروپا باتوجه به این‌که در لفظ و بیان از برجام حمایت و حسب ظاهر مخالفت خود را با مکانیسم ماشه اعلام کرده، تصور می‌کند می‌تواند از موضع بالا با ایران برخورد کند. این در حالی است که بدهی اروپایی‌ها به ایران خیلی بیشتر از یک مخالفت لفظی با آمریکاست.

ما تاکنون به تعهدات خود در این توافق بی‌خاصیت و پرخطر برای جمهوری اسلامی ایران عمل کردیم، اما آنها هیچ هزینه‌ای پرداخت نکرده و طلبکارانه نقش پلیس خوب را در این زمینه ایفا می‌کنند. باید توجه داشت اروپایی‌ها حرف‌ و عمل‌شان یکی نیست و حتی بعد از خروج آمریکا از برجام هم در یک بازی هماهنگ با آمریکا با همدیگر پروژه چماق و هویج را پیش بردند.

برجام برای ما تهدید و برای اروپا فرصت است. فرصت از این جهت که اروپایی‌ها طلبکارانه در مسائل داخلی ما مداخله‌ می‌کنند. در حال حاضر بهترین شیوه برخورد با مسائل دو تابعیتی‌ها پیگیری مسائل حقوقی و رسیدگی به پرونده‌ آنهاست.

مجلس نیز باید در این زمینه به ایستادگی خود ادامه دهد و دولت نیز با مجلس در این باره همکاری کند. چون اقدامات اخیر اروپایی‌ها نشان می‌دهد ایران دست روی موضوع درستی گذاشته است.

پرویز سروری - تحلیلگر مسائل سیاسی / روزنامه جام جم 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها