jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۷۶۹۱۹ ۰۲ مهر ۱۳۹۹  |  ۰۹:۳۱

رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی در سازمان ملل با بیان کردن این که اقدام واشنگتن به بازگردانی تحریم ها علیه ایران موجب کارشکنی در شورای امنیت می شود، گفت: فرانسه بر سر این موضوع سازش نخواهد کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز سه‌شنبه گفت که اروپا بر سر اقدام واشنگتن به بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران با آمریکا سازش نخواهد کرد و هشدار داد که این بازگردانی تحریم‌ها می‌تواند موجب کارشکنی شورای امنیت و افزایش تنش‌های منطقه شود. 
مکرون سیاست  «فشار حداکثری»  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را مورد انتقاد قرار داده و گفت که این رویکرد نتوانسته است آنچه مداخله ایران در منطقه عنوان کرد را متوقف کند یا اطمینان حاصل کند که به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت. 
 
مکرون که در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به صورت ویدیویی سخنرانی می کرد،  در این باره بیان کرد: ما بر سر فعال کردن مکانیسمی که آمریکا پس از خروج از توافق هسته ای در جایگاه فعال کردن آن قرار ندارد،  سازش نمی کنیم. این موجب کارشکنی در اتحاد شورای امنیت و تمامیت تصمیم های آن خواهد شد و باعث ایجاد خطر تنش های بیشتر در منطقه خواهد شد. 
 
او افزود که چارچوب های اضافه ای برای کنار آمدن موثر با برنامه هسته ای  لازم بود و باید  «ظرفیت تکمیل» توافق هسته ای وجود می داشت. 
مکرون ادامه داد: این ها تضمین می کرد که ما بتوانیم به برنامه موشکی ایران و ثبات زدایی آن در منطقه پاسخ دهیم. 
رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد که این کشور به همراه انگلیس و آلمان  درخواستشان برای  «اجرای کامل» توافق هسته ای ایران را ادامه می دهند. 
 
او در آخر اظهار کرد که آن ها  آن‌چه «تخطی های انجام شده توسط ایران» می‌خواند را نخواهند پذیرفت. 
بر اساس این گزارش،  اظهارات مکرون در پی این مطرح می شود که دولت آمریکا اخیرا مدعی شد روند بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران را آغاز کرده است. 
این در حالی است که کشورهای عضو برجام و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیان کرده اند آمریکا به دلیل خروج از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸ از جایگاه حقوقی بازگردانی این تحریم ها علیه ایران برخوردار نیست. 
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر