jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۷۶۰۸۰   ۲۴ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۷:۱۴

رییس پلیس راهور تهران ضمن اشاره به افزایش تردد با موتورسیکلت در شرایط کرونا و همچنین افزایش 14 درصدی تصادفات موتورسیکلت‌ها طی شش ماه امسال، در عین حال از برنامه ای برای اجرای مجازات‌های جایگزین به جای توقیف موتورسیکلت‌های متخلف خبر داد.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، سردار حمیدی در این باره اظهار کرد: دو اقدام را در دستور کار قرار داریم، یکی طرح قدیم موتورسیکلت هاست که طبق قانون و مقررات اجرا می شود.

وی افزود: البته خود این طرح آسیب هایی دارد که از جمله آن این است که نزدیک به ۶٠ هزار موتورسیکلت رسوبی در سطح شهر داریم. با موتورسیکلت های متخلف هم در حد محدود برخورد می‌کنیم، اما قطعا میزان برخورد ما با حجم تخلفات تناسب ندارد و بر همین اساس شاهد انضباط نیستیم.

سردار حمیدی گفت: برنامه جدیدی داریم که با هماهنگی در حوزه های مختلف این اقدام را انجام خواهیم داد. این برنامه اطلاع رسانی غیر مستقیم و آموزش های غیر مستقیم است که روزمره اتفاق می افتاد. طی آن از اقشار تاثیر گذار مثل جامعه ورزشی یا هنری دعوت می‌کنیم که اقدامات ما را از نزدیک مشاهده کنند. آن ها آسیب ها را لمس می‌کنند ما هم حوادث را به آن ها نشان خواهیم داد.

رییس پلیس راهور تهران افزود: با توجه به این اقدامات از طریق این عزیزان توصیه های آن ها را در فضای مجازی پخش خواهیم کرد. از همین طریق قوانین و مقررات و اثرات تخلفات را به اقشار مختلف جامعه که بر این عزیزان صحه می‌گذارند، انتقال می‌دهیم.

وی گفت: در حوزه برخوردی هم بر روی طرح مشترکی کار می‌کنیم که از مجازات های جایگزین به جای توقیف موتورسیکلت‌های متخلف استفاده کنیم. هماهنگی های لازم با بخش های قضایی انجام شده و به محض اینکه قطعیت پیدا کند، اجرای آن را طی نشست خبری اطلاع رسانی خواهیم کرد.

سردار حمیدی گفت: در شش ماه گذشته هم کاهش تصادفات را داشتیم، اما با این حال تصادف موتورسیکلت ها به خاطر افزایش تردد و شرایط کرونایی افزایش داشته است و شاهد افزایش سفر با موتورسیکلت هستیم.

به گفته رییس پلیس راهور تهران، تصادفات موتورسیکلت در شش ماهه سال اول نسبت به شش ماهه سال گذشته ١۴ درصد افزایش داشته است.

وی در خصوص نوع این مجازات های جایگزین برای تخلفات موتورسیکلت‌ها گفت: اتفاقات نظر خوبی داریم اما هدف ما این است که آسیب های توقیف و هزینه های توقیف را به سمت جا به جایی به حداقل برسانیم.

سردار حمیدی درباره سرنوشتی که برای موتورسیکلت های توقیف شده اتفاق می افتد، گفت: موتورسیکلت هایی که توقیف می شوند و هیچکس به سراغشان نمی رود به نهاد های مسئول واگذار شده و از طرق مختلف به مزایده گذاشته می شوند، موتورسیکلت هایی که امکان استفاده دارند به چرخه باز می‌گردند.

رییس پلیس راهور تهران درباره راهکاری برای اینکه این دسته از موتورسیکلت ها در مدت طولانی نگهداری شوند، گفت: به دنبال این هستیم که سرنوشت موتورسیکلت های بدون صاحب و توقیف شده اینچنین نباشد اما مشکل اصلی این ها بحث مالی و مالکیت است. مبحث مالی مشکل بخش خصوصی است؛ برای اجرای این توقیف، پارکینگ ها هم هزینه می‌کنند و هزینه ای برای آن ها خواهد بود. بحث مالکیت نیز متفاوت است، ما باید موتورسیکلت را به مالکش تحویل دهیم، اما برخی از این موتورسیکلت ها از طریق برگه، خرید و فروش می شوند.

وی در خصوص راهکاری برای بسته شدن همیشگی پرونده موتورسیکلت ها گفت: باید هزینه و همکاری قوی ای در این زمینه انجام شود.

رییس پلیس راهور تهران افزود: تا زمانی که به عنوان اشتغال موتورسیکلت نامرغوب تولید می شود، اقساط واگذار می شود و مردم هم برای تردد نیاز دارند، این مشکل برطرف نخواهد شد.

سردار حمیدی اظهار کرد؛ در شهر های بزرگ چین با جمع آوری موتورسیکلت های بنزینی فرسوده موتورسیکلت های برقی را افزایش دادند. حالا هم شهرداری تهران به جد به دنبال این است که بتواند اقداماتی اساسی انجام دهد، اما به دلیل اینکه نیازمند بودجه اساسی است و هماهنگی های بسیاری نیاز دارد، تا کنون متوقف است. فکر نمی‌کنم با وجود این روش ها بتوانیم این وضعیت را سامان دهیم.

وی با بیان اینکه هنوز تعداد موتور سیکلت های برقی به یک درصد نرسیده است، گفت: هنوز آماری نیست که بدانیم نسبت موتور سیکلت های برقی به موتور سیکلت های بنزینی چقدر است.

سردار حمیدی افزود: ما به دنبال افزایش گره ها نیستیم، به دنبال دادن گواهینامه به موتورسواران هستیم و بیشتر به دنبال این هستیم که تخلفات را کاهش دهیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سال تحصیلی با ١٠هزار کلاس جدید

سال تحصیلی با ١٠هزار کلاس جدید

ماه مهر همواره یادآور فرا رسیدن بهار تعلیم و تربیت، تبلور تلاش و تکاپوی پرشتاب و شوق‌انگیز برای فتح قله‌های دانش و کرامت انسانی است تا هرچه بیشتر زنگارهای جهل و نادانی از پیکره جامعه زدوده‌شود و انسان‌ها در مسیر حیات بخش آگاهی و تکامل قرار گیرند.

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها