jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۶۳۲۶ ۲۷ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۹:۵۵

یک پزشک متخصص بیماری های عفونی در ساوه و زرندیه به تشریح دردسرهای میهمانان ناخوانده فصل سرما و لزوم پیشگیری و مدیریت این بیماری ها بویژه در خصوص بهبودیافتگان از کرونا پرداخت.

 به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر عادل فلاح به مبتلایان بیماری کووید ۱۹ که در دوران نقاهت بسر می‌برند یا حال عمومی آنان بهبود یافته است ممکن است که از بیماری کووید ۱۹ نجات پیدا کنند و در صورت بی توجهی به مسائل بهداشتی به آنفلوانزا مبتلا شوند که این احتمال در گروه های با ریسک بالا نظیر بیماران مبتلا به فشار خون، دیابت، قلبی و یا افراد سالمند به مراتب بیشتر بوده و درصد خطر مرگ در این بیماران نیز بالاست.
 
وی رعایت استانداردهای بهداشتی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را مورد تاکید قرار داد و افزود: در آستانه فصل شیوع بیماری آنفلوانزا هستیم و واکسیناسیون این بیماری به همراه پیشگیری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای کنترل کروناویروس می تواند آمار مبتلایان را بویژه در بین گروه های پرخطر کاهش دهد.
 
عضو هیات مدیره نظام پزشکی شهرستان‌های ساوه و زرندیه، تغذیه مناسب، ورزش کردن و رژیم غذایی مناسب با استفاده از سبزیجات تازه و میوه را برای بیماران کرونایی بهبود یافته بسیار موثر دانست و افزود: رعایت استانداردهای تغذیه و ورزش کردن موجب تقویت سیستم دفاعی بدن شده و آنها را در برابر ابتلا به کووید ۱۹ و آنفلوانزا واکسینه و بیمه خواهد کرد.
 
وی در خصوص تاثیر استفاده از قرص‌های ویتامین و مکمل‌ها در افزایش مقاومت بدن این افراد در مقابل آنفلوانزا و کرونا گفت: در افرادی که کمبود ویتامین D دارند در صورت استفاده از این قرص از ابتلای به بیماری کووید ۱۹ جلوگیری می شود و در صورت ابتلا شدت درگیری سیستم تنفسی و علائم این بیماری در بین آنها زیاد نخواهد بود.
 
دکتر فلاح در خصوص استفاده از سایر قرص‌های ویتامین نظیر ویتامین C نیز گفت: در خصوص استفاده از این قرص ها نیز نظریات متعددی از سوی جامعه پزشکی مطرح می شود، اما آنچه مهم است این است که در پروتکل های بهداشتی استفاده همه افراد از این مکمل ها توصیه نمی شود. البته در بررسی های آزمایشگاهی چنانچه سطح ویتامین بیماری کاهش یافته بود داروی افزایش سطح ویتامین مورد نظر تجویز می‌شود.
 
وی در خصوص احتمال اینکه برخی افراد مجددا به بیماری کروناویروس مبتلا شوند، نیز گفت: ابتلای مجدد افراد به بیماری کووید ۱۹ دور از ذهن نیست و موارد سرپایی و بستری ابتلا به کرونا ویروس در مراکز درمانی مشاهده شده است.
 
وی در ادامه از مردم خواست تا همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و  تنها برای انجام کارهای ضروری از منزل خارج شوند تا شیوع بیماری کووید ۱۹ و آنفلوانزا فروکش کرده و بتوان از این مقطع سخت و طاقت فرسا با موفقیت عبور کرد.
 
این پزشک متخصص به محدود بودن ظرفیت بستری در مراکز درمانی و کمبود زیرساخت های درمانی و نیز خستگی کادر درمان اشاره کرد و خواستار عدم حضور مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی شد و افزود: هرگونه اقدام پیشگیرانه و رعایت نکات بهداشتی مصداق کمک به سلامت خود و همنوعان است تا بتوان خانواده و جامعه را در ایام پیک بیماری ایمن نگه داشت.
 
وی تصریح کرد: عدم رعایت بهداشت فردی و اجتماعی موجب تشدید بیماری کووید ۱۹ و آنفلوانزا خواهد شد و در این صورت این بیماری می‌تواند با آغاز فصل سرما به عنوان میهمان ناخوانده با رفتاری ناشناخته ماه ها در کنار ما باشد.
 
دکتر فلاح که با شیوع بیماری کرونا در خط مقدم درمان این بیماری در مراکز درمانی متعدد ساوه و زرندیه به بیماران و مبتلایان کووید ۱۹ خدمات درمانی و پزشکی ارائه می‌دهد، گفت: در طول این مدت صحنه‌های دلخراشی از عزادار شدن و پوشیدن رخت عزا بر تن خانواده‌هایی که عزیزان خود را به دلیل ابتلا به بیماری کروناویروس از دست داده اند مشاهده کردم.
 
وی بیان کرد: قطعا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم آمار مبتلایان به این بیماری کاهش پیدا می‌کرد و می‌توانستیم با یک همدلی و مشارکت جمعی کرونا را خیلی زودتر شکست دهیم. اگر مردم رعایت نکنند، در صورت همپوشانی کروناویروس و آنفلوآنزا با نزدیک شدن فصل سرما می‌توان گفت روزهای خوبی در انتظارمان نخواهد بود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش